Redakcja Polska

45 lat temu Polak został papieżem. Uroczysta msza święta przy grobie Jana Pawła II

16.10.2023 14:00
W 45. rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża, w bazylice watykańskiej przy jego grobie odbyła się poranna uroczysta msza święta, w której udział wzięli polscy duchowni i wierni. Nabożeństwu przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.
Mszę w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża odprawił przy grobie św. Jana Pawła II abp Marek Jędraszewski
Mszę w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża odprawił przy grobie św. Jana Pawła II abp Marek Jędraszewskiepiskopat.pl

Arcybiskup Jędraszewski osnuł kazanie wokół wiersza Juliusza Słowackiego „Słowiański papież”. Mówił, że Jan Paweł był orędownikiem tej części Europy, która z powodów politycznych nie miała głosu i walnie przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości. „Decyzje Jana Pawła II sprawiły, że stało się jasne: nie będzie uległej wobec Rosji sowieckiej polityki Watykanu. Będzie upominanie się o prawa wierzących nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach, które znalazły się pod butem bolszewickim”.

Dziś po południu w bazylice watykańskiej dziękczynną mszę św. za pontyfikat Jana Pawła II odprawi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Wezmą w niej udział prezydent Andrzej Duda z małżonką.

45 lat od historycznego dnia dla Polski i polskiego Kościoła

W poniedziałek mija 45. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. 16 października - 1978, o godz. 18.18, znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu świętego Piotra w Rzymie uniósł się biały dym - znak wyboru nowego papieża.

Metropolita krakowski Karol Wojtyła był 264. papieżem w historii Kościoła. Przyjął imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał blisko 27 lat. Był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego od 1864 roku.

W 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym.

IAR/ho

Biblioteka Polska w Paryżu - pierwsza polska zagraniczna instytucja kultury w całości finansowana przez państwo

11.10.2023 20:41
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał w Paryżu umowę o utworzeniu Instytutu Biblioteka Polska. Umowa ta ma zapewnić odpowiednie wsparcie finansowe Bibliotece Polskiej.

W Warszawie otwarto wystawę poświęcona polskim dyplomatom ratującym Żydów w czasie II wojny

13.10.2023 15:23
W Warszawie otwarta została wystawa poświęcona polskim dyplomatom ratującym Żydów w czasie II wojny. Ekspozycję "Decyzja: ratować ludzi", inaugurującą nową przestrzeń wystawienniczą w "Domu Bez Kantów", zorganizował Instytut Pileckiego.

Polacy pamiętają o spoczywających na Rossie. Ruszyła akcja sprzątania zabytkowego cmentarza

14.10.2023 15:58
W Wilnie ruszyła akcja sprzątania zabytkowego cmentarza Na Rossie przed Dniem Wszystkich Świętych. Jest to najstarsza nekropolia w litewskiej stolicy. Na cmentarzu spoczywają zasłużeni Polacy, w tym pisarze, rzeźbiarze, poeci, powstańcy styczniowi oraz żołnierze Wojska Polskiego.