Redakcja Polska

W Wilnie zaprezentowany został film VR poświęcony Bitwie Warszawskiej

04.10.2022 17:44
W Wilnie można już oglądać film pt. "Wiktoria 1920". Obraz został zrealizowany w technice wirtualnej rzeczywistości. Prawdopodobnie jest to jeden z największych fabularnych filmów tego typu na świecie. Producentem filmu jest Biuro Programu "Niepodległa".
Audio
  • W Wilnie zaprezentowany został film VR poświęcony Bitwie Warszawskiej. Materiał Kamila Zalewskiego
Plan zdjęciowy filmu Wiktoria 1920
Plan zdjęciowy filmu Wiktoria 1920Mat. promocyjne. Źródło: NCK

Trzydziestominutowy film "Wiktoria 1920" można oglądać w wileńskim Muzeum Narodowym - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. Obraz powstał na stulecie Bitwy Warszawskiej dwa lata temu, ale w tym roku prezentowana jest jego angielska wersja, przygotowana dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej. W Wilnie miała miejsce dziś pierwsza zagraniczna prezentacja tego filmu.

- Celem tego projektu jest edukacja przez rozrywkę i wzbudzenie zainteresowania tą niezwykłą bitwą, która odmieniła losy Polski i całego świata - wyjaśnia Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu "Niepodległa".

Film ma zachęcić również do poszukiwania informacji na temat tej historii.


Posłuchaj
00:58 11974814_1.mp3 W Wilnie zaprezentowany został film VR poświęcony Bitwie Warszawskiej. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Partnerem pokazów w litewskiej stolicy jest Instytut Polski w Wilnie. Jego dyrektor Małgorzata Stefanowicz-Pecela w rozmowie z Polskim Radiem zwraca uwagę, że Bitwa Warszawska wpłynęła również na losy Litwy. - Na Litwie coraz częściej się mówi, że Bitwa Warszawska zatrzymała ekspansję komunizmu w Europie i w naszym regionie. Ta wspólna ocena tego wydarzenia coraz częściej nas łączy - mówi Polskiemu Radiu. Aby zobaczyć film "Wiktoria 1920" trzeba założyć specjalne gogle oraz słuchawki. Dzięki temu widz staje się głównym bohaterem obrazu oraz uczestnikiem wszystkich wydarzeniach.

- Specjalna kamera rejestrująca obraz w 360 stopniach umieszczona jest na głowie jednego z aktorów, dlatego widz może poruszać się w pobliżu frontu wojny polsko-bolszewickiej" - dodaje Wojciech Kirejczyk.

Film "Wiktoria 1920" można oglądać w Wilnie do czwartku włącznie.

IAR/dad

Kontrowersyjna ankieta Elona Muska na Twitterze. Żaryn pisze do miliardera i poprawia jego błędy

04.10.2022 14:50
Elon Musk opublikował na Twitterze ankietę z postulatami, których spełnienie jego zdaniem miałoby doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie. Sprawa wywołała falę komentarzy. Głos zabrał też pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP. "Jesteś miliarderem i nie masz nikogo do korekty tweetów?" - napisał do Muska i poprawił mu błędy w ankiecie, dodając, że to "na koszt firmy".

Mobilizacja po rosyjsku. Brak sprzętu dla rekrutów, wszystko muszą sami kompletować

04.10.2022 15:13
W magazynach rosyjskiej armii brakuje podstawowego wyposażenia dla rekrutów. O sytuacji informują rosyjskie media niezależne.

"Jestem przekonany, że stanowisko niemieckiego rządu będzie ewoluować". Minister Rau o reparacjach wojennych

04.10.2022 15:22
We wtorek szef MSZ Zbigniew Rau powiedział, że "mamy wspólną odpowiedzialność wobec przeszłych, teraźniejszych i przyszłych pokoleń". - Jestem przekonany, że stanowisko rządu niemieckiego w sprawie reparacji będzie ewoluować w wyniku dialogu - ocenił minister spraw zagranicznych.