X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Kosmos Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 00:00
- Pisanie muzyki musi sprawiać frajdę - mówił jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów przy okazji swoich 75. urodzin. To było dokładnie trzy lata temu...
Audio
  • Henryk Mikołaj Górecki o swej miłości do gór oraz tajemnicy muzyki. (Archiwum PR)
  • Wojciech Michniewski o źródłach oryginalności Góreckiego
  • Gabriel Chmura o metafizyce Góreckiego
  • - Twórca z bożej łaski. Intuicyjnie wie, jak komponować i zawsze ma pewność - Jan Krenz o Góreckim
  • Antoni Wit o sacrum w muzyce Góreckiego
  • - Po to popełnia się błędy, żeby ich potem nie powtarzać - Henryk Mikołaj Górecki o dobrych i złych kompozycjach oraz wykonaniach
  • O kwartecie smyczkowym 'Pieśni śpiewają' mówią biograf Góreckiego Adrian Thomas oraz sam kompozytor

- Traktuję muzykę jako jeden z elementów tego, co nazywa się życie - podkreślał Henryk Mikołaj Górecki przy wielu okazjach.

- To przede wszystkim postać niezwykle auytentyczna i bezkompromisowa, jako człowiek oraz jako kompozytor - potwierdza dyrygent Wojciech Michniewski. Wybitny interpretator muzyki współczesnej zwraca uwagę na głębię tkwiącą w pozornie monotonnej muzyce Góreckiego, którą wiąże z umiłowaniem kompozytora do natury. Nie chodzi tu bynajmniej o idylliczną utopię, lecz o okrutną siłę, z którą nieustannie trzeba się zmagać.

Nie przez przypadek Henryka Mikołaja Góreckiego fascynowało w szczególności surowe piękno gór. W dzieciństwie z ekscytacją spoglądał przez okno rodzinnego domu na Śląsku ku majaczącym w oddali beskidom. Podczas studiów, zainspirowany dorobkiem Karola Szymanowskiego, próbował tworzyć stylizacje muzyki góralskiej, choć nigdy jej jeszcze nie słyszał. Dopiero jako dojrzały człowiek odkrył swoje "własne Podhale" - nie oparte na cytatach ani malarstwie dźwiękowym, lecz na unikalnej aurze brzmieniowej i wyrazowej.

- Góreckiego porównałbym do mędrca Wschodu, który kontempluje naturę i wydobywa głębszy sens życia, odkrywa to, co na codzień niedostrzegalne - mówi dyryegnt Jan Krenz. Admiratorem i cenionym interpretatorem sakralnych dzieł polskiego kompozytora jest także Antoni Wit. Dyrketor warszawskiej Filharmonii Narodowej czuje się szczególnie związany z psalmem "Beatus Vir"; w 1979 roku miał zresztą okazją prawykoać utwór skomponowany z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Natomiast popularną III Symfonią "Pieśni żałonych" dyrygował w tak egzotycznych miejscach, jak Brazylia.

- Górecki nie szukał Boga, jak Mahler, lecz go odnalazł, niczym Bruckner - podsumowuje dyrygent Gabriel Chmura.

Aby wysłuchać auydcji, wystarczy kliknąć odpowiednie ikonki dźwięków w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Żegnamy Henryka Mikołaja Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2010 13:28
Odszedł jeden z najwybitniejszych kompozytorów naszych czasów. Twórca słynnej III Symfonii "Pieśni żałosnych" zmarł po długiej chorobie w katowickim szpitalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tatry Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 17:15
- Moje ukochane Podhale... - wzruszał się Henryk Mikołaj Górecki, rozmawiając z Marią Baliszewską w 1997 roku. Wybitny kompozytor był także wytrawnym znawcą tatrzańskiej tradycji oraz natury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogrzeb Henryka Mikołaja Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 06:47
W Katowicach odbędzie się pogrzeb Henryka Mikołaja Góreckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obecność-Spotkanie-Dialog

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 14:05
Wspominamy Henryka Mikołaja Góreckiego oraz wielokulturowe tradycje prawobrzeżnej Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pożegnanie Henryka Mikołaja Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 08:15
- Dziękuję za świadome powiązanie sztuki i wiary. Muzyka profesora Góreckiego jest konkretyzacją wielkiej tajemnicy istnienia - mówił metropolita katowicki abp Damian Zimoń.
rozwiń zwiń