X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Jedna firma zainteresowana konserwacją baraku w byłym obozie Birkenau

17.01.2022 16:45
Jedna oferta wpłynęła na przetarg, który ma wyłonić wykonawcę konserwacji jednego z drewnianych baraków na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau – dowiedziała się PAP w Muzeum Auschwitz, które rozpisało przetarg.
W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi
W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludziShutterstock/Dmitrijs Mihejevs

Placówka poinformowała, że skłonna jest przeznaczyć na realizację zadania 1,92 mln zł. Firma konserwatorska z Myślenic, która jako jedyna złożyła ofertę, zażądała 3,17 mln zł brutto.

Jeśli muzeum zdecyduje się przyjąć ofertę i podpisze umowę, wykonawca będzie miał 23 miesiące na realizację zadania, które obejmuje prace konserwatorskie, roboty budowlane wraz z badaniami archeologicznymi oraz wykonanie dokumentacji fotogrametrycznej.

Barak znajduje się nieopodal historycznej bramy głównej, w części, w której więzieni byli mężczyźni. Był to tzw. odcinek BIIa, gdzie dokonywano rejestracji przywiezionych i poddawano ich kwarantannie. Ta część została oddana do użytku w sierpniu 1943 r. Drewniany barak, który ma zostać poddany konserwacji, pełnił funkcję sanitarną. Mieściły się w nim umywalnie i ustępy.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


PAP/dad

Prezentacja książek o Bronisławie Piłsudskim, wybitnym etnografie, nazywanym Królem Ajnów

17.01.2022 14:00
O spuściźnie Bronisława Piłsudskiego dyskutowano w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku podczas konferencji pod tytułem "Bronisław Piłsudski. Wielkie otwarcie".  

Uprowadzony w grudniu polski marynarz uwolniony

17.01.2022 13:20
Uprowadzony w grudniu ub.r. w Zatoce Gwinejskiej polski marynarz został uwolniony. Polak wrócił już do kraju i jest w dobrym stanie - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Sukces akcji "Polak z sercem" niosącej wsparcie Polakom na Kresach

17.01.2022 14:36
Czwarta edycja akcji "Polak z sercem" przechodzi do historii. Wolontariuszom z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży udało się zebrać 102 103, 65 zł na pomoc potrzebującym Polakom na Kresach.