Raport Białoruś

Łukaszenka: Białoruś zawsze stanie po stronie Rosji, Krym "de facto" jest częścią Rosji...

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 22:02
W razie konieczności wyboru Białoruś zawsze będzie po stronie Rosji - oświadczył w przywódca białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka. Zaznaczył przy tym, że Białoruś nie miesza się w "przepychanki" ukraińsko-rosyjskie. O Krymie powiedział: "Sądzę, że sytuacja będzie się rozwijać de facto, a czy także de iure, czy Krym będzie uznawany za część Federacji Rosyjskiej - to już nieważne".
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Łukaszenka twierdzi, że Krym de facto jest częścią Rosji, a de iure...
Rosyjscy żołnierze na terenie przejętej przez nich bazy w Pieriewalnoje obok Symferopola
Rosyjscy żołnierze na terenie przejętej przez nich bazy w Pieriewalnoje obok SymferopolaFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Wyraził przy tym przekonanie, że Ukraina powinna pozostać niepodzielnym państwem i należy ją przekonać, by nie występowała z WNP. - Gdyby mnie zapytać (...) jakie stanowisko zajmuję w tej sytuacji - wobec przeszłości historycznej, faktu realizowania wspólnego projektu Państwa Związkowego (Rosji i Białorusi), tego, że jesteśmy związani porozumieniami z Federacją Rosyjską - to będziemy z Rosją i należy zaprzestać wszelkich spekulacji - oznajmił, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Zapewnił, że Białoruś nie kieruje swojej polityki wewnętrznej i zewnętrznej przeciwko NATO ani przeciwko nikomu innemu. - Ale jeśli powstanie taka kwestia, to będziemy z Federacją Rosyjską - podkreślił.

Łukaszenka o Krymie

Oświadczył też, że Krym jest dziś częścią Rosji i to, czy się ten fakt uznaje, czy też nie, niczego nie zmieni. - Sądzę, że sytuacja będzie się rozwijać de facto, a czy także de iure, czy Krym będzie uznawany za część Federacji Rosyjskiej - to już nieważne, Rosję uznają przecież wszyscy - powiedział. I dodał: "My w te drzwi absolutnie się nie pchamy. To źle, że Federacja Rosyjska podjęła podobne kroki".

Nawiązując do aneksji Krymu, wyraził pogląd, że ukraińskie władze dopuściły się bardzo wielu błędów i w ten sposób "się podstawiły". - Wielu mówi, że Rosja tylko czekała na to, żeby zagarnąć czy przyłączyć Krym. Ale trzeba było się nie podstawiać, przecież jesteście politykami, nie dawajcie do tego powodu - oznajmił.

Zaznaczył przy tym, że widzi niebezpieczeństwo rozpoczęcia się na świecie fali samookreślania się różnych regionów.

Zdaniem Łukaszenki Ukraina powinna pozostać "jednym, niepodzielnym, zwartym i pozablokowym państwem". Uważa on, że gdyby jutro przybyły na Ukrainę wojska NATO, byłoby to odczuwalne i dla Białorusi, i dla Rosji. - W ogóle nie możemy do tego dopuścić, to nasz globalny interes. Dlatego należy uzgodnić, że dalej nikt nie ma prawa wchodzić na Ukrainę - oświadczył.

Według niego ukraińskich polityków należy zaś przekonać, by nie podejmowali pochopnej i niewłaściwej decyzji o wystąpieniu ze Wspólnoty Niepodległych Państw. - Dlaczego nie wykorzystać tej płaszczyzny, by chociaż przedstawić swój punkt widzenia, by przekazać innym państwom jakiś komunikat? - zapytał. Dodał jednak, że wystąpienie Ukrainy byłoby silnym, ale nie śmiertelnym ciosem dla WNP, gdyż wspólnota niestety i tak nie spełnia wielu wiązanych z nią nadziei.

Pytany o ewentualność przyjęcia przez Ukrainę ustroju federacyjnego, odparł, że nie wolno do tego dopuścić. - Federacja to pianino, na którym będą grać z jednej strony jedne siły, z drugiej - drugie, w tym zewnętrzne. To na zawsze zdestabilizuje sytuację - powiedział. Federacja stwarzałaby według niego ryzyko dalszej wojny, wewnętrznych konfliktów oraz przerodzenia się ich w konflikt zewnętrzny.

