Redakcja Polska

13. kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13.04.2024 08:00
Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, NKWD zamordowało ponad 20 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz policjantów - jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 roku. 
Audio
  • Michał Zarychta, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej o zbrodni katyńskiej. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiejshutterstock.com/Alexander Kobelyatskiy

Już dwa dni później moskiewskie radio oskarżyło Niemców o mord, sugerując, że doszło do niego w 1941 roku. Wersję tę upowszechniała komunistyczna propaganda, a za nią - władze PRL. Wywiad brytyjski i amerykański szybko zdobyły informacje, kto jest sprawcą zbrodni, jednak wiadomość zatajono w obawie przed reakcją ZSRR. Związek Radziecki przyznał się do popełnienia zbrodni dopiero po 50 latach - 13 kwietnia 1990 roku.

Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, NKWD zamordowało ponad 20 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz policjantów - jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 roku. Byli wśród nich oficerowie, podoficerowie, szeregowcy, w tym rezerwiści stanowiący część elity II Rzeczypospolitej: lekarze, prawnicy, inżynierowie.

Ofiary chowano w masowych grobach, oprócz lasu katyńskiego były to miejscowości: Miednoje, Piatichatki, Bykownia i inne miejsca na terytorium Związku Sowieckiego. Sowieci przez 50 lat ukrywali prawdę o dokonanej przez siebie zbrodni. W ślad za nimi kłamstwo dotyczące sprawców mordu na polskich elitach powielały władze Polski Ludowej. Oficjalnie jego kres nastąpił 13 kwietnia 1990 r., kiedy to Związek Sowiecki przyznał się do popełnienia zbrodni, przekazując Polsce część dokumentów z lat 40.

Dla uczczenia pamięci wszystkich zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz w innych miejscach kaźni Sejm RP, w uchwale podjętej przez aklamację w listopadzie 2007 r., ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.


Z Michałem Zarychtą, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej, o zbrodni katyńskiej, rozmawia Przemysław Pawełek.


Rosja posługuje się nagraniami deepfake dla dyskredytowania ukraińskiej administracji

27.03.2024 13:42
W ostatnich dniach w rosyjskich mediach pojawiło się sfabrykowane nagranie, w którym Ołeksij Daniłow, pełniący wtedy funkcję sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, przypisywał swojemu państwu zaangażowanie w atak terrorystyczny pod Moskwą.

Rosja wykorzystuje nagrania typu deepfake, uczestnicząc w kampanii dezinformacyjnej Kremla

05.04.2024 08:00
Niedawne nagranie przypisujące Ukrainie winę za zamach terrorystyczny pod Moskwą był tylko jednym z działań dezinformacyjnych, które miały obarczyć Kijów odpowiedzialnością.

Rocznica zbrodni katyńskiej. Ambasador Krajewski oddał hołd pomordowanym

10.04.2024 11:14
Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski złożył we wtorek kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu w związku z 84. rocznicą zbrodni katyńskiej. W oficjalnym komunikacie ambasada podkreśliła, że pojawiają się dziś próby negowania odpowiedzialności Związku Sowieckiego za tę zbrodnię.

Rocznica katastrofy w Smoleńsku. Ambasador RP i Polacy mieszkający w Rosji oddali hołd ofiarom

10.04.2024 13:45
Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. W 14. rocznicę tragedii polscy dyplomaci złożyli na obrzeżach lotniska Siewiernyj w Smoleńsku kwiaty i zapalili znicze.

Andrzej Duda: zbrodnia katyńska nierozliczona, być może dlatego zdarzyła się Bucza

12.04.2024 12:31
Prezydent Andrzej Duda apeluje o osądzenie sowieckich i rosyjskich zbrodni wojennych. W Muzeum Katyńskim w Warszawie prezydent oddał hołd ofiarom sowieckiego mordu na polskich oficerach i przedstawicielach elity z 1940 roku. Jutro przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.