X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Tori Amos: Nie znamy potęgi słowa...

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2011 14:00
- Ranić słowami potrafimy od dzieciństwa, jednak nie mamy pojęcia jak nimi leczyć. To prawdziwa potęga - mówi amerykańska piosenkarka Piotrowi Metzowi, który odwiedził artystkę w jej "baśniowym" irlandzkim domostwie.
Audio
Tori Amos
Tori AmosFoto: mat. promocyjne

- Mitologia oraz historia mają w sobie niezwykłą moc. Te obrazy aż drgają... - twierdzi amerykańska artystka, której tegoroczny cykl pieśni "Night of Hunters" oparty został z jednej strony na tematach dział wielkich klasyków (Bacha, Schuberta, czy Chopina), z drugiej zaś - na motywach oraz symbolice dawnych podań irlandzkich.

- Irlandia to jedyne miejsce, w którym klasyczny cykl pieśni w nowoczesnym ujęciu ma jakikolwiek sens. Przecież nie mogłam osadzić "Night of Hunters" na Florydzie... - wyjaśniła Piotrowi Metzowi Tori Amos. - Podobnie nie mogłam śpiewać do tematów Chopina slangiem z Zachodniego Wybrzeża...

Jednakże ten wybór miał także bardziej osobisty charakter. Właśnie w Irlandii znajduje się obecnie dom artystki. Podobnie, jak para bohaterów "Night of Hunters" odbyła ona podróż z "nowego" do "starego" świata, przemierzyła Atlantyk w poszukiwaniu swoich korzeni.

- Dziś świetnie znam siłę tego miejsca - mówi Amos, którą dziennikarz Trójki odwiedził właśnie w irlandzkim domostwie. - Moi bohaterowie przybywają do Irlandii, aby ratować swój związek, który znalazł się na rozdrożu.

- Chyba każdy z nas ma w sobie taką wewnętrzną siłę, która ciągnie go do zamierzchłej przeszłości. Dla jednych to będzie grecki antyk, dla innych Daleki Wschód - zastanawia się Tori Amos. - Amerykanów w naturalny sposób pociąga Europa. W szkole nie uczą nas niczego poza szczątkami mitologii greckiej. Prawie w ogóle nie znamy legend Indian, na których ziemiach dziś żyjemy. A w Irlandii ludzie naprawdę znają bardzo dobrze swoje podania, które pochodzą nawet sprzed trzech tysięcy lat.  To czasy, w których poeci potrafili jednym słowem przestraszyć wrogą armię...

Zachęcamy do wysłuchania całego wywiadu Piotra Metza z Tori Amos. Artystka opowiada jeszcze m.in. o tym, jak komponuje się muzykę z dźwięków mowy i co "przekroczenie oceanu" oznaczało dla niej, jej bohaterów i słynnego hiszpańskiego kompozytora Enrique Granadosa. A przy okazji wykonuje przy fortepianie kilka melodii tegoż oraz Erika Satie. Posłuchajcie!

Czytaj także

Prehistoryczne znaki duchowości

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 16:19
Historia Irlandii Północnej sięga głęboko wstecz. Imponującymi świadectwami działalności człowieka na tych terenach są wielkie konstrukcje kamienne - megality.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tori Amos: Mam romans z nieboszczykami

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 08:00
Tak artystka skomentowała swój najnowszy projekt "Night of Hunters" oparty na tematach m.in. Bacha, Schuberta i Chopina podczas wczorajszego występu w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy i obejrzenia galerii z występu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanka w Irlandii - wywiad z Tori Amos

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2011 13:00
- Mitologia oraz historia mają w sobie niezwykłą moc. Te obrazy aż drgają... - twierdzi amerykańska artystka, której klasycyzujący cykl pieśni "Night of Hunters" oparty został na motywach oraz symbolice dawnych podań irlandzkich.
rozwiń zwiń