Raport Białoruś

Stanisław Szuszkiewicz otrzymał doktorat honoris causa Szkoły Głównej Handlowej

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 20:15
Stanisław Szuszkiewicz jest pierwszym przywódcą niepodległej Białorusi. Wraz z Borysem Jelcynem i Leonidem Krawczukiem podpisał w Białowieży na Białorusi akt rozwiązujący ZSRR – porozumienie białowieskie. Doprowadził też do wyprowadzenia z Białorusi broni jądrowej.
Audio
  • Leszek Balcerowicz o Stanisławie Szuszkiewiczu: jego działalność miała ogromne znaczenie; utrzymywanie kontaktów z Białorusinami, z wybitnymi przedstawicielami tego kraju, jak Szuszkiewicz, z młodzieżą ma olbrzymie znaczenie, sam mam bardzo zdolnych studentów z Białorusi (źr. IAR)
  • Stanisław Szuszkiewicz: reżim białoruski podoba się Kremlowi. Nasz prezydent stara się udawać niezależnego, ale faktycznie wypełnia wolę Kremla. Faktycznie, na Białorusi prowadzona jest przymusowa rusyfikacja. A "starszemu bratu" jest na rękę, że na Białorusi mamy reżim jeszcze gorszy niż w Rosji (źr. IAR)
Stanisław Szuszkiewicz
Stanisław SzuszkiewiczFoto: PolskieRadio.pl/Agnieszka Kamińska

Białoruski naukowiec i opozycjonista Stanisław Szuszkiewicz otrzymał doktorat honoris causa Szkoły Głównej Handlowej. Stopień przyznano mu za zasługi naukowe i społeczne.

Szuszkiewicz, jako jeden z trzech przywódców w 1991 podpisał akt rozwiązania ZSRR. Potem włączył się w działania na rzecz demokracji w swoim kraju. Był pierwszym przywódcą niepodległej Białorusi.

Odbierając doktorat Szuszkiewicz podkreślał, że po ponad 20 latach od rozpadu imperium sowieckiego, jego ojczyzna rządzona przez Łukaszenkę popada w coraz większe uzależnienie od Kremla. Jak zaznaczył, rządzona przez marionetkę Moskwy Białoruś jest rusyfikowana, a w kraju panuje reżim autorytarny.

- Reżim białoruski niestety, bardzo podoba się Kremlowi. Nasz prezydent stara się udawać niezależnego, ale faktycznie wypełnia wolę Moskwy. Na Białorusi prowadzona jest przymusowa rusyfikacja. A "starszemu bratu" jest na rękę, że na Białorusi mamy reżim jeszcze gorszy niż w Rosji - powiedział Stanisław Szuszkiewicz.

Szuszkiewicz o edukacji i o gospodarce Białorusi

- Jeśli pomożecie nam kształcić ludzi, pokonamy reżim Łukaszenki – powiedział podczas przemówienia w SGH Stanisław Szuszkiewicz. Profesor fizyki, były przewodniczący białoruskiej Rady Najwyższej podkreśłił, że jako polityk i parlamentarzysta białoruski wielokrotnie korzystał z wiedzy ekonomicznej ekspertów wywodzących się ze środowiska naukowego SGH.  - Życie zmusiło mnie do nadrobienia braków w marszu, a jednym ze źródeł wiedzy ekonomicznej i humanistycznej były publikacje pracowników SGH. Starałem się być pilnym uczniem, który w miarę swoich możliwości objaśniał wasze dokonania postsowieckim dygnitarzom i urzędnikom. Tłumaczyłem, jak mogłem, jak tę wiedzę przystosować do białoruskich realiów - mówił Szuszkiewicz.  Sam z wykształcenia jest fizykiem atomowym, i pracował w białoruskiej akademii nauk.

- Na mojej Białorusi obowiązuje dziś ”łukanomika”, absurdalna polityka ekonomiczna wychwalana przez propagandę w Rosji i na Białorusi - mówił. Jako bolączki trapiące Białoruś wymienił: gigantyczną deprecjację tamtejszej waluty, najniższą w Europie średnią długość życia obywateli, biedę i ubóstwo prowadzące m.in. do największego w Europie spożycia alkoholu na mieszkańca oraz zakaz przedsiębiorczości. - Winą za wszystkie niepowodzenia i braki nasz dyktator-nieuk obarcza kierownictwo wyższego szczebla, które sam mianuje, a potem miesza z błotem i wsadza do więzienia - opowiadał Szuszkiewicz. Dodał też, że za sprawą dyktatury zmiany na Białorusi są blokowane, bo grożą upadkiem Łukaszence.

Uroczystość
Uroczystość przyznania tytułu doktora honoris causa Stanisławowi Szuszkiewiczowi, fot. PolskieRadio.pl

Szuszkiewicz podziękował też Polakom i Polsce. - Za to, że o nas pamiętacie i nie porzucacie w biedzie - podkreślił. Zaapelował do władz uczelni, by pomogły w kształceniu elit Białorusinów w języku rosyjskim, który wszyscy na Białorusi znają. - Trzeba to wykorzystać, że u nas wszyscy rozumieją język rosyjski. Jeżeli wasza szkoła pomoże kształcić ludzi białoruskich w języku rosyjskim, to my odrzucimy ten reżim polityczny i będziemy budować taką gospodarkę, jaką buduje Polska - zapewnił.