Łukaszenka o władzach Ukrainy

Łukaszenka zapewnił, że jego kraj będzie budować stosunki z nowymi władzami na Ukrainie, które uzyskają poparcie ukraińskiego narodu. O osobach, które obecnie rządzą na Ukrainie, powiedział zaś, że są wśród nich zarówno profesjonaliści, jak i krzykacze. - Dlatego mój stosunek do nich jest różny - powiedział.

Wyraził też przekonanie, że na Ukrainie nie można w obecnej sytuacji przeprowadzić normalnych wyborów prezydenckich, gdyż, jak stwierdził, "działa tam kilka grup i pododdziałów siłowych", a każdy polityk ma "grupę 150-1000 uzbrojonych ludzi". - Jeśli w tę beczkę prochu wrzucić iskrę, na pewno wybuchnie cała Ukraina i wtedy wszystkim będzie gorąco: i nam, i Rosjanom, i Zachodowi.(...) Dlatego należy ustabilizować sytuację - powiedział.

Zapewnił przy tym, że Białoruś jest gotowa uczynić wszystko, by na Ukrainie nastąpił pokój, "żeby naród w spokojnych warunkach zdecydował, jak chce dalej i żyć i z kim, z jakimi politykami".

Kategorycznie podkreślił, że nie podoba mu się to, co odbywało się i odbywa na Ukrainie. - To nienormalne, kiedy w taki sposób obala się prawowitą władzę i ustanawia nową - ocenił.
Ocenił też, że Zachód jest niezdolny do działania. - Prawdę mówiąc, zaczynałem już się bać, żeby nie doszło do wojny. I co? Nie puszczają do Europy 20 osób. Takich, które w ogóle do Europy nie jeździły, a część z nich w związku ze swoimi obowiązkami służbowymi w ogóle nie ma prawa tam jeździć. Oto Zachód - powiedział.

PAP/agkm

Czytaj także: Na Białorusi będzie kilkadziesiąt rosyjskich samolotów >>>

Łukaszenka wzywa na Białoruś rosyjskie samoloty >>>

"Gra w suwerenność już się skończyła dla Białorusi" >>>

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruski ekspert: armia ukraińska jest osłabiona

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 05:59
Niezależny białoruski ekspert wojskowy Aleksander Alesin uważa, że Zachód nie zdecyduje się na zbrojną interwencję w obronie Ukrainy, co najwyżej może wysłać okręty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pikieta w Mińsku: "Putin - ręce precz od Ukrainy!", "Nie dla rosyjskich baz na Białorusi" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 20:06
Demonstracja poparcia dla Ukrainy w Mińsku. Opozycja mówi, że ludziom trzeba tłumaczyć sens obecnych wydarzeń, rosyjskiej polityki i zagrożenie, jakim są rosyjskie bazy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef białoruskiego MSZ: nie chcemy Bałkanów na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 19:00
Szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej powiedział w wywiadzie dla agencji BNS, że Białoruś jest zainteresowana stabilnością, integralnością terytorialną i niezawisłością Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska opozycja: Mińsk może zostać wciągnięty w konflikt o Krym

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 19:00
Białoruskie partie i ruchy opozycyjne opowiedziały się w czwartek za integralnością terytorialną Ukrainy i wyraziły przekonanie, że wszyscy obywatele Białorusi powinni wysnuć wnioski z sytuacji na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś może przewodniczyć WNP, porzuconej przez Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 19:30
Białoruś rozpatrzy propozycję Komitetu Wykonawczego Wspólnoty Niepodległych Państw, by przewodniczyć tej organizacji w tym roku podczas szczytów WNP - poinformowano w czwartek w biurze prasowym białoruskiego MSZ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Gra w suwerenność już się skończyła dla Białorusi”

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 20:36
Świadczy o tym to, jak szybko przymusiła Moskwa Łukaszenkę do rozmieszczenia tu dodatkowych samolotów rosyjskich.(…) Teraz na fali euforii po łatwym przyłączeniu Krymu Rosja będzie brutalnie dławić wszelkie próby sprzeciwu - mówi politolog Waler Karbalewicz. Przewiduje, że władza wzmoże represje wobec opozycji demokratycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: kto nie chce karmić swoich żołnierzy, będzie karmił cudzych

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 20:58
Aleksander Łukaszenka oczekuje od dowództwa armii propozycji doskonalenia uzbrojenia. Chce, aby sprzęt wojskowy był modernizowany przede wszystkim w białoruskich fabrykach.
rozwiń zwiń