Redakcja Polska

156 lat temu urodził się Józef Piłsudski, marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego

05.12.2023 12:24
Mąż stanu, polityk, twórca Legionów, architekt niepodległości i zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej położył wielkie zasługi dla odbudowy niepodległej Polski, wszedł do panteonu bohaterów narodowych.  
Audio
  • 156 rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego - materiał Ewy Plisieciej [posłuchaj]
Józef Piłsudski z generałem Edwardem Rydzem-Śmigłym
Józef Piłsudski z generałem Edwardem Rydzem-ŚmigłymFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Z jego osobą jest związanych wiele przełomowych wydarzeń polskiej historii. W okresie I wojny światowej był dowódcą Legionów Polskich, a jego powrót do ojczyzny 10 listopada 1918 roku stał się sygnałem do ogłoszenia niepodległości Polski. W wolnym kraju Sejm powierzył Piłsudskiemu stanowisko Naczelnika Państwa. Został też pierwszym marszałkiem Rzeczypospolitej. Dowodził w rozstrzygającej o losach wojny polsko-rosyjskiej i niepodległości kraju zwycięskiej Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 roku. Józef Piłsudski jest uważany za ojca polskiej niepodległości. Współcześni Polacy powinni dochować wierności testamentowi marszałka – mówił w ubiegłym roku, w 155. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

12 maja 1926 przeprowadził zamachu stanu i wprowadził rządy sanacyjne. Do dziś przewrót majowy jest różnie interpretowany przez historyków. Zdaniem profesora Janusza Odziemkowskiego, zamach odcisnął ogromne piętno na dalszych losach wolnej Polski, a oceny tego wydarzenia są skrajne.

Ostatnia dekada życia marszałka Piłsudskiego to okres intensywnej pracy na rzecz naprawy ustroju państwa, stworzenia silnej armii oraz mocnego miejsca na arenie międzynarodowej. Zdecydowane działania mające na celu przebudowę ustroju politycznego państwa doprowadziły do poważnego konfliktu z opozycją antysanacyjną, w wyniku którego jej przywódcy zostali uwięzieni w twierdzy brzeskiej. W polityce zagranicznej Piłsudski dążył do utrzymania dobrych stosunków z ZSRR i Niemcami, między innymi poprzez zawarcie dwustronnych umów, które miały wzmocnić pozycję Polski wobec naszych sojuszników i sąsiadów. Marszałek Piłsudski zmarł na chorobę nowotworową, 12 maja 1935 roku. Spoczywa na Wawelu, a jego serce, zgodnie z ostatnią wolą, obok grobu jego matki na wileńskiej Rossie.

Podczas II wojny światowej, a także w okresie PRL kult marszałka był zwalczany przez władze, jednak z przeciwnym skutkiem - uznanie jego zasług i poszanowanie wśród Polaków ulegały wzmocnieniu. Po upadku komunizmu w Polsce Józef Piłsudski jest uważany za jedną z najwybitniejszych postaci w historii kraju. 

IAR/ep

Prezentacja książek o Bronisławie Piłsudskim, wybitnym etnografie, nazywanym Królem Ajnów

17.01.2022 14:00
O spuściźnie Bronisława Piłsudskiego dyskutowano w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku podczas konferencji pod tytułem "Bronisław Piłsudski. Wielkie otwarcie".  

"Gdyby Polska nie zatrzymała bolszewików, zagrożona byłaby zachodnia cywilizacja". Pamiętne słowa brytyjskiego polityka

15.08.2023 08:47
Gdyby polskie wojska nie zatrzymały w 1920 roku bolszewików w bitwie pod Warszawą, zagrożona byłaby cała zachodnia cywilizacja - przekonywał w 1931 r. brytyjski polityk i dyplomata, lord Edgar Vincent D'Abernon, wyjaśniając dlaczego uznał ją za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata.

Litwa: w Bezdanach odsłonięto tablicę upamiętniającą brawurową akcję Józefa Piłsudskiego

23.09.2023 13:43
W Bezdanach na Wileńszczyźnie odsłonięta została tablica z okazji 115. rocznicy akcji, przeprowadzonej tam przez członków Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Uroczystość zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Święto Niepodległości. Jan Józef Kasprzyk: to dzień, który powinien łączyć wszystkich Polaków

11.11.2023 09:57
105 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Nasz kraj po 123 latach niewoli, w wyniku klęski zaborców, mógł w 1918 r. - po zakończeniu pierwszej wojny światowej - powrócić na mapy świata. - 11 listopada to dzień, który powinien łączyć wszystkich Polaków - powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.