Raport Białoruś

W Mińsku w poniedziałek znów rozmowy o Ukrainie, z Rosją i OBWE

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 12:20
Białoruski resort dyplomacji nie poinformował, kto konkretnie będzie reprezentować strony na rozmowach. Na temat spotkania rozmawiali w sobotę telefonicznie przywódcy Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka.
Walki pod Donieckiem, 29 sierpnia 2014 r.
Walki pod Donieckiem, 29 sierpnia 2014 r.Foto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

W Mińsku odbędzie się w najbliższy poniedziałek spotkanie grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego z udziałem przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE - poinformowało w sobotę MSZ Białorusi.

Goszczący w sobotę w Brukseli na szczycie UE prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraził nadzieję, że poniedziałkowe spotkanie grupy przyczyni się do zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie - relacjonuje Reuters.

Jak zauważa AFP, kolejne spotkanie grupy kontaktowej nastąpi w czasie, gdy państwa zachodnie i Kijów krytykują pogłębianie się konfliktu na wschodniej Ukrainie. W sobotę unijni przywódcy wezwali Komisję Europejską i służby dyplomatyczne do przygotowania nowych sankcji wobec Rosji za jej zaangażowanie w konflikt.

Putin i Łukaszenka w sobotniej rozmowie telefonicznej "podkreślili znaczenie zorganizowania w stolicy Białorusi konsultacji grupy kontaktowej z udziałem przedstawicieli Kijowa, regionów południowo-wschodniej Ukrainy, OBWE i Rosji" - przekazały służby prasowe Kremla.

Poprzednie spotkanie w sprawie kryzysu ukraińskiego odbyło się w Mińsku 26 sierpnia. Udział wzięli w nimi Putin i Poroszenko; Unię Europejską reprezentowała m.in. szefowa dyplomacji Catherine Ashton.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Walki
Walki na Ukrainie. Sytuacja na godzinę 12, 31 sierpnia 2014 roku (Źródło: Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy)


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Fiasko rozmów w stolicy Niemiec. Berlin i Moskwa mówią o "pewnym postępie"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 11:49
- We wszystkich głównych kwestiach na temat kryzysu ukraińskiego osiągnięto "pewien postęp" - poinformowało MSZ Rosji. Rozmowy prowadzili szefowie dyplomacji Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tyszkiewicz: jedna decyzja Kremla kończy kryzys ukraiński

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 08:06
- Wystarczy jedna decyzja Kremla i cały ten groźny kryzys przejdzie do historii - tak berlińskie rozmowy szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec podsumował w radiowej Jedynce wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz z PO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: źle, że rozmowy z Rosją odbywają się bez udziału USA

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 09:10
- Z góry wiadomo, że tego typu negocjacje do niczego nie doprowadzą, bo nie istnieje żadne pole kompromisu - tak berlińskie rozmowy szefów MSZ Rosji, Niemiec, Ukrainy i Francji podsumował w radiowej Jedynce dr Ryszard Żółtanieckim, były ambasador Polski w Grecji i na Cyprze oraz kierownik Akademii Służby Zagranicznej i Dyplomacji Collegium Civitas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Separatyści ostrzelali z rakiet konwój uchodźców pod Ługańskiem. "Ogromna liczba zabitych"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 20:41
Prorosyjscy bojownicy otworzyli ogień z moździerzy i wyrzutni Grad w stronę kolumny uchodźców z obwodu ługańskiego. Ludzie płonęli w samochodach – informują władze Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Generał: NATO musi być gotowe na ataki "zielonych ludzików" z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 15:35
Naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove ostrzegł, że scenariusz obserwowany na Ukrainie może się powtórzyć w innych państwach Europy Wschodniej i trzeba się do tego przygotować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Putin rozbija unijną dyplomację i rozgrywa Europę"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 15:22
Władimir Putin sam ustala z kim z Unii Europejskiej chce rozmawiać – mówi Tomasz Badowski z Instytutu Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi. Jak dodaje, Europa sama demonstruje, że nie radzi sobie z problemem Ukrainy i oddaje inicjatywę w ręce Putina. Ekspert spodziewa się wkroczenia wojsk Rosji na Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ: Rosja nie zagwarantowała przerwania dostaw broni na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 16:06
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin poinformował, że głównym tematem jego niedzielnych rozmów z szefami dyplomacji Francji, Niemiec i Rosji było przerwanie rosyjskich dostaw broni na wschodnią Ukrainę.
rozwiń zwiń