Redakcja Polska

W Charkowie tysiąc uczniów chodzi do podziemnej szkoły w metrze

15.09.2023 12:00
W Charkowie na wschodzie Ukrainy ponad tysiąc uczniów chodzi do szkoły w metrze. Dzieci uczą się w 17 klasach pod ziemią, na pięciu stacjach podziemnej kolei, ze względu na ryzyko rosyjskich ostrzałów - pisze ukraińska redakcja BBC.
W polskich szkołach i przedszkolach jest 187,9 tys. dzieci z Ukrainy, które przybyły do Polski po agresji rosyjskiej na ich kraj (Dane Systemu Informacji Oświatowej (SIO), stan na dzień 14 lutego 2023 r.)
W polskich szkołach i przedszkolach jest 187,9 tys. dzieci z Ukrainy, które przybyły do Polski po agresji rosyjskiej na ich kraj (Dane Systemu Informacji Oświatowej (SIO), stan na dzień 14 lutego 2023 r.)mangpor2004/shutterstock

Najwięcej klas otwarto na położonych na dużej głębokości stacjach Uniwersytet i Peremoha. Klasy mieszczą się w pomieszczeniach służbowych podziemnej kolei, nad tunelami, którymi jeżdżą pociągi. BBC podaje, że w pokojach zainstalowano wentylację i izolację dźwiękową.

"Kiedy pociąg wyjeżdża ze stacji, trochę wibruje podłoga. A poza tym niczego nie czuć" - mówi 14-letnia Alina Barsuk, uczennica. "Już dawno chciałam wrócić do szkoły. (...) Są rówieśnicy, jest z kim porozmawiać. I nauczyciela widzisz na żywo, a nie na ekranie telefonu" - dodaje.

Jak zaznacza BBC, władze miejskie zaczęły mówić o powrocie do tradycyjnej, bezpośredniej formy nauczania latem. Do przyjęcia uczniów przygotowano szkoły, które nie zostały zniszczone w rosyjskich ostrzałach. Dzieci miały uczyć się w klasach na parterze, by podczas alarmu przeciwlotniczego mogły zdążyć ukryć się w piwnicach przekształconych w schrony. Pozytywnie oceniono prawie 130 schronów, ale później opinie te wycofano. "Dziś ostrzeliwani jesteśmy rakietami S-300, które są silne, więc zmieniono wymogi" - wyjaśnił mer miasta Ihor Terechow. "I biorąc pod uwagę te wymogi w ciągu miesiąca urządziliśmy (klasy) w pięciu stacjach metra" - wskazał.

Władze Charkowa zaznaczają, że rodzice i uczniowie chcą powrotu do nauki w klasach.


PAP/ho

MSZ reaguje na nieprawidłowości przy wydawaniu wiz. Audyt i dymisja

15.09.2023 11:35
Będzie audyt w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wszystkich placówkach konsularnych RP - zdecydował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. W związku ze sprawą wiz minister zwolnił też dyrektora Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością w resorcie Jakuba Osajdę.

Media w USA: Joe Biden spotka się z Wołodymyrem Zełenskim

15.09.2023 13:03
Prezydent USA Joe Biden spotka się w przyszłym tygodniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - informują amerykańskie media powołując się na urzędników Białego Domu. Do spotkania ma dojść w Waszyngtonie po dorocznym szczycie ONZ w Nowym Jorku.

"Le Figaro": rosyjska inwazja była możliwa, ponieważ nie udało się zrobić Norymbergi dla komunizmu

15.09.2023 16:14
Rosyjska inwazja była możliwa, ponieważ nie udało nam się zorganizować procesów w Norymberdze dla sprawców zbrodni komunizmu – mówi w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro" historyk i były szef IPN Łukasz Kamiński, który wzywa do osądzenia Putina zaocznie i przeprowadzenia symbolicznego procesu nad komunizmem.