Redakcja Polska

Muzeum POLIN zaprasza do włączenia się w akcję Żonkile

11.04.2024 15:46
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza do włączenia się w akcję "Żonkile". Polega ona na rozdawaniu papierowych kwiatów na ulicach Warszawy, a upamiętnia wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku.
Audio
  • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza do włączenia się w akcję "Żonkile". Materiał Michała Fedusio [posłuchaj]
19 kwietnia 2024 r. przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia 2024 r. przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Jak przypomniała zastępczyni dyrektora muzeum, Łucja Koch, inspiracją akcji rozdawania papierowych żonkili była opowieść Marka Edelmana, uczestnika powstania. - Marek Edelman opowiedział Hannie Krall, że 19 kwietnia co roku, w rocznice powstania w getcie warszawskim, otrzymuje od anonimowej osoby bukiet żółtych kwiatów. Wraz z garstką przyjaciół składał te kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta - powiedziała Łucja Koch.

Posłuchaj
00:15 12919370_1.mp3 Jak przypomniała zastępczyni dyrektora muzeum, Łucja Koch, inspiracją akcji rozdawania papierowych żonkili była opowieść Marka Edelmana, uczestnika powstania (IAR)

 

Co roku wolontariusze i wolontariuszki wychodzą na ulicę, aby na znak pamięci o wydarzeniu sprzed 81. lat rozdawać żonkile. Jak podkreśliła Luiza Bakiewicz, która weźmie udział w akcji po raz trzeci, to także lekcja historii, ponieważ przechodnie często pytają o jej ideę. - Pytań jest dużo, na pewno bardzo pomocne są takie krótkie informatory, one są także w języku angielskim i ukraińskim. Zwłaszcza turyści pytają, o co chodzi, czego to dotyczy. Wiadomo, że na taki wykład historyczny jest bardzo ograniczony czas, ale to jest bardzo przyjemne i myślę, że wtedy mamy takie poczucie, że robimy coś dobrego - powiedziłała wolontariuszka.

Organizatorzy zachęcają również do skorzystania z "żonkilomatów", które staną na ulicach Warszawy. Na stronie muzeum POLIN znaleźć można wzór papierowego żonkila, żeby wykonać go w domu samodzielnie. Akcja pod hasłem "Łączy nas Pamięć" odbędzie się 19 kwietnia po raz dwunasty.

IAR/dad

Film "Chłopi" został pokazany w Parlamencie Europejskim. "To niesamowite przeżycie"

11.04.2024 09:21
Film "Chłopi", malarska animacja dzieła Reymonta, został pokazany w Parlamencie Europejskim. Jednym z inicjatorów był europoseł Andrzej Halicki.

11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia

11.04.2024 12:33
Współczesne sposoby słuchania radia różnią się od tych sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu lat. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii audycji radiowych można słuchać w internecie oraz cyfrowo w systemie DAB+.

W dawnej bazie RAF w Anglii powstało pierwsze muzeum poświęcone w całości wojennym losom polskich lotników

11.04.2024 15:09
W dawnej bazie lotniczej RAF Ingham w hrabstwie Lincolnshire na północy Anglii, w której w czasie II wojny światowej stacjonowały trzy polskie dywizjony bombowe, w przyszły weekend otwarte zostanie muzeum poświęcone polskim lotnikom w Wielkiej Brytanii.