Redakcja Polska

Akcja Polonia4Neighbours. Wielkie zaangażowanie Polaków w Irlandii

08.06.2020 13:16
Placówki dyplomatyczne na całym świecie wspierają Polonię, dając poczucie, że w zorganizowanej oddolnej obywatelskiej walce z epidemią koronawirusa, nie są sami i mogą liczyć na wsparcie MSZ. W akcję Polonia4Neighbours zaangażowani są także Polacy w Irlandii. Wspiera ich z sukcesem Wydział Konsularny Ambasady RP w Dublinie.
Audio
  • O akcji Polonia4Neighbours mówi Grzegorz Sala, kierownik Wydziału Konsularnego w Dublinie. Rozmowa z Haliny Ostas [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/MSZ

W ramach akcji Polonia4Neighbours resort dyplomacji wspomaga projekty oraz aktywność Polonii wspierając finansowo jej działania pomocowe oraz promując polonijną solidarność społeczną w środowiskach lokalnych.

Organizacje polonijne, grupy zawodowe i branżowe lekarzy, psychologów, inżynierów i techników, polonijne środowiska harcerskie i szkolne, duszpasterstwo przyłączają się do inicjatyw samorządowych, podejmują inicjatywy własne, by służyć innym i wspierać kraje zamieszkania w tym trudnym okresie. Tworzone są specjalne infolinie, dystrybuowane ulotki i materiały informacyjne, oferowana jest pomoc psychologiczna i wsparcie.

Placówki wspierają Polonię, dając poczucie, że w zorganizowanej oddolnej obywatelskiej walce z epidemią nie są sami i mogą liczyć na wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Naturalnie we wszystkich przedsięwzięciach podejmowanych i realizowanych przez środowiska polskie i polonijne w miejscach zamieszania i w okresie pandemii, na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne i przestrzeganie przepisów władz miejscowych.

Epidemia koronawirusa dostarczyła impulsu dla uruchomienia pomocy dla najbardziej potrzebujących w polskiej społeczności w Irlandii, ale także irlandzkich sąsiadów - mówi Grzegorz Sala, kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Dublinie. Dodaje, że w tę inicjatywę włączyło się z sukcesem bardzo wiele polonijnych organizacji. Wszystkim im należą się wielkie podziękowania i uznanie - mówi dyplomata.

Z Grzegorzem Salą, kierownikiem Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Dublinie, rozmawiała Halina Ostas.

Jacek Czaputowicz: zmiana zasad przekraczania granic możliwa "w krótkim czasie"

05.06.2020 13:57
Szef MSZ Jacek Czaputowicz w piątek w Bratysławie mówił, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku i jeśli utrzyma się, to możliwe jest otwarcie granic. Z kolei szef MSZ Słowacji, która otworzyła granice dla 3 państw, Ivan Korczok, wyraził zrozumienie dla obecnych działań Polski.

Polacy w Niemczech z sukcesem biorą udział w akcji MSZ #Polonia4Neighbours

06.06.2020 11:59
W akcję Ministerstwa Spraw Zagranicznych włączyły się w pierwszej kolejności Polskie Misje Katolickie działające w Niemczech - mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy Jakub Wawrzyniak, Konsul Generalny RP w Kolonii. - Bierze w niej licznie udział także Polonia z Nadrenii Północnej-Westfalii, której chciałbym serdecznie za to zaangażowanie podziękować - mówi Jakub Wawrzyniak.

Polonia w Szwecji czeka na połączenia lotnicze z krajem

06.06.2020 12:05
Symbolem czasów pandemii są puste perony metra i wyludnione miasto – mówi polonijny dziennikarz ze Sztokholmu Tadeusz Urbański