X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Warszawiacy upamiętnili zamordowanych polskich oficerów. Przeszedł 14. Katyński Marsz Cieni

19.09.2021 21:41
Katyński Marsz Cieni przeszedł w niedzielę czternasty raz ulicami Warszawy. To hołd dla blisko 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.
Ulicami Warszawy przeszedł 14. Katyński Marsz Cieni
Ulicami Warszawy przeszedł 14. Katyński Marsz Cienitwitter.com/Instytut Pamięci Narodowej

Marsz wyruszył spod Muzeum Wojska Polskiego. Uczestnicy przeszli Traktem Królewskim przez Stare Miasto do pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy ul. Muranowskiej.

"Piszę, bo nie wiem, czy powrócę"

W czasie przystanku przed Kościołem pw. św. Krzyża czytano korespondencję, którą jeńcy wysyłali do swoich bliskich. Jak mówił lektor, "umożliwiając wysyłanie i otrzymywanie listów, Sowieci w perfidny sposób uzyskali bazę adresową, niezbędną dla władz Związku Sowieckiego do przeprowadzonych w 1940 r. deportacji około 60 tys. polskiej ludności z kresów wschodnich w głąb Rosji Sowieckiej".

Odczytano m.in. list Kazimierza Michniewicza. "Piszę ten list dziś w dniu nowego roku w obozie jeńców, otoczony podwójnym pasem drutów kolczastych i pilnie strzeżonym. Któż stąd teraz, w zimie, na taką odległość i dokąd może uciec, kraj w niewoli" - opowiadał w liście. "Piszę, bo nie wiem, czy razem z kolegami nieszczęścia, niedoli, broni i niewoli powrócę do kraju. Gdybym miał dar i możność opisania tej gehenny i przeżyć, to można by całe tomy wydać i podać do wiadomości" - podkreślał.

Tomasz Sawicki pisał z kolei: "mieszkamy w cyrku, 500 ludzi stłoczonych jak śledzie na trzech piętrach prycz - wchodzenie i schodzenie. Nie ma gdzie wolnego miejsca, nie ma gdzie usiąść, nie ma co czytać, grać. Dzień za dniem upływa bezużytecznie na oczekiwaniu, zrzędzeniu na wszystko. Znowu ogonki długie, jak węże morskie do jedzenia, do wody do latryny, mróz -32 stopnie. Wieczorem wywieźli w nieznanym kierunku politycznych, około 100 ludzi - sędziów, prokuratorów, ziemian i innych. Strasznie zimno, a ci ludzie w letnich paltach, kapeluszach słomkowych, półbutach, jak widma".

Zapiski jeńców

Podczas wydarzenia odczytano zapiski jeńców. Porucznik Władysław Cichy tak wspominał 26 kwietnia 1940 r.: "Zostało wyczytane moje nazwisko, wreszcie wyjaśni się tajemnica. Zabrałem swoje rzeczy, uścisnąłem kolegów, było nas 107, najstarsi w grupie gen. Jerzy Wołkowicki, płk Marian Bolesławicz".

Podporucznik Wacław Kruk 8 kwietnia 1940 r. napisał: "ostatnie czasy, to jest pod koniec marca i z początkiem kwietnia, zaczęły się nastroje wyjazdowe". "Uważaliśmy je za normalne plotki, tymczasem plotka zrealizowała się" - przekazał.

Major Kazimierz Szczekowski 3 kwietnia 1940 r. relacjonował: "dziś wyjechał pierwszy transport około 100 ludzi różnego autoramentu, wieku i pochodzenia. Dokąd? Nie wiadomo. Podniecenie w obozie ogromne, mówią, że pod koniec miesiąca wszystkich nas wywiozą".

Prawo międzynarodowe

Uczestnicy marszu przypomnieli, że "zgodnie z prawem międzynarodowym niewola wojenna nie stanowi kary ani też zemsty na obywatelach drugiego państwa, którzy nałożyli mundur i stanęli w jego obronie".

"Państwo, które bierze żołnierza do niewoli, ma obowiązek prawny i moralny chronić jego życie i zdrowie, a po zakończeniu wojny odesłać do domu. Władze Związku Radzieckiego odmówiły naszym jeńcom tego prawa i skazały ich na śmierć" - powiedziano.

"5 marca 1940 r. podjęto decyzję o rozstrzelaniu polskich jeńców. Podpisali się pod nią wszyscy przedstawiciele najwyższych władz sowieckich Stalin, Beria, Woroszyłow, Mołotow i Mikojan. Niemal miesiąc później 3 kwietnia 1940 r. wyruszył do Katynia pierwszy transport jeńców" - zaznaczono.

14. Katyński Marsz Cieni

W marszu wzięło udział około 150 rekonstruktorów w mundurach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Policji Państwowej. Uroczystości uświetniła również obecność delegacji korpusu reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Tegoroczny termin ze względu na pandemię został przeniesiony z kwietnia na wrzesień. Marsz wpisuje się w obchody 82. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę. XV marsz zaplanowano na 3 kwietnia 2022 r.

Organizatorami XIV Katyńskiego Marszu Cieni są Instytut Pamięci Narodowej oraz Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław".

Zbrodnia katyńska

Do zbrodni katyńskiej, w której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elity II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, masowych zabójstw w Lesie Katyńskim, w Smoleńsku, w Kalininie (obecnie Twer), Charkowie, a także w innych miejscach m.in. na terytorium dzisiejszej Białorusi i Ukrainy, dokonali funkcjonariusze NKWD.

Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nią Rzeszę Niemiecką.

IAR/PAP/ho

Zobacz więcej na temat: historia Polski Katyń ZSRR

Konferencja GenFree: Inicjatywa Trójmorza za 30 lat

19.09.2021 10:00
W Warszawie odbywa się dwudniowa, międzynarodowa konferencja „GenFree: Three Seas Generation Freedom” poświęcona perspektywom rozwoju regionu Trójmorza na przestrzeni nadchodzących kilkudziesięciu lat. W wydarzeniu biorą udział wybitni naukowcy, politycy, dyplomaci, przedstawiciele świata biznesu oraz uznani dziennikarze reprezentujący niemal wszystkie kraje zrzeszone w Inicjatywie Trójmorza.

"Pielęgnowana duma z polskości". Prezydent nadał odznaczenia członkom Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

19.09.2021 08:20
Prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe członkom Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" z okazji 30-lecia jego istnienia.

Polacy badają pradawny akwen na dzisiejszej pustyni w Uzbekistanie

19.09.2021 13:27
Na Pustyni Kyzył-kum w Uzbekistanie istniał duży akwen, który był głównym źródłem wody od 8 tys. do 4 tys. lat p.n.e. - wynika z badań polskich i uzbeckich naukowców