Redakcja Polska

Wito Nadaszkiewicz, polski prawnik ze Lwowa: Akcja Poland Helps pomaga Ukrainie od pierwszych dni inwazji

31.05.2023 16:20
Pomagaliśmy chyba w całej Ukrainie - przyznał Wito Nadaszkiewicz, koordynator projektu Poland Helps, który od początku rosyjskiej inwazji niesie pomoc Ukraińcom. Jak zaznaczył, tam, gdzie niedawno byli Rosjanie, jest najgorzej, bo oni wszystko dewastują, kradną nawet sedesy.
Audio
  • Akcja Poland Helps pomaga Ukrainie od pierwszych dni rosyjskiej inwazji. Materiał Wojciecha Jankowskiego
Wito Nadaszkiewicz
Wito NadaszkiewiczFot.: Wojciech Jankowski

Poland Helps to jest akcja pomocowa, mająca na celu ratowanie potrzebujących poza granicami Polski, jak i promowanie Polski i polskiej kultury. Wito Nadaszkiewicz uważa, że Polacy są bardzo chętni do pomocy.

- Pomagaliśmy chyba całej Ukrainie. Na samym początku wojny trzeba było pomagać na Ukrainie zachodniej, bo tu było dużo uchodźców ze wschodu. Później, gdy na zachodzie kraju życie się unormowało, udajemy się na wschód i na południe, czyli tam, gdzie ciągle jest zagrożenie. Staramy się też iść za linią frontu. Tam gdzie niedawno byli Rosjanie jest najgorzej, bo oni wszystko dewastują – tłumaczył Wito Nadaszkiewicz.


Posłuchaj
12:21 Wito_Nadaszkiewicz_250523_Janko PrDZz.mp3 Akcja Poland Helps pomaga Ukrainie od pierwszych dni rosyjskiej inwazji. Materiał Wojciecha Jankowskiego

 

Koordynator akcji Poland Helps potwierdził, że Rosjanie kradli na terenach okupowanych nawet sedesy. - Kradną nie tylko drogi sprzęt medyczny, ale w szpitalach i szkołach kradną nawet materace i sedesy. Widziałem to w budynkach użyteczności publicznej  - przyznał Nadaszkiewicz.

Nasz rozmówca uważa, że Polacy mogą pokazać i pokazali do tej pory na co ich stać, w czasie rosyjskiej inwazji i nie muszą się czego wstydzić w porównaniu do innych narodów. Zdaniem Wita Nadaszkiewicza polskie technologie dotyczące leczenia są często bardziej zaawansowane od zachodnich i z powodzeniem można w akacji pomocowej opierać się na polskich rozwiązaniach.

Poland Helps w ciągu ponad roku zdobył wiedzy, jak prowadzić działalność pomocową. - Mamy teraz wielkie doświadczenie, jak pomagać skutecznie, nie marnować pieniędzy na rzeczy, które nie są potrzebne, żeby sto procent tej pomocy, którą zbieramy w Polsce, docierała do potrzebujących i mam nadzieję, że wkrótce zobaczymy logo Poland Helps też w innych krajach - zaznaczył Nadaszkiewicz. 

Niebawem dzięki zaangażowaniu polskich darczyńców i Poland Helps ruszą kolejne konwoje na wschód i południe Ukrainy.


Wojciech Jankowski

dad

GDDKiA zmienia na tablicach drogowych nazwę Kaliningrad na Królewiec

31.05.2023 13:09
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła wymianę tablic drogowych z nazwą Kaliningrad na znaki kierujące do Królewca. W kwietniu przemianowanie zaleciła Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej.

Rosyjska broń na Białorusi. W obwodzie mińskim zainstalowano system rakietowy S-400

31.05.2023 14:08
Na Białoruś z Rosji przybył najnowocześniejszy przeciwlotniczy kompleks rakietowy S-400. Rozmieszczono go na terenie arsenału armii białoruskiej we wsi Nawakołasawa w pobliżu Stołbców w obwodzie mińskim - powiadomił portal opozycyjny Biełaruski Hajun.

Litwa przywróci kontrole na granicach z Polską i Łotwą

31.05.2023 15:46
W lipcu Litwa przywróci kontrole na wewnętrznych granicach strefy Schengen. Decyzja tamtejszego rządu związana jest ze szczytem NATO, który odbędzie się w Wilnie.