Raport Białoruś

Rosja, Białoruś i Kazachstan tworzą Eurazjatycką Unię Gospodarczą

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 11:48
Przywódcy Rosji, Białorusi i Kazachstanu - Władimir Putin, Aleksander Łukaszenka i Nursułtan Nazarbajew - podpisali w Astanie traktat o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), struktury wzorowanej na Unii Europejskiej.
Władimir Putin podczas powitania drużyny hokejowej, powracającej z Mińska po zdobyciu pierwszego miejsca w mistrzostwach hokeja
Władimir Putin podczas powitania drużyny hokejowej, powracającej z Mińska po zdobyciu pierwszego miejsca w mistrzostwach hokejaFoto: PAP/EPA/YURI KADOBNOV

EUG powstanie 1 stycznia 2015 roku na bazie Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego, dwóch struktur integracyjnych tworzonych przez te trzy kraje. Będzie ona otwarta na inne państwa. Swój akces zgłosiły już Armenia i Kirgistan. Doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. integracji gospodarczej Siergiej Głazjew w środę wyraził nadzieję, że przystąpi do niej też część Ukrainy.

Rosja, Białoruś i Kazachstan wytwarzają razem 4 proc. światowego PKB.
Podpisanie dokumentu nastąpiło w stolicy Kazachstanu na posiedzeniu Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej, kierowniczego organu Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego.

Traktat zobowiązuje jego sygnatariuszy do zapewnienia swobodnego przepływu towarów, usług, kapitałów i siły roboczej. Strony zobowiązały się również do prowadzenia uzgodnionej polityki w kluczowych sektorach gospodarki - energetyce, przemyśle, rolnictwie i transporcie.

Rosja, Białoruś i Kazachstan będą też prowadzić jednolitą politykę makroekonomiczną, antymonopolową, walutową i finansową. W dokumencie nie wspomina się o wprowadzeniu wspólnej waluty. Zakłada on natomiast, że wspólny megaregulator finansowy powstanie do 2025 roku. Także w 2025 roku mają powstać wspólne rynki gazu ziemnego i ropy naftowej.

Traktat przewiduje, że siedzibą organów kierowniczych EUG będzie Moskwa, sądu - Mińsk, a regulatora rynku finansowego - Astana.

Putin o Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej

- Tworzymy dzisiaj potężny ośrodek gospodarczego przyciągania, wielki regionalny rynek łączący 170 mln osób. Nasza Unia dysponuje ogromnymi zasobami surowców, w tym energetycznych. Przypada na nią 20 proc. światowych zasobów gazu i 15 proc. - ropy. Kraje trójki dysponują rozwiniętym przemysłem, a także potężnym potencjałem kadrowym, intelektualnym i kulturalnym - oświadczył prezydent Putin występując na posiedzeniu Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej.

Gospodarz Kremla podkreślił, że Eurazjatycka Unia Gospodarcza "będzie funkcjonować na uniwersalnych, przejrzystych i zrozumiałych dla wszystkich zasadach, w tym tych obowiązujących w Światowej Organizacji Handlu (WTO)".

Według wiceministra spraw zagranicznych Kazachstanu Samata Ordabajewa EUG będzie strukturą "wyłącznie gospodarczą". - Dzięki konsekwentnemu stanowisku Kazachstanu do traktatu nie włączono takich kwestii, jak wspólne obywatelstwo, polityka zagraniczna, współpraca międzyparlamentarna, sfera paszportowo-wizowa, wspólna ochrona granic i kontrola eksportu - oświadczył Ordabajew.

W ocenie cytowanego przez dziennik "Wiedomosti" analityka Aleksandra Knobela "utworzenie Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej faktycznie nie wnosi niczego nowego, gdyż większość norm funkcjonuje już w ramach Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego". - Utworzenie Unii to posunięcie polityczne - oświadczył rosyjski analityk.

Aleksander Łukaszenka, wypowiadając się w środę na temat EUG oświadczył, że porozumienie. które powinno być podpisane jest pewnym kompromisem. - Niestety nie jest to porozumienie na jakie liczyła Białoruś i o którym mówili początkowo nasi partnerzy, przede wszystkim Federacja Rosyjska - stwierdził białoruski przywódca. Białorusi zależało przede wszystkim na zniesieniu wszelkich ograniczeń i wyjątków w handlu między członkami Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Chodziło głównie o to, aby ze sprzedawanej za granicę rosyjskiej ropy przetworzonej na Białorusi Mińsk nie musiał zwracać Rosji ceł eksportowych. Jest to suma rzędu 3-4 miliardów dolarów rocznie. W wyniku ustaleń około 1,5 miliarda dolarów z tego tytułu w przyszłym roku pozostanie w budżecie Białorusi.

PAP/IAR/agk

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie zrobi ani kroku bez uzgodnień z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 14:45
Aleksander Łukaszenka skrytykował sankcje Zachodu, nazywając je ”brednią i bzdurą”. - Zachód dziś do niczego nie jest zdolny. Powinniśmy traktować to stwierdzenie jako punkt wyjścia – mówił białoruski dyktator na spotkaniu z gubernatorem obwodu kałuskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Białorusi podrożało mięso, wieprzowina nawet o 70 procent

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 14:00
Mięso drobiowe jest droższe o około jedną dziesiątą, natomiast wieprzowe kosztuje nawet o 70 procent więcej w porównaniu z kwietniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś wprowadza licencje na cukierki i niektóre inne produkty

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 01:20
Białoruś od 1 czerwca wprowadza licencjonowanie importu niektórych gatunków makaronów, wyrobów cukierniczych i składników do ich produkcji. Ma to wesprzeć produkcję białoruską. Eksperci zauważają, że Rosji licencje nie obejmą i stąd może ona zająć nisze po zachodnich produktach, tym samym białoruscy producenci nic by nie zyskali...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: "rosyjskie rakiety S-400 i Iskandery na defiladzie w Mińsku"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 15:36
Sprzęt będzie prezentowany na paradzie 3 lipca w Dniu Niepodległości Białorusi w stolicy Białorusi, Mińsku. Ma pojawić się na Białorusi pod koniec czerwca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski opozycjonista został usunięty z uczelni

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 21:28
Jeden z młodych aktywistów białoruskiej opozycji został relegowany z uniwersytetu w Homlu. Powodem miały być ”systematyczne bezprawne działania”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: opozycja wzywa Łukaszenkę do zniesienia wiz dla Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 17:01
Białoruski opozycyjny ruch ”O wolność” Aleksandra Milinkiewicza wezwał władze w Mińsku do zniesienia wiz dla obywateli krajów Unii Europejskiej i innych państw zachodnich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski ekspert: Warszawa, Berlin i Paryż będą lokomotywą UE

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 11:06
Rola polskich deputowanych w Parlamencie Europejskim będzie wzrastać. Tak twierdzi niezależny białoruski politolog Roman Jakowlewski.
rozwiń zwiń