Redakcja Polska

Wkrótce Międzynarodowa Konferencji Naukowa „Stanisławów i Ziemia Stanisławowska. 360 lat wspólnej historii”

01.08.2022 13:55
Po raz siódmy Centrum Kultury i Dialogu Europejskiego zaprasza naukowców z Polski i Ukrainy do udziału w Międzynarodowej  Konferencji Naukowej „Stanisławów i Ziemia Stanisławowska. 360 lat wspólnej historii”.
Audio
  • Z jednym z organizatorów konferencji, prof. Adamem Ostankiem z Wojskowej Akademii Technicznej, rozmawia Włodzimierz Garmatiuk [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneCKPiDE w Iwano-Frankiwsku

Konferencja, której ideą przewodnią stała się promocja historii miasta i związanego z nim terenu, w tym roku odbywać się będzie nie w cieniu, lecz na przekór trwającej wojnie w Ukrainie.

Organizatorzy nie mają wątpliwości, że także w tym szczególnym czasie powinniśmy analizować wydarzenia historyczne, dyskutować i wyciągać wnioski z nimi związane.

Warto także pójść o krok dalej i badać również obszary, które były omawiane wyłącznie pobocznie lub te, które do dziś całkowicie nie doczekały się analiz, lub które, z przyczyn poprawności politycznej, były niewygodne. Byłoby to niezbędne w kontekście poszukiwania odpowiedzi na pytanie: czy na dzisiejszym etapie badań możliwe jest uruchomienie prac związanych z powstaniem polsko-ukraińskiej monografii historii Stanisławowa.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 16-17 września 2022 roku. Realizacja konferencji odbędzie się w formie online, zachowany  będzie charakter klasycznych wystąpień naukowych, przy czym ich liczba i podejmowane zagadnienia zostaną ograniczone wyłącznie do tematów dotąd słabo lub w ogólnie niezbadanych. Wymiernym efektem konferencji będzie publikacja z referatami uczestników.

Z jednym z organizatorów konferencji, prof. Adamem Ostankiem z Wojskowej Akademii Technicznej, rozmawia Włodzimierz Garmatiuk.


Powstał Międzyresortowy Zespół na rzecz Polonii i Polaków za Granicą

23.07.2022 13:24
Wsparcie Polonii i Polaków za granicą oraz wykorzystanie ich potencjału - to zadania Międzyresortowego Zespołu na rzecz Polonii i Polaków za Granicą. W Kancelarii Premiera odbyło się jego pierwsze posiedzenie.

Ponad 50 transportów z pomocą humanitarną. Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" wspiera Ukrainę

24.07.2022 10:00
Wśród wielu ważnych misji, realizowanych przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie", niezwykle cenną inicjatywą jest pomoc Ukrainie. Fundacja już w pierwszych dniach rosyjskiej agresji uruchomiła, w ramach Wschodniego Funduszu Dobroczynności, zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Pomaga również polskim organizacjom i parafiom w Ukrainie oraz uchodźcom z Ukrainy.

Polska i Litwa nieustannie wspiera Ukrainę. Będą kolejne wizyty prezydentów w Kijowie

27.07.2022 09:03
W prezydenckiej rezydencji na Mierzei Helskiej Andrzej Duda odbył dwudniowe konsultacje polityczne z Gitanasem Nausedą. Prezydenci Polski i Litwy planują ponownie udać się na Ukrainę, by spotkać się z przywódcą tego kraju Wołodymyrem Zełenskim - powiedział Polskiemu Radiu Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej.