X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Archiwum aktywacja" - Instytut Pileckiego udostępnił archiwum cyfrowe

12.01.2021 13:33
Instytut Pileckiego udostępnił archiwum cyfrowe. Do tej pory Instytutowi udało się zgromadzić przeszło milion stron dokumentów, tysiące zdjęć, kilkaset archiwalnych filmów, tysiące relacji świadków koszmaru II wojny światowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. 
Audio
  • "Archiwum aktywacja" - Instytut Pileckiego udostępnił archiwum cyfrowe. Materiał Witolda Banacha (IAR)
  • Cyfrowe archiwum Instytutu Pileckiego - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneStartupStockPhotos/pixabay

Materiały zgromadzone w archiwum Instytutu pochodzą między innymi z: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives, Instytutu Pamięci Narodowej, polskich archiwów państwowych i wielu innych.

Inauguracji działalności archiwum towarzyszy konferencja "Archiwum aktywacja". Rozpoczynając spotkanie naukowców, archiwistów i ludzi kultury, dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski wyjaśniał, że archiwum dla Instytutu ma duże znaczenie. "Naszą ambicją jest stworzenie prestiżowego ośrodka naukowego, podejmującego ważne tematy i dostarczającego wiedzy, która pozwoli nam wchodzić w swobodną i odważną dyskusję z badaczami z całego świata. Nie da się tego osiągnąć bez nowoczesnego archiwum, nie da się tego zrobić bez źródeł" - tłumaczył dyrektor Kozłowski.

Kierownik archiwum Instytutu Pileckiego Krzysztof Wiśniewski podkreśla, że największą wartością udostępnianego dziś archiwum cyfrowego jest fakt, że badacze będą mogli korzystać z materiałów archiwalnych z różnych instytucji w Warszawie lub oddziale Instytutu w Berlinie. - Mamy nadzieję, że pozwoli to badaczom zarówno z Polski, jak i z zagranicy badającym okupację w Polsce w czasie II wojny światowej nie jeździć już po całym świecie, lecz przyjeżdżać do nas, do Instytutu i na miejscu prowadzić badania. - powiedział Wiśniewski.

Kierowniczka berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego Hanna Radziejowska wyjaśnia, że dzięki współpracy z Bundesarchiv oraz jego oddziałami udało się odnaleźć bardzo wiele dokumentów dotyczących tragicznych losów Polaków. W zbiorze udało się zamieścić między innymi dokumenty, które są ważne dla bardzo wielu osób, szukających historii swojej rodziny. Są wśród nich na przykład zachowane wyroki śmierci na polskich jeńcach wojennych - "często, to być może jest jedyna wzmianka dla rodziny o tym, co się stało z ich bliskim". Wśród dokumentów są też na przykład korespondencje dotyczące tego, jak przewożono Polaków do niemieckiego obozu Mauthausen, co stanowi pewną część szerszej historii walki z Polską inteligencją.

Aby skorzystać z zasobów archiwum, należy wejść na stronę archiwum.instytutpileckiego.pl gdzie można zapoznać się z katalogiem zbiorów. Natomiast konferencji, można się przysłuchiwać dziś i jutro - szczegóły na stronie internetowej instytutpileckiego.pl.

IAR/dad

Naddniestrze u granic Polski? "Kreml już realizuje plan B, by nie stracić Białorusi, Zachód działa zbyt wolno"

11.01.2021 13:00
- Kreml chce, żeby Aleksander Łukaszenka swoimi rękami zdusił protesty i zniszczył społeczną alternatywę. Podtrzymuje upadającego Łukaszenkę, który oprócz wsparcia Kremla nie ma żadnych zasobów. W dłuższej perspektywie Kreml zintensyfikuje działania propagandowe i hybrydowe na Białorusi, by przeprowadzić kontrolowane zmiany – ostrzega Hanna Liubakova białoruska dziennikarka i analityk "Atlantic Council" w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Zaznacza, że w wielu przypadkach Zachód reaguje zbyt wolno na to, co się dzieje na Białorusi.

Michał Dworczyk: Narodowy Program Szczepień wchodzi w istotną fazę

11.01.2021 16:30
Mamy łącznie do Polski dostarczonych 1 mln 51 tys. dawek szczepionki, z tego do szpitali węzłowych trafiło 456 tys. szczepionek - poinformował w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, łącznie pod koniec tygodnia zaszczepionych będzie ponad 450 tys. Polaków.

Zmiany w Karcie Nauczyciela. Awans zawodowy nauczycieli polonijnych

12.01.2021 10:00
Od 1 stycznia dzięki zmianom w Karcie Nauczyciela nauczyciele języka polskiego za granicą mają większe możliwości awansu zawodowego.