Redakcja Polska

W całym kraju trwają przygotowania do obchodów Święta Niepodległości

09.11.2022 12:38
W Warszawie całodniowe parady rekonstruktorów przechodzące przez Trakt Królewski i przemówienia Ojców Niepodległości z balkonu Hotelu Bristol, w Krakowie - Tydzień Patriotyczny na Wawelu, a w Katowicach - wystawa miniatur militariów w Panteonie Górnośląskim.      
Audio
  • Trwają przygotowania do obchodów Święta Niepodległości - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wojciech Kirejczyk  podczas konferencji prasowej dotyczącej  wydarzeń, związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w 2022 roku
Wojciech Kirejczyk podczas konferencji prasowej dotyczącej wydarzeń, związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w 2022 roku Foto: Radek Pietruszka/PAP

Imprezy z okazji Święta Niepodległości, nawiązujące do polskiego dziedzictwa kulturowego, przygotowywane są zarówno w dużych aglomeracjach miejskich, jak i mniejszych miastach czy miasteczkach. - Największym projektem włączającym rodaków we wspólne świętowanie już od lat jest akcja "Niepodległa do Hymnu" - podkreśla Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu "Niepodległa". Na rynku w Krakowie hejnaliści zagrają hymn z Wieży Mariackiej, wybrzmi on także na Placu Zamkowym w Warszawie. Jak zapowiada dyrektor Biura Programu "Niepodległa", weekend Niepodległości zacznie się zgodnie z tradycją w przeddzień święta, od Koncertu dla Niepodległej. W tym roku będzie on nawiązywać do roku romantyzmu polskiego.

W przygotowanie obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości angażują się zarówno duże instytucje kultury, jak i małe samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza między innymi na gawędę i spotkanie z "Pieśnią niepodległą" przy ognisku. Koncertem symfonicznym, w programie którego znajdą się utwory m.in. Ignacego Jana Paderewskiego, uczci Narodowe Święto Niepodległości Filharmonia Łódzka. Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu przygotowało rodzinny Weekend Niepodległości. Otworzy go uroczysta parada.  

Na Zamku Królewskim na Wawelu trwa "Tydzień Patriotyczny", czyli gry terenowe, konkursy, specjalne ścieżki zwiedzania - ale także akcja oddawania krwi. - To nowoczesna forma patriotyzmu – uważa dyrektor Zamku Andrzej Betlej.  

W Warszawie w ramach Festiwalu "Niepodległa" na Krakowskim Przedmieściu będzie można zobaczyć parady uliczne, tańce, koncerty, pokazy zabytkowych pojazdów i przemarsze rekonstruktorów. Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego powstanie scena, na której wystąpią muzyczne gwiazdy. Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych tradycyjnie stanie się strefą zabaw dla dzieci. Dla miłośników tańców ludowych z Wielkopolski, Suwalszczyzny, Rzeszowszczyzny czy z centralnej Polski przygotowano Scenę Tańców Polskich.

IAR/ep

 

 

W Wilnie zaprezentowany został film VR poświęcony Bitwie Warszawskiej

04.10.2022 17:44
W Wilnie można już oglądać film pt. "Wiktoria 1920". Obraz został zrealizowany w technice wirtualnej rzeczywistości. Prawdopodobnie jest to jeden z największych fabularnych filmów tego typu na świecie. Producentem filmu jest Biuro Programu "Niepodległa".

W Ostrowi Mazowieckiej otwarto muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

03.11.2022 11:05
W domu w Ostrowi Mazowieckiej należącym do Marii Pileckiej otwarto muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, a także wojennym i powojennym losom jego rodziny. W uroczystości oprócz najbliższej rodziny bohatera wziął udział prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu.

11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się 45. edycja Koncertu Niepodległości „Contra Targovicam”

09.11.2022 12:16
Twórcami projektu są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej.