Raport Białoruś

O Ukrainie w Mińsku. Separatyści mają listę żądań, chcą ”specjalnego statusu”

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 14:32
Spotkanie grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE rozpoczęło się po południu w stolicy Białorusi - podała agencja Interfax-Zapad.
Mieszkańcy Mariupola szykują się do obrony przed atakiem Rosji, przygotowują okopy
Mieszkańcy Mariupola szykują się do obrony przed atakiem Rosji, przygotowują okopyFoto: PAP/EPA/PHOTOMIG

Wojna na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Przedstawiciele separatystów ze wschodu Ukrainy chcą na tych rozmowach zażądać specjalnego statusu terytorialnego dla opanowanych przez siebie regionów.

Nie ogłoszono pełnego składu uczestników spotkania ani programu rozmów. Rzeczniczka ambasady Ukrainy na Białorusi powiedziała, że ze strony ukraińskiej skład uczestników rozmów będzie taki jak ostatnio. W poprzednim posiedzeniu grupy 31 lipca w Mińsku uczestniczył były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma.
Interfax-Zapad informuje zaś, że w rozmowach uczestniczy wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Andriej Purgin, a także jeden z liderów separatystów z obwodu ługańskiego Aleksiej Karjakin. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział w sobotę, że w rozmowach wezmą też udział ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow oraz przedstawiciel OBWE.

Lista żądań separatystów
Przedstawiciele samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy zapowiedzieli, że na rozmowach będą się domagać szczególnego statusu w sferze handlu zagranicznego z uwzględnieniem głębszej integracji z Rosją oraz Unią Celną Białorusi, Rosji i Kazachstanu, a także szczególnego statusu dla swoich ugrupowań zbrojnych oraz prawa do mianowania prokuratorów i sędziów - podała w poniedziałek białoruska agencja BiełTA.
W razie przyjęcia ich żądań, które obejmują również amnestię dla uczestników walk po ich stronie, deklarują oni gotowość zachowania wspólnej przestrzeni gospodarczej, kulturalnej i politycznej Ukrainy - podaje BiełTA.
Poroszenko w trakcie sobotniej wizyty w Brukseli wyraził nadzieję, że spotkanie grupy przyczyni się do zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie. Uważa on, że sytuacja w obwodach donieckim i ługańskim sięgnęła już granicy, po przekroczeniu której nie będzie odwrotu i dlatego strony powinny zasiąść do rozmów - podała służba prasowa ukraińskiego prezydenta.
Według Poroszenki strony powinny omówić kwestię zwolnienia ukraińskich zakładników bezprawnie przetrzymywanych w Rosji, pracę grupy obserwacyjnej OBWE na granicy rosyjsko-ukraińskiej oraz formułę zawieszenia broni.
Purgin zapowiadał zaś, że zamierza zaproponować w Mińsku wymianę wszystkich jeńców obu stron konfliktu. - Staramy się przekonać stronę ukraińską, że należy wymienić wszystkich na wszystkich, ale na razie bezskutecznie - oznajmił.

Rozmowy na Białorusi
Poprzednie spotkanie w sprawie kryzysu ukraińskiego odbyło się w Mińsku 26 sierpnia. Udział wzięli w nim: prezydent Rosji Władimir Putin i Poroszenko; Unię Europejską reprezentowała m.in. szefowa dyplomacji Catherine Ashton. Uczestnicy spotkania uzgodnili wówczas, że białoruska stolica będzie miejscem dialogu grupy kontaktowej ds. Ukrainy.
Grupa kontaktowa ds. kryzysu ukraińskiego ma pomóc w wypracowaniu porozumienia w sprawie stałego zawieszenia broni we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie wspierani przez Rosję separatyści od kwietnia walczą z ukraińskimi siłami rządowymi. Jest to jeden z kroków przewidzianych umową wypracowaną 2 lipca w Berlinie przez szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.
W poniedziałek Poroszenko oświadczył, że rozpoczęła się bezpośrednia i otwarta agresja przeciwko Ukrainie ze strony Rosji. Przyznał, że w ostatnich dniach pogorszyła się sytuacja w rejonie operacji antyterrorystycznej, prowadzonej przez siły rządowe przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju.
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Generał: NATO musi być gotowe na ataki "zielonych ludzików" z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 15:35
Naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove ostrzegł, że scenariusz obserwowany na Ukrainie może się powtórzyć w innych państwach Europy Wschodniej i trzeba się do tego przygotować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi przyleci w czwartek do Warszawy. "Opowie o spotkaniu w Mińsku"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 17:07
O planowanej wizycie szefa dyplomacji Białorusi Uładzimira Makieja w Polsce poinformował polskich dziennikarzy w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Mińsku w poniedziałek znów rozmowy o Ukrainie, z Rosją i OBWE

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 12:20
Białoruski resort dyplomacji nie poinformował, kto konkretnie będzie reprezentować strony na rozmowach. Na temat spotkania rozmawiali w sobotę telefonicznie przywódcy Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wprowadzono ułatwienia dla Ukraińców, uciekających przed wojną

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 12:50
Ukraińcy, którzy czasowo przebywają na Białorusi, będą mogli łatwiej dostać zasiłki, dzieci i młodzież mogą korzystać z edukacji. Według strony białoruskiej, przyjechało do tej pory 25 tysięcy mieszkańców Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: Tusk powinien podjąć temat Partnerstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 14:10
Stan stosunków UE z Białorusią po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej będzie zależeć od tego, czy podejmie on temat przyszłości Partnerstwa Wschodniego - powiedział analityk Białoruskiego Instytutu Badań Strategicznych (BISS) Andrej Jelisiejeu.
rozwiń zwiń