X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Skaldowie: od bigbitu do rocka symfonicznego

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 07:00
Z okazji 67. urodzin Andrzeja Zielińskiego przypominamy rozmowę z autorem imponującej monografii zespołu Skaldowie, Andrzejem Ichą.
Audio
  • Trójkowy wehikuł czasu - Skaldowie (25 marca 2011)

/

- Skaldowie są idealnym przedstawicielem maniery, którą prezentowała Agnieszka Osiecka, czyli artystycznej piosenki literackiej. O tym, że przetrwało to próbę czasu świadczy fakt, że na festiwalach piosenki aktorskiej do dnia dzisiejszego stanowią standardy śpiewane przez młodych artystów – podkreśla Andrzej Icha, autor monografii "Skaldowie. Historia i muzyka zespołu", profesor matematyki.

Grupa była polskim prekursorem nurtu, muzycznej hybrydy, zwanego rockiem progresywnym oraz jego odmiany rocka symfonicznego.

Artyści w swoich utworach łączyli nowoczesne dźwięki z klasyką, elektryczne instrumenty z tradycyjnymi, we fragmenty dzieł światowej sławy kompozytorów wplatali elementy ludowe. Całość jednak prezentuje się nadal niezwykle oryginalnie.

Gość "Trójkowego wehikułu czasu" przypomina, że założyciel i lider zespołu, Andrzej Zieliński, jako student Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie odebrał gruntowne klasyczne wykształcenie. Tę edukację wykorzystywał później będąc członkiem grupy.

Jednym z największych i najciekawszych osiągnięć Skaldów była płyta "Krywań, Krywań", wydana w 1972 roku i znajdująca się na niej, kilkunastominutowa suita "Krywaniu, Krywaniu".

– Wtedy odebrano ją w różny sposób. Jednak po latach praktycznie wszyscy recenzenci muzyczni uznają to za jedno z najlepszych nagrań polskiego rocka progresywnego lat 70. Suita jest mieszanką, znajdziemy tam wiele cytatów muzyki klasycznej, między innymi z Bacha i Rossiniego – mówi Andrzej Icha.

Gość Trójki dodaje, że utwór funkcjonuje w trzech różnych wersjach nagraniowych. Najdłuższa z nich trwa prawie dwadzieścia trzy minuty.

Twórczość Skaldów może zachwycać nie tylko ze względu na fascynującą oprawę muzczną, ale również na, stanowiące jej doskonałe dopełnienie, teksty. Dla zespołu pisali: Ernest Bryl, Leszek Moczulski, Wojciech Młynarski i Agnieszka Osiecka.

W audycji wykorzystano utwory zespołu Skaldowie:

- "Uciekaj, uciekaj",

- "Krywaniu, Krywaniu",

- "Dwadzieścia minut po północy"

oraz archiwalne fragmenty audycji Polskiego Radia "Rozmowy o piosence".

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

 

(dmc)

Czytaj także

Skaldowie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2010 13:10
W 1968 roku w Opolu Skaldowie oklaskami zostali zmuszeni do pięciokrotnego wykonania piosenki "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", ustanawiając rekord festiwalowego bisowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

STONERY, PSYCHE I DOOMY

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2009 02:00
Bohaterowie najbliższego spotkania to: Steven Wilson, Skaldowie, Bigelf, Colour Haze, Space Debris, Sula Bassana, Ancestors, My Sleeping Karma i The Great Escape. W cyklu "Ocalić od zapomnienia" - muzyka z albumu "Master Of Reality" Black SabbatH...
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dla Skaldów trzeba było pisać szybko"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 15:39
"Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", "Prześliczna wiolonczelistka" to sztandarowe przykłady współpracy satyryka z liderem Skaldów Andrzejem Zielińskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kolędy to więcej niż muzealna tradycja"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2011 00:00
Tak mawiał Wojciech Młynarski. Trudno się nie zgodzić - tylko Jerzy Derfel skomponował kilkanaście bożonarodzeniowych utworów, a tekst jednego z nich zawdzięczamy samemu Stanisławowi Tymowi.
rozwiń zwiń