Raport Białoruś

Łukaszenka zmienia front po wizycie w Moskwie. ”Białoruś zaniepokojona aktywnością NATO u swych granic”

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 23:00
Aleksander Łukaszenka po czwartkowej niezapowiedzianej wizycie w Moskwie zmienił styl wypowiedzi o Ukrainie.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Białoruś dostanie od Rosji 2 mld dolarów kredytu i 1,5 mld dolarów z ceł eksportowych
Łukaszenka i Putin podczas spotkania na Kremlu 8 maja
Łukaszenka i Putin podczas spotkania na Kremlu 8 majaFoto: PAP/EPA/SERGEI KARPUKHIN / POOL

Białoruś jest zaniepokojona nasileniem wojskowej aktywności NATO u swoich granic - oświadczył Aleksander Łukaszenka podczas ceremonii złożenia kwiatów pod pomnikiem Zwycięstwa w Mińsku z okazji Dnia Zwycięstwa.

Łukaszenka podkreślił, że jednym z punktów zapalnych stała się obecnie bliska Białorusi Ukraina. - Nad bratnim krajem zagęściły się chmury wojny domowej i brat podniósł rękę na brata. Powinniśmy to za wszelką cenę powstrzymać - oznajmił.

- Niepokoi nas fakt, że wykorzystuje się to jako pretekst do nasilenia wojskowej aktywności NATO bezpośrednio u naszych białoruskich granic. Wymaga to szczególnej czujności i konsolidacji narodu - podkreślił.

Według Łukaszenki z powodu politycznych i geostrategicznych ambicji prowadzone są "celowe działania na rzecz zdestabilizowania politycznej sytuacji w suwerennych państwach". Łukaszenka wymienił przy tym obok Ukrainy Bliski Wschód i Afrykę Północną.

Zaznaczył jednak, że białoruskie siły zbrojne są gotowe bronić kraju. - Znamy cenę pokoju i zgody i będziemy niezłomnie bronić swoich ideałów. Nasze siły zbrojne są gotowe w każdej chwili bronić suwerenności Białorusi oraz pokoju i zgody społecznej przed zamachami z zewnątrz i wewnątrz - oświadczył.

Dziękując weteranom i uczestnikom II wojny światowej za wkład w zwycięstwo i odrodzenie kraju, Łukaszenka zapewnił, że Białoruś uczyni wszystko, aby ich wielka ofiara nie była nadaremna. - Straszny pożar wojny, zniszczenia i śmierci nigdy więcej nie powinien rozgorzeć na białoruskiej ziemi - powiedział.

Ukraińscy niezależni analitycy zwracają tymczasem uwagę, że Łukaszenka, który przez długi czas dość wstrzemięźliwie wypowiadał się o wydarzeniach na Ukrainie, unikając powielania rosyjskiej propagandy, zmienił w czwartek front podczas niezapowiadanej wcześniej wizyty w Moskwie.

- Wydarzenia w Odessie - powiedział w Moskwie Łukaszenka - przywodzą na myśl niedobre paralele. Pamiętamy Chatyń, gdy kilkaset wiosek na terytorium Białorusi zostało spalonych przez faszystów. Nie możemy na to spokojnie patrzeć, bo to nasi ludzie. Wołają oni o pomoc i domagają się reakcji".

Zwracając się do prezydenta Rosji Władimira Putina zapewnił zaś, że Białoruś będzie stać z Rosją ramię przy ramieniu. - Nie mamy innego wyjścia jak być razem. Osobno będzie to samo, co na Ukrainie - powiedział.

Analityk Andrej Fiodarau skomentował, że te wypowiedzi pokazują, iż Łukaszenka "zmienił stanowisko i zbliżył się do Moskwy". - Szczerze mówiąc, było jasne, że wcześniej czy później będzie zmuszony zrezygnować z wcześniej zajmowanego stanowiska, bo raczej nie zadowalało ono Moskwy - ocenił analityk.

Zobacz także: Putin zapłacił 3,5 mld dolarów za podpis Łukaszenki

Białoruś dostanie 2 mld dolarów kredytu od Moskwy

 

 

PAP/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Putin przydzielił Białorusi 2 miliardy dolarów kredytu

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 23:59
W ostatnich miesiącach sytuacja gospodarcza i budżetowa Białorusi gwałtownie się pogorszyła, a rezerwy walutowe tego kraju znacznie się obniżyły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Łukaszenka może stracić miliardy i władzę w związku z Krymem”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 23:59
- Strata ukraińskiego rynku, wartego kilka miliardów dolarów, może oznaczać potężne tarapaty dla dyktatora – mówi Wiaczesław Siwczyk, białoruski opozycjonista. Tym objaśnia sprzeczne wypowiedzi Aleksandra Łukaszenki na temat Kijowa. Zaznacza, że Majdan natchnął Białorusinów myślą, że imperializm rosyjski można zwyciężyć. Spodziewa się ważnych wydarzeń także na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Subotnik na Białorusi. Łukaszenka betonował podłogę

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 23:59
Według oficjalnych danych około 3 milionów Białorusinów, czyli niemal co trzeci obywatel kraju, uczestniczyło w corocznym wiosennym subotniku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka o sankcjach wobec Rosji: tę listę powieście w toalecie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 15:50
Aleksander Łukaszenka jest przeciw federalizacji Ukrainy - taki ustrój próbuje narzucić Kijowowi Rosja. Ocenił poza tym, że Zachód nie wprowadza żadnych istotnych sankcji przeciw Rosji i porzucił Ukrainę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: dolar przekroczył psychologiczną granicę, rubel białoruski słabnie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 18:56
Na Białorusi rosną kursy zachodnich walut. We wtorek w kantorach za jednego dolara płacono już 10 tysięcy rubli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ Białorusi: sankcje przeciw Rosji to szansa dla nas

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 18:59
Wprowadzenie przez państwa Zachodu sankcji gospodarczych wobec Rosji może otworzyć nowe nisze dla białoruskich towarów na rosyjskim rynku - oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: "Białorusini wolą teraz Rosję od Unii Europejskiej" "Wierzą rosyjskiej propagandzie"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 15:24
Na Białorusi wzrosła w ostatnim kwartale popularność Aleksandra Łukaszenki oraz chęć zjednoczenia z Rosją - wykazał marcowy sondaż niezależnego ośrodka NISEPI. Eksperci wiążą to z wydarzeniami na Ukrainie.
rozwiń zwiń