Redakcja Polska

To już 17. edycja plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku

09.04.2024 13:52
Do 24 kwietnia Muzeum Historii Polski prowadzi nabór zgłoszeń do plebiscytu. Jego ideą jest docenienie twórców najciekawszych projektów minionego roku związanych z przedstawianiem historii naszego państwa.  
Audio
  • 17. edycja plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wydarzenie Historyczne Roku
Wydarzenie Historyczne RokuFoto: materiały prasowe

Jest to pierwszy plebiscyt w kraju, którego laureatów wyłaniają jurorzy oraz internauci. – To m.in. podziękowanie dla osób i instytucji, dla których ważne jest propagowanie polskiej historii – mówi rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski Michał Przeperski. Liczba zgłaszanych projektów wzrasta z roku na rok. Od początku istnienia plebiscytu było to ponad dwa tysiące przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie blisko 50 tys. internautów.

Do plebiscytu można zgłaszać przedsięwzięcia w trzech kategoriach: "Wydarzenie", "Wystawa" i "Edukacja". Każda osoba lub instytucja może zgłosić po jednym przedsięwzięciu w każdej z kategorii za pośrednictwem strony internetowej whr.muzhp.pl. W kolejnym etapie jurorzy wybiorą po 5 projektów w każdej z kategorii, na które będą mogli głosować interanuci. Zwycięzców poznamy we wrześniu.

Muzeum Historii Polski liczy – jak co roku – na udział Polaków zza granicy. W poprzednich latach odnotowano zgłoszenia z zagranicznych ośrodków polonijnych, m.in. z Francji, Grecji, Irlandii, Szwecji, Kanady czy Stanów Zjednoczonych. Zgłaszali się też organizatorzy wydarzeń, które miały miejsce w w Ukrainie, na Białorusi, w Kazachstanie i na Litwie. - Także w tym roku organizatorzy czekają na inicjatywy nie tylko z Polski, ale i z zagranicy – mówi Gabriela Sierocińska-Dec z Muzeum Historii Polski

Organizatorami 17. plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2023 są Muzeum Historii Polski, we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Jednym z patronów medialnych plebiscytu jest Polskie Radio.

IAR/ep

Nagrody IPN "Ambasador Polskiej Historii" wręczone

18.10.2023 15:03
Nagrody przyznane zostały czterem osobom i dwóm organizacjom za pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej naszego kraju oraz odkrywanie zapomnianych faktów czy osób zasłużonych dla polskiego narodu za granicą.

Laureaci 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" nagrodzeni

28.11.2023 15:30
Konkurs, który ma popularyzować dzieje Polski w XX wieku oraz promować czytelnictwo książek historycznych, organizują: Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Narodowe Centrum Kultury.

Jedna z najrzadszych monet na świecie trafiła do Muzeum Historii Polski w Warszawie

07.02.2024 11:07
W 1621 roku wojska Rzeczypospolitej odniosły pod Chocimiem świetne zwycięstwo nad przeważającymi siłami tureckimi. Najprawdopodobniej właśnie to wydarzenie upamiętnia złota moneta o wadze 50 dukatów, która trafiła do kolekcji muzeum.  

Odgłosy wojny odtwarzane przez uchodźców z Ukrainy – wstrząsające filmy w Pawilonie Polskim w Wenecji

18.04.2024 14:00
Instalacja wideo zrealizowana przez ukraiński kolektyw Open Group pt. „Powtarzajcie za mną II” będzie pokazana w Pawilonie Polskim na tegorocznym Biennale. Prezentowane prace powstały w 2022 i w 2024 roku.

Wilno: tylko dziś można oglądać pierwszą drukowaną książkę litewską

08.04.2024 11:05
Nie lada gratka czeka dziś na odwiedzających Bibliotekę Uniwersytetu Wileńskiego. Do końca dnia można oglądać tam pierwszą drukowaną książkę w języku litewskim.