Redakcja Polska

Sukces pierwszego i największego w historii spotkania młodej Polonii - Polonia Camp 2025

26.07.2025 09:00
Tysiąc młodych osób z 46. krajów spotkało się w Warszawie na Polonia Camp 2025 – największym jak dotąd światowym zjeździe młodej Polonii. Były to cztery dni budowania relacji, zdobywania wiedzy i obcowania z polską kulturą. Już wiadomo, że wydarzenie będzie kontynuowane.
Audio
  • W magazynie m.in. o rekonstrukcji rządu, o bardzo trudnej sytuacji Palestyńczyków w Strefie Gazy oraz o wielkim sukcesie Polonia Camp 2025, czyli spotkania tysiąca młodych Polaków z 46 krajów świata w Warszawie [posłuchaj]
Polonia Camp 2025 w Warszawie
Polonia Camp 2025 w WarszawieFoto: Facebook/FPPnW

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o rekostrukcji polskiego rządu. Jej szczegóły przedstawił premier Donald Tusk

W ramach rekonstrukcji rząd został „odchudzony” m.in. o ministrów bez teki. Powstały dwa nowe, duże resorty: gospodarczy i energetyczny. Tym pierwszym pokieruje szef Ministerstwa Finansów Andrzej Domański. Po zmianach z 26 dotychczasowych ministrów zostało 21.

Zgodnie z deklaracjami rządu, celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów. 

"Rekonstrukcja rządu to nic innego jak przegrupowanie sił i nadanie nowego kursu dla obecnego rządu, ktory już nie może asekurować się przed podjęciem jakichś decyzji. To początek działań mających na cele poprawę wysokości słupków poparcia przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się za dwa lata" - komentuje politolog, profesor Szymon Ossowski z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Komentujemy także trudną sytuację Palestyńczyków w Strefie Gazy. Ministrowie spraw zagranicznych 25 krajów, w tym Polski wezwali do natychmiastowego zakończenia wojny w Strefie Gazy i skrytykowali sposób funkcjonowania centrów dystrybucji pomocy, który, jak podkreślili, "pozbawia Palestyńczyków ludzkiej godności".

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zaalarmował, że „duża część” ludności Strefy Gazy umiera z głodu.

- Nie wiem, jak inaczej można to nazwać niż masową śmiercią głodową, a jest to spowodowane przez człowieka. To oczywiste, a przyczyną jest izraelska blokada – mówił Tedros na konferencji prasowej w Genewie. Wypowiedź szefa WHO przytoczyła agencja AFP.

- 2,1 mln ludzi jest uwięzionych na obszarze działań wojennych w Strefie Gazy. Oprócz bomb i kul grozi im kolejny zabójca - głód. Obserwujemy obecnie wzrost liczby zgonów związanych z niedożywieniem – poinformował szef WHO. 

Dużo miejsca w dzisiejszym programie poświęcamy Polonia Camp 2025. Było to niezwykłe spotkanie tysiąca młodych Polaków z 46. krajów świata w Warszawie.

Wśród gości Polonia Camp znaleźli się: Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, prof. Jerzy Bralczyk, Małgorzata Hołub-Kowalik, Otylia Jędrzejczak, Wojciech Jagielski, Szymon Marciniak, Michał Ogórek, Jurek Owsiak, Agata Passent i wielu innych, którzy spotykali się z uczestnikami w ramach licznie odwiedzanych wykładów, warsztatów, debat i prezentacji. Wielką popularnością cieszyły się także warsztaty z lepienia pierogów z Kubą Kuroniem.

Relacjonujemy to wyjątkowe czterodniowe spotkanie. Rozmawiamy z politykami, organizatorami wydarzenia, a także uczestnikami z Włoch, Kanady i Stanów Zjednoczonych, m.in. Pauliną Kruczyńską z Toronto i Robertem Bronchardem z Nowego Jorku.

35. piesza międzynarodowa pielgrzymka z Suwałk dotarła do Wilna. Pnad 500 pątników modliło się przed cudownym obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. Tegoroczna pielgrzymka przebiegała pod hasłem "Pielgrzymi nadziei". Z pątnikami rozmawiał Kamil Zalewski.

Z inicjatywy Centrum Archiwistyki Społecznej w pięciu polskich miejscowościach w mobilnym pawilonie wystawienniczym powstają wystawy, tworzone z rodzinnych zdjęć, pamiątek i wspomnień. 

„Pamięciownik” ruszył w trasę po raz pierwszy. Dotrze do Brwinowa, Pszczyny, Wielopola Skrzyńskiego, Wiżajn i Góry Kalwarii. To wyjątkowy projekt który powstał, aby propagować ideę archiwistyki społecznej, czyli oddolnego ruchu zapisywania historii. Jak tłumaczy wicedyrektor Centrum Archiwistyki Społecznej Joanna Łuba, inicjatywa to odpowiedź na potrzebę uważnego spojrzenia na przeszłość – z perspektywy codziennych doświadczeń i indywidualnych historii. Projekt rozwijany będzie w kolejnych latach, obejmując nowe miejsca na mapie Polski.

Opowiadanie lokalnych historii poprzez umieszczanie rodzinnych fotografii na osi czasu bardzo podoba się mieszkańcom miejscowości, do których trafił „Pamięciownik”.

– Ściany naszego pawilonu pokryły się, można powiedzieć  - warstwowo - fotografiami i wspomnieniami. Celem projektu jest uświadomienie nam, że każdy tworzy historię miejsca, w którym mieszka – mówi Joanna Łuba, nasz gość.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

"Marzenia się spełniają". Wielki sukces Polonia Camp 2025

20.07.2025 17:30
W Warszawie zakończył się zjazd młodzieży polonijnej  Polonia Camp 2025. - To niepowtarzalny czas pełen inspiracji, współpracy i nawiązywania nowych znajomości - mówi Mikołaj Falkowski, prezes Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

"Mosty do Polski". Ważna debata podczas Polonia Camp 2025

21.07.2025 14:38
Tysiąc młodych osób z 46 krajów spotkało się w Warszawie na Polonia_Camp 2025, największym jak dotąd światowym zjeździe młodej Polonii. Były to cztery dni budowania relacji, zdobywania wiedzy i obcowania z kulturą ojczystą. Podczas spotkania  odbył się m.in. panel „Mosty do Polski”, z udziałem Anny Sochańskiej, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Polska Misja Medyczna o sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy

25.07.2025 14:20
Sytuacja ludności cywilnej w Stefie Gazy znacząco się pogarsza, a konflikt w palestyńskiej enklawie wywołał największy kryzys humanitarny na świecie - mówi Małgorzata Olasińska-Chart