Doktorat honoris causa wręczył Szuszkiewiczowi rektor SGH prof. Tomasz Szapiro. Listy gratulacyjne z tej okazji skierowali m.in.: prezydent Bronisław Komorowski, byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.

Recenzentem procedury nadawania doktoratu honoris causa Szuszkiewiczowi był prof. Leszek Balcerowicz. Jak mówił, Szuszkiewicz brał udział w "sformalizowaniu czegoś niesłychanie ważnego - pokojowego rozpadu Związku Sowieckiego". - Działalność publiczna Stanisława Szuszkiewicza na rzecz praworządności i wolności Białorusi miała ogromne znaczenie - powiedział Balcerowicz po czwartkowej uroczystości. Balcerowicz podkreślał, że Szuszkiewicz, oprócz zasług naukowych, jest również mężem stanu działającym na rzecz niezależności Białorusi. Balcerowicz podkreślał, że Stanisław Szuszkiewicz jest przyjacielem Polski i Polaków. Jak dodał, nasz kraj, mimo politycznej sytuacji na Białorusi, powinien utrzymywać kontakty z Białorusinami.

- Utrzymywanie kontaktów z Białorusinami, z wybitnymi przedstawicielami tego kraju, takimi jak Stanisław Szuszkiewicz, z młodzieżą, ma olbrzymie znaczenie. Sam mam bardzo zdolnych studentów z Białorusi - powiedział Leszek Balcerowicz.

Krótki biogram Stanisława Szuszkiewicza

Stanisław Szuszkiewicz urodził się 15 grudnia 1934 r. w Mińsku. Pochodzi z inteligenckiej rodziny. Jego ojciec w ZSRR spędził kilkanaście lat w łagrach.

W Mińsku Szuszkiewicz skończył studia fizyczno-matematyczne na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie. W 1973 r. otrzymał tytuł profesorski. W politykę zaangażował się dopiero po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu - Szuszkiewicz jako naukowiec informował o zagrożeniach wynikających z wybuchu elektrowni i prowadził prace nad ograniczeniem szkód.

W 1990 r. został delegatem Zjazdu Deputowanych Ludowych ZSRR i wkrótce potem deputowanym Rady Najwyższej Białorusi. W 1991 r., już jako przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi, potępił pucz Giennadija Janajewa i wezwał do poparcia Borysa Jelcyna. W tym samym roku doprowadził do spotkania w Białowieży prezydenta Rosji Jelcyna i prezydenta Ukrainy Leonida Krawczuka. Wraz z nimi 8 grudnia 1991 r. podpisał umowę o rozwiązaniu ZSRR i utworzeniu Wspólnoty Niepodległych Państw doprowadzając do pokojowego upadku sowieckiego totalitaryzmu. Dzięki temu porozumieniu Białoruś odzyskała niepodległość a Szuszkiewicz został głową suwerennego państwa.

Od czasu reżimu Aleksandra Łukaszenki Szuszkiewicz jest opozycyjnym działaczem otwarcie krytykującym prezydenta, za co spotykają go liczne szykany. Nie otrzymuje należnej emerytury – a zaledwie niewaloryzowaną kwotę sprzed dewaluacji, równowartość ok. 1 zł.  By się utrzymać, m.in. wykłada na zagranicznych uniwersytetach. Zdarza się przy tym, że władze sprawiają mu trudności przy wyjazdach za granicę.

Szuszkiewicz był trzykrotnie nominowany do pokojowej Nagrody Nobla.

Po zakończeniu uroczystości zebrani mogli ustawić się w kolejce po dedykację w książce Stanisława Szuszkiewicza, biografii z bogatym politycznym tłem pt. "Moje życie. Rozpad i wskrzeszenie ZSRR". Książkę wydała Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

PAP/IAR/PolskieRadio.pl/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Biografia
Biografia Stanisława Szuszkiewicza, fot. PolskieRadio.pl/Agnieszka Kamińska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Stanisław Szuszkiewicz: ZSRR rozpadł się nieoczekiwanie, na polowaniu w puszczy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 08:00
Zebrałem tych wszystkich ludzi w Puszczy Białowieskiej, bo mieliśmy problem: jak nie zamarznąć zimą. Nie było pieniędzy na gaz i ropę - mówi Raportowi Białoruś Stanisław Szuszkiewicz. Rozmowy potoczyły się zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szuszkiewicz: Białoruś zajmie godne miejsce w Europie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 14:00
W rocznicę uchwalenia białoruskiej deklaracji niepodległości Stanisław Szuszkiewicz, pierwszy szef białoruskiego państwa wyraził nadzieję, że jego kraj kiedyś powróci do niezależnych symboli i dołączy do Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szuszkiewicz: zniknął dokument o rozpadzie ZSRR...

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 13:48
Były szef białoruskiego państwa, Stanisław Szuszkiewicz uważa, że dokument skradziono.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ Białorusi: nie mieliśmy oryginału umowy białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 08:39
Do MSZ Białorusi nie trafił i nie został zarejestrowany oryginał porozumienia o likwidacji ZSRR- zapewnił rzecznik Andrej Sawinych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy przywódca niepodległej Białorusi dostaje 1 zł emerytury

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 13:28
Emerytura Stanisława Szuszkiewicza nie była rewaloryzowana od 1996 roku. W efekcie były przywódca państwa białoruskiego otrzymuje co miesiąc około ... złotówki.
rozwiń zwiń