Redakcja Polska

Sprawy spadkowe z perspektywy emigranta

11.01.2024 14:35
Sprawy spadkowe i poszukiwanie majątku spadkowego na terenie Polski to grupa spraw prawnych często wnoszonych przez Polaków przebywających na emigracji. Najczęściej są to bieżące sprawy dziedziczenia mienia po krewnych. Zdarza się jednak, że rodzina z uporządkowaniem spraw spadkowych czekała bardzo długo i po latach wymaga on doprecyzowania masy spadkowej – mówi Jacek Harasimowicz, radca prawny z Kancelarii Prawa Polonii.
Audio
  • Z Jackiem Harasimowiczem, radcą prawnym z kancelarii Prawa Polonii o sprawach spadkowych i poszukiwaniu majątku spadkowego rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Mamy sześciomiesięczny termin na przyjęcie bądź odrzucenie spadku.
Mamy sześciomiesięczny termin na przyjęcie bądź odrzucenie spadku.Foto: mapo_japan Shutterstoc

W sytuacji dziedziczenia po przodkach musimy przeprowadzić sprawę o stwierdzenie nabycia spadku, a następnie sprawę o dział spadku, na przykład żeby móc sprzedać nieruchomość, której staliśmy się współwłaścicielami na podstawie dziedziczenia. Natomiast poszukiwanie majątku spadkowego polega na ustaleniu majątku, który został bo naszych bliskich ale nie znamy dokładnie zawartości tego spadku, czyli jakie nieruchomości, środki pieniężne znajdowały się w posiadaniu tych osób. Jest to problem w szczególności przy spadkach „starych”. W przypadku nieruchomości ten problem polega chociażby na możliwości zasiedzenia takiej nieruchomości przez inne osoby po upływie 30 lat – wyjaśnia Jacek Harasimowicz, radca prawny z kancelarii Prawa Polonii.

Mamy sześciomiesięczny termin na przyjęcie bądź odrzucenie spadku. Termin ten biegnie od chwili dowiedzenia się o powołaniu do dziedziczenia, najczęściej jest to tożsame z chwilą dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy. Jednak w poszczególnych przypadkach ten termin może biec od innej daty. Na przykład nie mieliśmy kontaktu ze spadkodawcą i dowiedzieliśmy się od rodziny, że dana osoba zmarła, co nastąpiło kilka miesięcy od daty śmierci. Kolejny ważny termin to czas na dochodzenie zachowku. Termin pięcioletni od dnia ogłoszenia testamentu. Zachowek nam przysługuje, kiedy nie jesteśmy wymienieni jako spadkobiercy w sporządzonym testamencie ale również, kiedy w testamencie nas nie wydziedziczono, bo wówczas zachowek nam nie przysługuje – zaznacza gość audycji Kierunek: Polska.

Z Jackiem Harasimowiczem, radcą prawnym z Kancelarii Prawa Polonii o sprawach spadkowych i poszukiwaniu majątku spadkowego rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję Kierunek: Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.


Polskie organizacje na Litwie apelują do władz kraju o powstrzymanie nagonki na szkoły mniejszości

09.01.2024 17:08
Przedstawiciele polskiej mniejszości na Litwie zaapelowały do władz kraju o powstrzymanie nagonki na szkoły mniejszości narodowych w tym kraju. To reakcja na propozycję litewskiego ministerstwa oświaty, aby zrezygnować z nauczania w języku rosyjskim. W kraju miałyby pozostać jedynie szkoły mniejszości, w których nauczanie miałoby się odbywać między innymi w języku państw Unii Europejskiej.

Białoruś: władze zamknęły około 10 szkół prywatnych nauki języka polskiego

10.01.2024 12:26
Władze białoruskie zamknęły około 10 szkół prywatnych nauki języka polskiego, od lat działających na Białorusi. Represje rozpoczęły się w grudniu, kiedy służby bezpieczeństwa wtargnęły do wszystkich prywatnych szkół języków obcych w Mińsku, w których uczono polskiego. 

Polacy w Kanadzie łatwiej poświadczą ważne dokumenty. Wprowadzono nowe przepisy

11.01.2024 11:02
Polacy w Kanadzie będą mieli mniej formalności z poświadczaniem ważności kanadyjskich dokumentów. Kraj ten przystąpił bowiem do konwencji haskiej o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych i od czwartku obowiązują nowe zasady.