Raport Białoruś

Białoruś obchodziła 25 rocznicę wyjścia wojsk ZSRR z Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 08:00
Według oficjalnych danych, na Białorusi żyje 27 tysięcy weteranów radzieckiej wojny w Afganistanie. Przy okazji rocznicy media niezależne przypomniały o weteranie-więźniu politycznym, Mykole Autuchowiczu.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Białoruś: obchody 25 rocznicy końca wojny radzieckiej w Afganistanie
Obchody 25 rocznicy zakończenia radzieckiej wojny w Afganistanie
Obchody 25 rocznicy zakończenia radzieckiej wojny w AfganistanieFoto: kadr z materiału filmowego Belsat.eu

Białoruś obchodziła w sobotę 25. rocznicę wycofania wojsk radzieckich z Afganistanu. Główna oficjalna uroczystość odbyła się przed pomnikiem Męstwa i Żalu, zwanej też Wyspą Łez w zakolu rzeki Świsłocz. - Męstwo i niezłomność żołnierzy w Afganistanie, ich wytrzymałość i aktywna postawa życiowa w obronie interesów narodowych państwa są przykładem dla dzisiejszego i przyszłego pokolenia obrońców ojczyzny - podkreślił w Mińsku minister obrony Białorusi Jury Żadobin podczas uroczystości na wyspie na rzece Świsłocz, gdzie stoi kaplica poświęcona żołnierzom radzieckim poległym w Afganistanie. Jak zaznaczył, żołnierze radzieccy w Afganistanie "jako pierwsi rzucili wyzwanie międzynarodowemu terroryzmowi". - Nikomu nie uda się pomniejszyć roli tego czynu - oświadczył.  Z Afganistanu nie powróciło 771 żołnierzy z Białorusi, w tym 84 z Mińska - mówił na uroczystości wiceszef władz mińskich Ihar Karpienka. Minister Żadobin podkreślił zaś, że do tej pory za zaginionych jest uważanych trzynastu białoruskich żołnierzy.

Jak podaje agencja BiełTA, na Białorusi żyje 27 tys. weteranów, którzy uczestniczyli w wojnie w Afganistanie.

W wielu białoruskich miastach odbyły się uroczyste akademie podczas których można usłyszeć pieśni poświęcone wojnie w Afganistanie i wspomnienia jej uczestników.

Więzień polityczny i weteran z Afganistanu

Niezależny tygodnik "Nasza Niwa" przypomina w sobotę, że jeden z nich, Mykoła Autuchowicz, jest nadal więźniem politycznym.

Przedsiębiorca i działacz społeczny z Wołkowyska Autuchowicz został skazany w maju 2010 roku na ponad 5 lat pozbawienia wolności na podstawie paragrafu o nielegalnym przechowywaniu i transporcie broni. Dowodem miało być znalezienie w jego domu pięciu sztuk amunicji. Autuchowicz dwukrotnie - w 2011, a potem w 2013 r. - dokonywał samookaleczenia z powodu nękania go w miejscu odbywania kary.

Obrońcy praw człowieka uważają, że Autuchowicza skazano w istocie za działalność społeczną i walkę z korupcją. Organizacja Amnesty International uznała go za więźnia sumienia.

ZSRR w Afganistanie

W radzieckiej interwencji zbrojnej w Afganistanie uczestniczyło około 30 tysięcy żołnierzy pochodzących z terenów obecnej Białorusi. Zginęło lub przepadło bez wieści prawie 800 Białorusinów, a ponad 700 pozostało kalekami. W tym roku Aleksander Łukaszenka ustanowił medal "Na pamiątkę 25 rocznicy zakończenia działań wojennych w Afganistanie".

Radziecka interwencja zbrojna w Afganistanie miała miejsce w latach 1979-1989. Miała na celu wsparcie militarne dla prokomunistycznych władz tego kraju walczących z partyzantką mudżahedinów. W sumie przez piekło walk w Afganistanie przeszło 620 tysięcy radzieckich żołnierzy. Podczas ponad 9 lat wojny w Afganistanie zginęło prawie 15 tys. żołnierzy radzieckich, a ponad 50 tysięcy odniosło rany.

Ostatnim żołnierzem radzieckim, który 15 lutego 1989 r. opuścił ziemię afgańską, był dowódca 40. Armii Radzieckiej Borys Gromow.

PAP/IAR/agkm

(Wideo: Biełsat o sytuacji afgańskich weteranach, m.in. o tym, że władze podzieliły ich na "uczciwych" i niewygodanych dla nich)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Polacy na Białorusi upamiętnili 17 września

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 23:00
Polacy z Białorusi uczcili pamięć ofiar agresji wojsk Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku. Uroczystość w Grodnie zorganizował nieuznawany przez białoruskie władze Związek Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

70 rocznica bitwy pod Lenino. ”Pół tysiąca żołnierzy zginęło, by Stalin miał argument w antypolskiej polityce”

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 22:30
Żołnierzy poległych w bitwie pod Lenino wspominano na Białorusi w 70 rocznicę tego wydarzenia. Obecna była 200-osobowa delegacja z Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Komunizm to choroba chroniczna". Białoruska pisarka nagrodzona za książki o ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 21:00
Białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz odebrała we Frankfurcie nad Menem najbardziej prestiżowe niemieckie wyróżnienie literackie - Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: jestem człowiekiem sowieckim, tęsknię za ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 21:03
Przywódca białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka stwierdził, że brakuje mu Związku Radzieckiego i odczuwa za nim dużą nostalgię.
rozwiń zwiń