Raport Białoruś

Prorosyjscy separatyści chcą negocjować w piątek na Białorusi. Możliwe kolejne spotkania grupy kontaktowej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 20:14
Grupa kontaktowa Rosja-Ukraina-OBWE gotowa jest kontynuować swoje spotkania, jeśli taką wolę wyrazi Federacja Rosyjska - oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. Separatysta z Doniecka Aleksander Purgin twierdzi, że jest gotów na rozmowy w piątek.
Separatysta Andriej Purgin, wicepremier samozwańczej i nieuznawanej przez opinię międzynarodową tzw. Republiki Donieckiej
Separatysta Andriej Purgin, wicepremier samozwańczej i nieuznawanej przez opinię międzynarodową tzw. Republiki DonieckiejFoto: PAP/EPA/YURIY STRELTSOV

Dzień wcześniej - w poniedziałek 1 września - w stolicy Białorusi Mińsku odbyły się rozmowy na temat rozwiązania konfliktu na wschodniej Ukrainie, w których uczestniczyli także separatyści z samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL).

- Rozmawiałem z uczestnikami tych konsultacji zarówno ze strony ukraińskiej, jak i OBWE. Chcą oni kontynuować negocjacje. Dziś chodzi o to, że przedstawiciele tzw. DRL i ŁRL także gotowi są uczestniczyć w tych spotkaniach, ale do tego potrzebna jest polityczna wola i instrukcje z Moskwy, bo wiemy, że są oni (członkowie władz DRL i ŁRL) całkowicie kontrolowani z Moskwy - powiedział Klimkin.

Minister poinformował, że podczas negocjacji w Mińsku omówiono szereg spraw, które mogą pomóc osłabić napięcie we wschodnich regionach Ukrainy. - Omówiliśmy problemy, związane z koniecznością uwolnienia zakładników, i kwestie dotyczące warunków wstrzymania ognia - podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji.

Spotkanie grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE w Mińsku trwało w poniedziałek cztery godziny. Przedstawiciel separatystów ze wschodu Ukrainy zapowiedział, że rozmowy mogą być kontynuowane w piątek.

Przed rozpoczęciem spotkania separatyści mówili, że będą się na nim domagać m.in. specjalnego statusu terytorialnego dla opanowanych przez siebie regionów.

Rozmowy
Rozmowy w Mińsku - Leonid Kuczma (L), Heidi Tagliavini (back, C), rosyjski ambasador w Kijowie Michaił Zurabow i przedstawiciel samozwańczej republiki donieckiej, Andriej Purgin; PAP/EPA/STR

Tajne obrady

Rozmowy toczyły się za zamkniętymi drzwiami, a pełnego składu uczestników spotkania ani jego programu nie ogłoszono. Media i źródła dyplomatyczne podały, że uczestniczył w nim m.in. były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow oraz przedstawicielka OBWE Heidi Tagliavini.

Interfax-Zapad informował zaś, że w spotkaniu wziął udział wicepremier Donieckiej Republiki Ludowej Andriej Purgin, a także jeden z liderów separatystów z obwodu ługańskiego Aleksiej Karjakin.

Po zakończeniu poniedziałkowych obrad Purgin zapowiedział, że konsultacje w Mińsku mogą być kontynuowane w piątek. - Przekazaliśmy sobie nawzajem dokumenty, będziemy je analizować. 5 września konsultacje mogą być kontynuowane - powiedział dziennikarzom.

Przedstawiciele samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy zapowiadali wcześniej, że podczas rozmów będą się domagać szczególnego statusu w sferze handlu zagranicznego, z uwzględnieniem głębszej integracji z Rosją oraz Unią Celną Białorusi, Rosji i Kazachstanu, a także szczególnego statusu dla swoich ugrupowań zbrojnych oraz prawa do mianowania prokuratorów i sędziów.
W razie przyjęcia ich żądań, które obejmują również amnestię dla uczestników walk po ich stronie, deklarują oni gotowość zachowania wspólnej przestrzeni gospodarczej, kulturalnej i politycznej Ukrainy.

Grupa kontaktowa ds. kryzysu ukraińskiego ma pomóc w wypracowaniu porozumienia w sprawie stałego zawieszenia broni we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie wspierani przez Rosję separatyści od kwietnia walczą z ukraińskimi siłami rządowymi. Jest to jeden z kroków przewidzianych umową wypracowaną 2 lipca w Berlinie przez szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Wojna na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Generał: NATO musi być gotowe na ataki "zielonych ludzików" z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 15:35
Naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove ostrzegł, że scenariusz obserwowany na Ukrainie może się powtórzyć w innych państwach Europy Wschodniej i trzeba się do tego przygotować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi przyleci w czwartek do Warszawy. "Opowie o spotkaniu w Mińsku"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 17:07
O planowanej wizycie szefa dyplomacji Białorusi Uładzimira Makieja w Polsce poinformował polskich dziennikarzy w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Mińsku w poniedziałek znów rozmowy o Ukrainie, z Rosją i OBWE

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 12:20
Białoruski resort dyplomacji nie poinformował, kto konkretnie będzie reprezentować strony na rozmowach. Na temat spotkania rozmawiali w sobotę telefonicznie przywódcy Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wprowadzono ułatwienia dla Ukraińców, uciekających przed wojną

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 12:50
Ukraińcy, którzy czasowo przebywają na Białorusi, będą mogli łatwiej dostać zasiłki, dzieci i młodzież mogą korzystać z edukacji. Według strony białoruskiej, przyjechało do tej pory 25 tysięcy mieszkańców Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: Tusk powinien podjąć temat Partnerstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 14:10
Stan stosunków UE z Białorusią po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej będzie zależeć od tego, czy podejmie on temat przyszłości Partnerstwa Wschodniego - powiedział analityk Białoruskiego Instytutu Badań Strategicznych (BISS) Andrej Jelisiejeu.
rozwiń zwiń