X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Terminal LNG w Świnoujściu wzmacniania bezpieczeństwo energetyczne Polski

26.06.2020 15:13
W Warszawie podpisano kolejne umowy dotyczące rozbudowy Terminala LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Zawarły je - spółka Polskie LNG z grupy Gaz-System oraz zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście z konsorcjum firm PORR S.A. i TGE Gas Engineering GmbH.
Audio
  • W magazynie m.in. podsumowanie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, przyszłość unijnego budżetu, bilans akcji Polonia dla sąsiadów [posłuchaj]
Terminal LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu
Terminal LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w ŚwinoujściuPAP/Marcin Bielecki

Zwiększenie liczby żołnierzy Stanów Zjednoczonych w Polsce, wspólne prace nad szczepionką na koronawirusa oraz współpraca gospodarcza. Takie były główne tematy rozmów prezydentów Stanów Zjednoczonych i Polski. W środę wieczorem Donald Trump przyjął w Białym Domu Andrzeja Dudę. Tuż po wizycie w Białym Domu z polskim prezydentem rozmawiał w Waszyngtonie Wojciech Cegielski.

W programie także informacje o dyskusji na temat przyszłego budżetu UE i rozbudowie Terminala LNG w Świnoujściu. W Warszawie podpisano kolejne umowy dotyczące rozbudowy Terminala LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Zawarły je - spółka Polskie LNG z grupy Gaz-System oraz zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście z konsorcjum firm PORR S.A. i TGE Gas Engineering GmbH.  

Chodzi o budowę drugiego nabrzeża i trzeciego zbiornika na LNG. Inwestycja ma być gotowa w 2023 roku. RR S.A. i TGE Gas Engineering GmbH. Wartość podpisanych umów to blisko miliard 900 milionów złotych.

Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski powiedział, że inwestycja stanowi istotny element strategii wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski. Podkreślił, że polski terminal to jeden z najbardziej efektywnie wykorzystywanych gazoportów w Europie. "Po rozbudowie tak pozostanie" - dodał.

W tych dniach obchodziliśmy 44. rocznicę radomskiego Czerwca 76. Po raz piąty obchody odbyły się pod hasłem "Zaczęło się w Radomiu". Tamte wydarzenia przypomina Katarzyna Semaan.

Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ oraz Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, spotkali się wirtualnie z przedstawicielami Polonii z czterech kontynentów, zaangażowanymi w działania pomocowe w ramach akcji MSZ Polonia4Neigbours.

- Jest to akcja, która bardzo uaktywniła środowiska polonijne, pokazała, że Polonia to ogromna siła. Siła, świadcząca o tym, że Polacy mają gen solidarności, że są gotowi do niesienia pomocy i współdziałania  - mówi Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, gość Polskiego Radia dla Zagranicy.

W spotkaniu online wzięli udział przedstawiciele polonijnego środowiska lekarskiego, duchowieństwa, organizacji polonijnych oraz osoby prywatne, których zaangażowanie na rzecz niesienia pomocy innym w okresie pandemii było nadzwyczajne i godne uznania. Byli m.in. przedstawiciele Polonii z Brazylii, Kolumbii, Wenezueli, Kazachstanu, Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

Obraz Jacka Malczewskiego "Przy fortepianie" został uroczyście przekazany do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. To dzieło z wczesnego okresu twórczości artysty odzyskano po blisko 80 latach. 

Jest to kolejna polska strata wojenna, której restytucja zakończyła się sukcesem. Obraz powrócił do muzeum  dzięki staraniom MKiDN, polskich muzealników oraz dotychczasowego właściciela. Dzieło jesienią ubiegłego roku pojawiło się w jednym z londyńskich domów aukcyjnych - powiedziała podczas uroczystego przekazania obrazu kurator Galerii Sztuki XIX wieku Agnieszka Rosales Rodríguez.

Obraz "Przy fortepianie" uzupełni kolekcję dzieł Jacka Malczewskiego znajdującą się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jest to pierwszy odzyskany obraz tego artysty.
Tematem zajęła się Ewa Plisiecka.

O ciekawej inicjatywie związanej ze stuleciem Bitwy Warszawskiej. 36 zespołów tworzy gry komputerowe nawiązujące do 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Dzięki spotkaniom z historykami prawie 170 programistów, designerów i grafików poznaje historię bitwy i jej kontekst.

Hackathon, czyli siedmiodniowy maraton programowania pod nazwą „1920 jam Bitwa Warszawska” odbywa się w pełni zdalnie. Do dyspozycji twórców są materiały, w tym filmy, które mogą wykorzystać w swoich grach. Radą służą między innymi eksperci z Muzeum Historii Polski, ale również doświadczeni programiści.

O tym, która gra okaże się najlepsza, organizatorzy poinformują 6 lipca. W sierpniu, podczas obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej gry będą promowane w Internecie.

W wyniku burz zniszczeniu uległy zabytkowe nagrobki na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Rozmówcy Eugeniusza Sało zapewniają, że będą one odrestaurowane.

Mamy też dobrą informację dla wszystkich, którzy wybierają się do Wilna. Cmentarz na Rossie można już zwiedzać, korzystając za pośrednictwem smartfonu ze specjalnie przygotowanych opisów. Dostępne są one na stronie internetowej Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. Do wyboru są na razie dwie trasy. O aplikacji z prezesem Komitetu Dariuszem Żybortem, rozmawiał Kamil Zalewski.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.


Donald Trump: prawdopodobnie przeniesiemy część wojsk z Niemiec do Polski

25.06.2020 08:06
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że część spośród 9 tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy mają zostać wycofani z Niemiec, prawdopodobnie zostanie przeniesiona do Polski. – Sojusz Polski i USA bazuje na wspólnych wartościach – mówił też prezydent USA po rozmowach z prezydentem Polski Andrzejem Dudą w Waszyngtonie.

"Polacy mają gen solidarności". Wielki sukces akcji MSZ Polonia4Neigbours

25.06.2020 12:03
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ oraz Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, spotkali się wirtualnie z przedstawicielami Polonii z czterech kontynentów, zaangażowanymi w działania pomocowe w ramach akcji MSZ Polonia4Neigbours.

NYT: Rosja finansowała ataki na amerykańskich żołnierzy

27.06.2020 10:59
Według informacji, do jakich dotarł amerykański wywiad, Rosja opłacała sprzymierzonych z talibami bojowników i zwykłych kryminalistów, by dokonywali ataków na żołnierzy USA i NATO w Afganistanie - poinformował w piątek dziennik "The New York Times".