Raport Białoruś

Białoruś dostanie 2 mld dolarów kredytu od Rosji

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 21:00
Rosja wesprze Białoruś finansowo. Mówił o tym dziennikarzom Aleksander Łukaszenka w trakcie obchodów Dnia Zwycięstwa w Mińsku.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Białoruś dostanie od Rosji 2 mld dolarów kredytu i 1,5 mld dolarów z ceł eksportowych
Białoruś dostanie 2 mld dolarów kredytu od Rosji
Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Łukaszenka, który w czwartek był na rozmowach w Moskwie, poinformował, że jeszcze w maju Rosja powinna wydzielić Białorusi kredyt w wysokości 2 miliardów dolarów. Pieniądze te pójdą na wsparcie rezerw walutowych. Ponadto zapadły uzgodnienia, że w przyszłym roku oficjalny Mińsk zatrzyma u siebie około połowy pieniędzy pochodzących od cła eksportowego ze sprzedawanej za granicę rosyjskiej ropy przerabianej w białoruskich rafineriach. Tym samym Białoruś zarobi dodatkowo około półtora miliarda dolarów. Łukaszenka wyraził też przekonanie, że od 2016 roku Białoruś będzie mogła zatrzymywać całość pieniędzy z cła eksportowego ze sprzedawanej ropy.
Według opozycyjnego ekonomisty Lwa Marholina takie preferencje finansowe w handlu ropą są nagrodą Rosji za poparcie przez Białoruś planów powołania Unii Euroazjatyckiej. To plan integracyjny prezydenta Władimira Putina z 2011 roku oparty na wcześniejszym pomyśle prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Według ekonomisty Białoruś otrzyma te preferencja tylko wtedy jeśli Rosja niezbyt mocno ucierpi od sankcji nakładanych przez Zachód z powodu aneksji Krymu.

IAR/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Putin przydzielił Białorusi 2 miliardy dolarów kredytu

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 23:59
W ostatnich miesiącach sytuacja gospodarcza i budżetowa Białorusi gwałtownie się pogorszyła, a rezerwy walutowe tego kraju znacznie się obniżyły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Łukaszenka może stracić miliardy i władzę w związku z Krymem”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 23:59
- Strata ukraińskiego rynku, wartego kilka miliardów dolarów, może oznaczać potężne tarapaty dla dyktatora – mówi Wiaczesław Siwczyk, białoruski opozycjonista. Tym objaśnia sprzeczne wypowiedzi Aleksandra Łukaszenki na temat Kijowa. Zaznacza, że Majdan natchnął Białorusinów myślą, że imperializm rosyjski można zwyciężyć. Spodziewa się ważnych wydarzeń także na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Subotnik na Białorusi. Łukaszenka betonował podłogę

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 23:59
Według oficjalnych danych około 3 milionów Białorusinów, czyli niemal co trzeci obywatel kraju, uczestniczyło w corocznym wiosennym subotniku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka o sankcjach wobec Rosji: tę listę powieście w toalecie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 15:50
Aleksander Łukaszenka jest przeciw federalizacji Ukrainy - taki ustrój próbuje narzucić Kijowowi Rosja. Ocenił poza tym, że Zachód nie wprowadza żadnych istotnych sankcji przeciw Rosji i porzucił Ukrainę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: dolar przekroczył psychologiczną granicę, rubel białoruski słabnie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 18:56
Na Białorusi rosną kursy zachodnich walut. We wtorek w kantorach za jednego dolara płacono już 10 tysięcy rubli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ Białorusi: sankcje przeciw Rosji to szansa dla nas

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 18:59
Wprowadzenie przez państwa Zachodu sankcji gospodarczych wobec Rosji może otworzyć nowe nisze dla białoruskich towarów na rosyjskim rynku - oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: "Białorusini wolą teraz Rosję od Unii Europejskiej" "Wierzą rosyjskiej propagandzie"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 15:24
Na Białorusi wzrosła w ostatnim kwartale popularność Aleksandra Łukaszenki oraz chęć zjednoczenia z Rosją - wykazał marcowy sondaż niezależnego ośrodka NISEPI. Eksperci wiążą to z wydarzeniami na Ukrainie.
rozwiń zwiń