X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Symbol oporu wobec dwóch totalitaryzmów". W Europarlamencie wspomniano rotmistrza Witolda Pileckiego

17.05.2021 20:26
Podczas rozpoczęcia sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli wspomniano rotmistrza Witolda Pileckiego, zamordowanego w stalinowskim więzieniu 25 maja 1948 roku. Był ochotnikiem, który przeniknął do KL Auschwitz, by zorganizować ruch oporu i przygotować raporty o niemieckich zbrodniach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Forum/Lukasz Dejnarowicz

Witold Pilecki działał również w podziemiu antykomunistycznym. W 1947 roku został aresztowany przez UB i osadzony w więzieniu mokotowskim a rok później zamordowany. - To był symbol ruchu oporu wobec dwóch systemów totalitarnych - powiedziała na rozpoczęciu sesji Parlamentu Europejskiego litewska europoseł z grupy chadeków Rasa Jukneviciene.

- Witold Pilecki został skazany na śmierć przez sowieckie władze w okupowanej Polsce. W tym czasie, w wolnej Europie kładziono podwaliny pod przyszłą integrację europejską. Pamięć o bohaterach, którzy stawili opór dwóm totalitaryzmom, to krok w kierunku jednej, wspólnej Europy ze wspólnym zrozumieniem - Nigdy więcej - powiedziała europoseł z Litwy.

Przypomniała, że niecałe dwa lata temu Parlament Europejski przyjął rezolucję, by 25 maja, dzień egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego był obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. W ubiegłym roku Rasa Jukneviciene wraz z europoseł Anną Fotygą zebrała podpisy pod listem z tym apelem do Komisji Europejskiej.


IAR/ho


Cywile w Donbasie torturowani przez Rosjan i separatystów wspieranych przez Moskwę. Jest raport

17.05.2021 14:00
Wstrząsający raport o torturowaniu ukraińskich cywilów w Donbasie przez Rosjan i separatystów wspieranych przez Moskwę. "Izolacja. Głosy z piwnicy" - to ponad 60-stronicowy dokument o zbrodniach, który powstał na podstawie relacji jeńców. Autorami raportu są polska dziennikarka przebywająca na stałe na Ukrainie Monika Andruszewska i ukraiński prawnik Witalij Chekało. Raport, który został przygotowany na zlecenie europosłanki Anny Fotygi z grupy europejskich konserwatystów, został opublikowany w poniedziałek. Z raportem, już wcześniej, zapoznała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Polka szefową unijnej grupy ds. walki z rosyjską dezinformacją​

17.05.2021 13:53
Polka Martyna Bildziukiewicz została szefową unijnej grupy do spraw walki z rosyjską dezinformacją - East Stratcom Task Force. Specjalna grupa działa w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, czyli unijnego korpusu dyplomatycznego. 

Wielka Brytania: BBC o polskim klubie w Szkocji, któremu grozi utrata siedziby

17.05.2021 17:04
Historię istniejącego od 68 lat Polskiego Klubu w Kirkcaldy we wschodniej Szkocji, któremu grozi utrata siedziby, opisuje na swoim portalu stacja BBC.