Raport Białoruś

Szuszkiewicz: zniknął dokument o rozpadzie ZSRR...

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 13:48
Były szef białoruskiego państwa, Stanisław Szuszkiewicz uważa, że dokument skradziono.
Audio

W 1991 roku Szuszkiewicz podpisał porozumienie białowieskie w sprawie likwidacji ZSRR i utworzenia Wspólnoty Niepodległych Państw. Dziś twierdzi, że dokument ten zniknął z archiwum. - Trudno uwierzyć w zniknięcie porozumienia takiej rangi, ale jest to fakt - powiedział agencji AP w opublikowanym w czwartek wywiadzie.

"ZSRR rozpadł się nieoczekiwanie, na polowaniu w puszczy". Wspomnienia Stanisława Szuszkiewicza o rozpadzie ZSRR dla portalu PolskieRadio.pl: przeczytaj >>>
Według Szuszkiewicza porozumienie zostało skradzione, prawdopodobnie na zamówienie jakiegoś kolekcjonera. Jak dodał były szef parlamentu, brak dokumentu stwierdził podczas pracy nad swoimi wspomnieniami.
Przedstawiciele białoruskiego rządu i WNP potwierdzili w środę, że mają jedynie kopie dokumentu. - Nie wiemy, gdzie jest oryginał - powiedział szef wydziału archiwalnego WNP  w Mińsku, Wasil Astrejka.
8 grudnia 1991 roku ówcześni przywódcy Białorusi, Rosji i Ukrainy - przewodniczący Szuszkiewicz oraz prezydenci Borys Jelcyn i Leonid Krawczuk - na spotkaniu w rezydencji Wiskule w Białowieży podpisali porozumienie, zgodnie z którym "Związek Radziecki jako rzeczywistość geopolityczna i podmiot prawa międzynarodowego przestaje istnieć", a w jego miejsca powstaje WNP.
Po kilku dniach parlamenty trzech republik ratyfikowały porozumienie. Niespełna dwa tygodnie po białowieskim spotkaniu, 21 grudnia na szczycie w Ałma-Acie do trzech słowiańskich republik WNP dołączyły wszystkie podmioty ZSRR z wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii, które definitywnie odmówiły integracji, oraz Gruzji; ostatecznie należała ona do WNP w latach 1993-2009. 25 grudnia 1991 roku Michaił Gorbaczow złożył rezygnację z funkcji prezydenta nieistniejącego już imperium.
Szuszkiewicz pełnił funkcję szefa parlamentu Białorusi do 1994 roku, kiedy to została przyjęta konstytucja Republiki Białorusi, a także odbyły się wybory prezydenckie. Szuszkiewicz zdobył w nich 10 procent głosów, zaś prezydentem został Aleksander Łukaszenka, który od tego czasu sprawuje nieprzerwanie władzę w kraju.
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Szuszkiewicz: ZSRR rozpadł się nieoczekiwanie, na polowaniu w puszczy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 08:00
Zebrałem tych wszystkich ludzi w Puszczy Białowieskiej, bo mieliśmy problem: jak nie zamarznąć zimą. Nie było pieniędzy na gaz i ropę - mówi Raportowi Białoruś Stanisław Szuszkiewicz. Rozmowy potoczyły się zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siedmiu wspaniałych: nagrody za odwagę i obronę godności

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 14:52
Portal Karta 97 ogłosił laureatów nagród za odwagę osobistą i działalność w zakresie obrony praw człowieka na Białorusi w 2012 roku. Na liście jest szereg niezwykłych osobowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walczą z dyktaturą i ryzykują własnym życiem

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 17:31
Białoruscy opozycjoniści i aktywiści otrzymali nagrody portalu Karta'97 za obronę praw człowieka. Laureaci to Aleś Bialacki, Stanisław Szuszkiewicz, Hiennadź Fiedynicz i Szwedzi, którzy zrzucili na Białoruś pluszowe misie z apelami o wolność słowa.
rozwiń zwiń