Redakcja Polska

Polacy w Niemczech z sukcesem biorą udział w akcji MSZ #Polonia4Neighbours

06.06.2020 11:59
W akcję Ministerstwa Spraw Zagranicznych włączyły się w pierwszej kolejności Polskie Misje Katolickie działające w Niemczech - mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy Jakub Wawrzyniak, Konsul Generalny RP w Kolonii. - Bierze w niej licznie udział także Polonia z Nadrenii Północnej-Westfalii, której chciałbym serdecznie za to zaangażowanie podziękować - mówi Jakub Wawrzyniak.
Audio
  • O akcji MSZ #Polonia4Neighbours mówi Jakub Wawrzyniak, Konsul Generalny RP w Kolonii. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne75tiks/Shutterstock.com

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspiera działania Polonii podejmowane na całym świecie nakierowane na niesienie i organizowanie pomocy potrzebującym, starszym osobom – sąsiadom w walce z epidemią w ramach Akcji #Polonia4Neighbours. MSZ solidarnie wspiera wysiłek Polonii, a przez to świadczy solidarną pomoc krajom najbardziej dotkniętym epidemią.

Organizacje polonijne, grupy zawodowe i branżowe lekarzy, psychologów, inżynierów i techników, polonijne środowiska harcerskie i szkolne, duszpasterstwo przyłączają się do inicjatyw samorządowych, podejmują inicjatywy własne, by służyć innym i wspierać kraje zamieszkania w tym trudnym okresie. Tworzone są specjalne infolinie, dystrybuowane ulotki i materiały informacyjne, oferowana jest pomoc psychologiczna i wsparcie.

Wspieranie i inspirowanie aktywności Polonii i Polaków za granicą w społecznościach lokalnych i życiu publicznym kraju zamieszkania jest jednym z zadań realizowanych w ramach Rządowego programu współpracy z naszymi Rodakami. Dlatego też MSZ – w ramach środków polonijnych - wspiera  działania oraz aktywność Polonii polegającą na samoorganizacji i solidarności społecznej w środowiskach lokalnych, które służą przeciwdziałaniu oraz zwalczaniu Covid19.

W akcję włączyły się w pierwszej kolejności Polskie Misje Katolickie działające w Niemczech - mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy Jakub Wawrzyniak, Konsul Generalny RP w Kolonii. - Bierze w niej licznie udział także Polonia z Nadrenii Północnej-Westfalii, której chciałbym serdecznie za to zaangażowanie podziękować - mówi Jakub Wawrzyniak. I dodaje, że ta akcja to wyraz ludzkiej solidarności w trudnych czasach pandemii, przywracania pierwotnego sensu słowu "solidarność".

Z Jakubem Wawrzyniakiem, Konsulem Generalnym RP w Kolonii, rozmawiała Halina Ostas.


Polonia we Francji i polscy dyplomaci zaangażowali się w akcję Polonia4Neighbours

27.05.2020 12:05
Placówki dyplomatyczne na całym świecie wspierają Polonię, dając poczucie, że w zorganizowanej oddolnej obywatelskiej walce z epidemią koronawirusa, nie są sami i mogą liczyć na wsparcie MSZ. W akcję Polonia4Neighbours zaangażowani są także Polacy we Francji. Wspierają ich polscy dyplomaci w Paryżu.

Prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej: przywróciliśmy pierwotny sens słowa "solidarność"

29.05.2020 09:00
Wśród wielu zadań Fundacji Solidarności Międzynarodowej pojawił się nowy cel – walka z pandemią. Fundacja zorganizowała szereg akcji pomocowych dla Mołdawii, Białorusi i Ukrainy. W wielu szpitalach tych państw jest wykorzystywany sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej ufundowane przez fundację.

Głosowanie za granicą. Jest rozporządzenie szefa MSZ

04.06.2020 12:00
W środę na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano rozporządzenie szefa MSZ w sprawie wykazu pakietów wyborczych w głosowaniu korespondencyjnym za granicą w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r.