Redakcja Polska

"Los Angeles Times" pisze o polskiej "roli w nazistowskim ludobójstwie". IPN wydał oświadczenie

27.06.2021 10:24
"Przypisywanie Polsce współudziału w niemieckim ludobójstwie jest fałszowaniem historii, tuszowaniem zbrodni reżimu Hitlera oraz brutalnym poniewieraniem pamięci ofiar" - głosi opublikowane w sobotę oświadczenie IPN. Stanowisko Instytutu ma związek z artykułem dziennika "Los Angeles Times", w którym napisano m.in. że Polska jest "bardziej wymijająca" w temacie "roli w nazistowskim ludobójstwie".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Sergei Mi/ Shutterstock/ https://www.facebook.com/ipngovpl/

Artykuł zamieszczony na stronie "Los Angeles Times" 24 czerwca br. nawiązuje do wizyty amerykańskiego sekretarza stanu Antony’ego Blinkena w Berlinie, gdzie uczestniczył w uroczystościach zorganizowanych z okazji inicjatywy amerykańsko-niemieckiej dotyczącej edukacji o Holokauście. W trakcie wydarzenia, Blinken opowiadał o losie Żydów w Białymstoku, gdzie - według jego relacji - mieszkańcy "palili brody rabinów oraz podpalali synagogi" na długo przed rozpoczęciem II wojny światowej i Holokaustu. Opowiadał również o swoim ojczymie, który wraz z rodziną został wywieziony z Białegostoku i jako jedyny przeżył.

"Los Angeles Times" opisując wizytę Blinkena w Berlinie wskazał, że "według uczonych Niemcy wiodą prym" w przyjmowaniu na siebie odpowiedzialności za Holokaust, natomiast takie kraje jak Polska i Austria "są bardziej wymijające" w kwestii "ich roli w nazistowskim ludobójstwie". 

"Fałszowanie historii, tuszowanie zbrodni reżimu"

Polska jako kraj aliancki włożyła ogromny wysiłek w pokonanie Rzeszy Niemieckiej, kierowanej przez Adolfa Hitlera. Była pierwszym krajem świata, który zbrojnie przeciwstawił się agresji Niemiec. Poniosła za to ogromną cenę w czasie okupacji całego jej terytorium przez Niemcy. Ani przez jedną sekundę II wojny światowej nie brała udziału w żadnym przejawie niemieckiego ludobójstwa" - podkreślono w oświadczeniu Instytutu Pamięci Narodowej zamieszczonym w sobotę na Facebooku.

"Wręcz przeciwnie: Państwo Polskie po przeniesieniu władz na terytorium zachodnich aliantów kontynuowało walkę przeciw Rzeszy Niemieckiej, tworząc podziemną armię w kraju i walcząc po stronie aliantów o wolność nie tylko Polski, ale także Norwegii, Francji, Holandii, Belgii, Włoch. Społeczeństwo polskie (w tym miliony Żydów i miliony Polaków) było poddane akcji niemieckiego ludobójstwa. Drugą co do liczebności (po Żydach) grupą ofiar wymordowanych przez Niemców w obozach Auschwitz-Birkenau byli Polacy" - wskazano.

Jak zaakcentowano w oświadczeniu IPN, przypisywanie Polsce "współudziału w tym ludobójstwie jest fałszowaniem historii, tuszowaniem zbrodni reżimu Hitlera oraz brutalnym poniewieraniem pamięci ofiar".

"Narażanie nie tylko własnego życia"

W dodatkowym komentarzu IPN pisze, że "nic dziwnego, że Niemcy przyjmują odpowiedzialność za Holokaust, ponieważ była to zorganizowana przez Niemców masowa zbrodnia". "Podważanie tego faktu uwłacza pamięci 6 milionów obywateli polskich, którzy zostali zamordowani podczas II wojny światowej. Wśród tych 6 milionów ofiar były 3 miliony Żydów" - zaznacza.

Instytut zwraca uwagę, że Polska jako państwo nawet przez chwilę nie współpracowała z III Rzeszą podczas II wojny światowej, "w przeciwieństwie do innych krajów europejskich". "Wielu Polaków pomagało swoim żydowskim sąsiadom, choć każda forma pomocy była karana śmiercią przez władze niemieckie. Polacy są narodem, który ma największą liczbę drzew w Yad Vashem. A jednak każdy akt pomocy oznaczał narażanie nie tylko własnego życia, ale także życia krewnych i sąsiadów" - podkreśla IPN.

"W IPN uważamy, że naszym obowiązkiem jest rozpowszechnianie wiarygodnych informacji o II wojnie światowej, Holokauście i niemieckich obozach nazistowskich. Chcemy, aby wiedza o okrucieństwach i sprawcach II wojny światowej dotarła do jak największej liczby odbiorców. By historia nigdy się nie powtórzyła" - dodał Instytut.

PAP/ho

"Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945-1991". Nowa publikacja IPN

26.06.2021 19:54
Publikacja prezentuje sylwetki kapłanów, naukowców, nauczycieli i innych przedstawicieli elit polskich, którzy po 1945 roku pozostali na terenie Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Jedni nie chcieli, a inni nie mogli osiąść w powojennej Polsce. Podjęli misję przeciwstawiania się sowietyzacji, ocalenia języka, kultury, przechowania wiary.

W Warszawie odsłonięto mural wyszehradzki. Finał Polskiej Prezydencji w V4

26.06.2021 13:08
W Warszawie przy ul. Dobrej 53 odsłonięty został mural upamiętniający 30-lecie istnienia Grupy Wyszehradzkiej oraz koniec rocznego przewodnictwa Polski w tym formacie. W wydarzeniu udział wzięli Wicepremier Rządu RP, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. Piotr Gliński, Sekretarz Stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, prof. Rafał Wiśniewski, jak również przedstawiciele państw wyszehradzkich akredytowani w Polsce: ambasador Republiki Słowackiej Andrej Droba, ambasador Republiki Węgierskiej Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz chargé d’affaires Republiki Czeskiej Jiří Kyrian.

Pomnik św. Jana Pawła II we Lwowie. "To będzie miejsce pielgrzymowania wielu wiernych"

26.06.2021 17:38
Na placu kościelnym parafii św. Jana Pawła II we Lwowie-Sokolnikach uroczyście odsłonięto pomnik papieża Polaka. Święty Jan Paweł II przedstawiony jest w stroju liturgicznym, z krzyżem w dłoni, jak to miało miejsce na lwowskim hipodromie dwadzieścia lat temu. Ojciec Święty patrzy w kierunku centrum Lwowa, błogosławiąc miastu.