Raport Białoruś

Białoruś: zablokowano dostęp do niezależnych portali internetowych

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 21:06
Nie ma dostępu do niektórych popularnych niezależnych portali informacyjnych. Na dokładkę resort gospodarki Białorusi zablokował też szereg sklepów online. Białorusini zostali zaskoczeni dewaluacją "w rękawiczkach", a w kantorach nie ma euro i dolarów.
Kolejka przed kantorem w Mińsku
Kolejka przed kantorem w MińskuFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Na Białorusi zablokowano dostęp między innymi do stron internetowych niezależnej agencji prasowej "BiełaPAN" i gazety "Nawiny". Już trzeci dzień na terenie Białorusi niedostępny jest portal opozycyjny Karta 97. Blokowany jest także opozycyjny "Biełoruskij Partyzan", "Salidarnast", Udf.by i inne strony. Na swoich profilach na portalach społecznościowych media te podają sposoby na ominięcie blokad. Niektórym udaje się na jakiś czas powrócić do sieci.

Blokada ma związek z nieoficjalną dewaluacją, którą władze Białorusi zdecydowały się przeprowadzić z dnia na dzień. Bank Narodowy Białorusi wprowadził 30-procentową prowizję przy kupnie obcych walut w kantorach.

Choć kurs dolara teoretycznie pozostał na poziomie ok. 11,5 tys. rubli, to doliczany jest 30-procentowa opłata od ceny dolara czy euro (zob. niżej paragon)

 

 

Zamknięto sklepy internetowe

Zablokowano także witryny 13 sklepów on-line. Przedstawiciel resortu gospodarki stwierdził, że miały one podawać ceny w białoruskich rublach, a nie uczyniły tego. Z kolei witryna internetowa ”Onliner”  w ogóle została wykluczona z białoruskiej domeny internetowej. Jako powód podano naruszenie warunków handlu przez internet. ”Onliner” próbuje wznowić działalność w rosyjskiej domenie internetowej.

W ostatnich dniach wśród zdezorientowanych i zaskoczonych Białorusinów zdecydowanie wzrosło zainteresowanie niezależnymi witrynami internetowymi.

Portal Karta 97 zauważa, że dziesiątki niezależnych stron są blokowane od 19 grudnia. Ustaliła, że jej stronę blokuje nie tylko państwowy operator Biełtelekom, ale również alternatywni dostawcy internetowi – według portalu to np. ”Diełowaja siet”, ”Nacionalnyj centr obmiena trafikom”, operator akademii nauk ”Basniet”.

Szefowa banku centralnego: niech kasjerzy odpoczną

W wielu białoruskich kantorach czy inaczej nie ma ani dolarów, ani euro. Szefowa banku centralnego Nadieżda Jermakowa powiedziała, że będą w poniedziałek lub we wtorek, bo już je zamówiono. I do tego czasu – jak poradziła Jermakowa – lepiej by banki prywatne nie otwierały punktów wymiany waluty, jeśli nie mają jej na sprzedaż.  – By nie zniechęcać ludzi i by kasjerzy mogli odpocząć – oznajmiła Jermakowa.

Od początku roku białoruski rubel stracił około 50 procent na wartości. Na Białoruś negatywnie wpływa brak stabilności rosyjskiego rubla.

"Rosja pogrąża gospodarkę Białorusi, ciągnie swojego sojusznika i sąsiada w dół" >>>

Reżim ma kłopoty i przykręca śrubę

20 grudnia Aleksander Łukaszenka podpisał ustawę o środkach masowej informacji. Jak piszą białoruskie media, teraz wszystkie strony internetowe na Białorusi mogą być uznawana za środki masowego przekazu. Prawo to zostało szybciutko przyjęte od razu w dwóch czytaniach przez marionetkowy parlament Białorusi 17 grudnia. Prawo wchodzi w życie 1 stycznia.

IAR/Charter97.org/Svoboda.org/inne/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wicepremier Białorusi w Warszawie na forum inwestycyjnym

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 08:12
W poniedziałek w Warszawie odbędzie się Polsko-Białoruskie Forum Inwestycyjne opatrzone hasłem "Inwestycje szansą wzrostu". W spotkaniu wezmą udział wicepremierzy Polski i Białorusi: Janusz Piechociński oraz Michaił Russyj. Rozmowy mają dotyczyć współpracy gospodarczej pomiędzy obydwoma krajami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocieplanie polsko-białoruskich stosunków. Piechociński: Białoruś ważnym partnerem gospodarczym

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 08:13
Pomimo konfliktu na Ukrainie polskie firmy chcą współpracować z rynkami wschodnimi, w tym z rynkiem białoruskim - przekonywał wicepremier Janusz Piechociński podczas Polsko-Białoruskiego Forum Inwestycyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie kontrolują białoruskie masarnie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 16:10
Specjaliści rosyjskiej służby sanitarnej Rossielchoznadzor rozpoczęli kontrole białoruskich zakładów mięsnych i mleczarskich. Sprawdzane są przedsiębiorstwa, którym w ostatnim czasie zakazano eksportu produkcji na rosyjski rynek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: na granicy z Rosją nie ma kontroli, tylko monitoring

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 23:59
Białoruski Państwowy Komitet Celny zaprzeczył doniesieniom mediów, by celnicy wznowili kontrolę towarów na granicy z Rosją. Według Komitetu prowadzony jest jedynie "monitoring” pojazdów jadących z Rosji na Białoruś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: zakazano podwyżek cen na czas świąt

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 13:00
Ministerstwo handlu Białorusi wprowadziło moratorium na wzrost cen artykułów konsumpcyjnych. Będzie ono obowiązywać przez cały okres świąteczny - do 15 stycznia 2015 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja stopniowo znosi embargo z białoruskich masarni

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 23:50
Rosyjska służba sanitarna zezwoliła na dostawy mięsa i wędlin z dwóch kolejnych białoruskich przedsiębiorstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś otrzyma jeszcze tańszy rosyjski gaz

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 12:51
Białoruś i Gazprom podpisały kontrakty na dostawy i tranzyt gazu na najbliższe trzy lata. Białoruś pozostanie krajem, który płaci najmniej w Europie za rosyjski gaz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosja pogrąża Białoruś, ciągnie w dół swego sojusznika"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 18:32
Białoruś odczuwa skutki problemów finansowych Rosji. Mińsk dostaje coraz mniej dolarów za towary sprzedawane do Rosji, a starając się zachować liczbę dewiz, osłabia rubla białoruskiego - tłumaczy Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieoficjalna dewaluacja. Dolar na Białorusi nagle podrożał o jedną czwartą

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 19:03
Bank Narodowy Białorusi podjął działania w celu ochrony rynku walutowego. Białoruski rubel stracił na wartości w stosunku do walut zagranicznych, ale oficjalnej dewaluacji nie ogłoszono.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś już nie chce handlować z Rosją w jej walucie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 23:59
Aleksander Łukaszenka polecił rządowi, aby handel z Rosją odbywał się w twardych walutach: dolarach lub euro.
rozwiń zwiń