Raport Białoruś

Lider separatystów jedzie do Mińska na rozmowy o Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 23:44
Wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, utworzonej przez separatystów na wschodzie Ukrainy, Andriej Purgin powiedział, że weźmie udział w poniedziałkowych rozmowach w Mińsku z udziałem przedstawicieli Rosji, Ukrainy i OBWE.
Ochotnicy w Mariupolu kopią okopy w pobliżu pozycji ukraińskiej armii. Miasto spodziewa się ataku od strony zajętego przez Rosjan i prorosyjskie bojówki Nowoazowska
Ochotnicy w Mariupolu kopią okopy w pobliżu pozycji ukraińskiej armii. Miasto spodziewa się ataku od strony zajętego przez Rosjan i prorosyjskie bojówki NowoazowskaFoto: PAP/EPA/PHOTOMIG

Wyraził przy tym opinię, że spotkanie nie przyniesie przełomu.

Purgin, który wypowiadał się dla rosyjskiej agencji ITAR-TASS oświadczył, że spotkanie tzw. grupy kontaktowej w Mińsku będzie "tylko pierwszym krokiem" w negocjacjach. "Punkt wyjścia się nie zmienił. Posiedzenie grupy kontaktowej, oczekiwane w poniedziałek, to tylko pierwszy krok w negocjacjach. Każda ze stron przedstawi listę zagadnień, o których chce rozmawiać" - oświadczył.

MSZ Białorusi poinformowało w sobotę, że spotkanie z udziałem przedstawicieli Rosji, Ukrainy i OBWE wyznaczono na poniedziałek. Nie wyjaśniło jednak, kto będzie reprezentować strony na rozmowach. ITAR-TASS podaje w niedzielę, powołując się na ukraińską Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, że do stolicy Białorusi przyjadą: były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, a ze strony Rosji - jej ambasador w Kijowie Michaił Zurabow.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w trakcie sobotniej wizyty w Brukseli wyraził nadzieję, że spotkanie grupy przyczyni się do zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie.

Poprzednie spotkanie w sprawie kryzysu ukraińskiego odbyło się w Mińsku 26 sierpnia. Udział wzięli w nim prezydent Rosji Władimir Putin i Poroszenko; Unię Europejską reprezentowała m.in. szefowa dyplomacji Catherine Ashton. Od tego czasu - jak zauważa Reuters - konflikt zaostrzył się, a separatyści odnoszą sukcesy w walkach na południowym wschodzie Ukrainy.

Tymczasem UE na sobotnim szczycie w Brukseli zdecydowała, że w ciągu tygodnia zostaną przygotowane propozycje nowych sankcji przeciwko Rosji w związku z jej działaniami na Ukrainie.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Walki
Walki na Ukrainie. Sytuacja na godzinę 12, 31 sierpnia 2014 roku (Źródło: Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy)


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Generał: NATO musi być gotowe na ataki "zielonych ludzików" z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 15:35
Naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove ostrzegł, że scenariusz obserwowany na Ukrainie może się powtórzyć w innych państwach Europy Wschodniej i trzeba się do tego przygotować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Mińsku w poniedziałek znów rozmowy o Ukrainie, z Rosją i OBWE

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 12:20
Białoruski resort dyplomacji nie poinformował, kto konkretnie będzie reprezentować strony na rozmowach. Na temat spotkania rozmawiali w sobotę telefonicznie przywódcy Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wprowadzono ułatwienia dla Ukraińców, uciekających przed wojną

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 12:50
Ukraińcy, którzy czasowo przebywają na Białorusi, będą mogli łatwiej dostać zasiłki, dzieci i młodzież mogą korzystać z edukacji. Według strony białoruskiej, przyjechało do tej pory 25 tysięcy mieszkańców Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: Tusk powinien podjąć temat Partnerstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 14:10
Stan stosunków UE z Białorusią po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej będzie zależeć od tego, czy podejmie on temat przyszłości Partnerstwa Wschodniego - powiedział analityk Białoruskiego Instytutu Badań Strategicznych (BISS) Andrej Jelisiejeu.
rozwiń zwiń