Raport Białoruś

Źle z białoruską gospodarką. Spada przychód z eksportu, przestoje

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 16:35
Przychód z eksportu spadł na Białorusi w bieżącym roku do poziomu najniższego od 2011 r. Z kolejnych przedsiębiorstw napływają informacje o przestojach w pracy - informują niezależne media białoruskie.
Audio
  • Źle z białoruską gospodarką. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Ruble białoruskie
Ruble białoruskieFoto: PolskieRadio.pl

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2015 roku przychody z eksportu wyniosły 4,85 mld dol., czyli o 25 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wynika to przede wszystkim ze spadku eksportu towarów. W tym czasie wyeksportowano z Białorusi towary o wartości 3,76 mld dol., czyli prawie o 1,5 mld mniej niż rok wcześniej.

Zdaniem ekspertów spadek przychodów z eksportu jest związany z problemami ze sprzedażą produkcji na tradycyjnym rynku - rosyjskim.

- Spadek naszego eksportu jest związany po pierwsze ze skurczeniem się samego rynku rosyjskiego za sprawą spadku gospodarczego w Rosji. Oprócz tego spadł także nasz udział na tym rynku - powiedział ekonomista Białoruskiego Gospodarczego Centrum Badawczo-Oświatowego (BEROC) Dźmitry Kruk niezależnej gazecie internetowej "Biełorusskije Nowosti".
Zwrócił on także uwagę, że konkurencyjność białoruskich towarów w Rosji znacznie obniżyła się po ubiegłorocznej dewaluacji rosyjskiego rubla.

Przestoje i urlopy

Ekonomiści podkreślają, że jednocześnie władze Białorusi starają się ograniczyć popyt wewnętrzny, by utrzymać dodatni bilans handlu zagranicznego. - Negatywną stroną takiej polityki jest nie tylko to, że spada produkcja przemysłowa, ale i rośnie ryzyko wzrostu bezrobocia - powiedziała ekonomistka Kaciaryna Barnukowa "Biełorusskim Nowostiom".
Jak zaznaczyła, w pierwszych miesiącach tego roku w niepełnym wymiarze godzin pracowało lub zostało wysłanych na bezpłatny urlop około 3,5 proc. pracowników przedsiębiorstw.

Pracę wstrzymano m.in. w MAZ-ie

W pierwszym kwartale tego roku na niepełny tydzień pracy lub wysyłanie pracowników na urlop zdecydowały się m.in. takie duże przedsiębiorstwa jak fabryka części do traktorów w Bobrujsku. Mińska Fabryka Samochodów (MAZ) do 6 kwietnia wstrzymała główną linię produkcyjną, gdzie wytwarzane są ciężarówki. Do 1 kwietnia przerwano produkcję w fabryce opon w Bobrujsku "Biełszyna".

Zapasy rosną, obawy przed bezrobociem

Z powodu spadku eksportu przy jednoczesnym obniżeniu konsumpcji wewnętrznej rosną zapasy niesprzedanych towarów w magazynach. Według danych państwowego urzędu statystycznego Biełstatu z 1 marca wzrosły one od początku roku o 18 proc. i wynoszą obecnie 87,5 proc. przeciętnej miesięcznej produkcji.

Zdaniem Barnukowej, jeśli władze będą otrzymywać regularne sygnały o bezrobociu, może dojść do rewizji polityki gospodarczej i "zacznie się polityka wspierania zatrudnienia".
Oficjalne bezrobocie na Białorusi, liczone według osób zarejestrowanych jako bezrobotne, wynosiło pod koniec lutego 0,8 proc.

Niezależni eksperci obawiają się wzrostu bezrobocia i spadku płac.
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: pensje spadły do poziomu niższego niż polskie emerytury

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 09:55
Pensje na Białorusi spadły do poziomu niższego od średniej polskiej emerytury - poinformował w czwartek niezależny tygodnik białoruski "Nasza Niwa". Średnie wynagrodzenie na Białorusi wynosi obecnie równowartość ok. 400 dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSW Białorusi: nielegalny import pochodzi z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 19:07
Białoruś ma z Rosją granicę długości prawie 1300 km. Nie ma na niej jednak kontroli granicznej, ponieważ oba państwa tworzą Państwo Związkowe Białorusi i Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: większość dostawców zdjęła blokadę z opozycyjnych portali

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 18:13
Niemal wszyscy białoruscy dostawcy internetu odblokowali w piątek dostęp do dwóch popularnych portali opozycyjnych oraz strony internetowej Centrum Praw Człowieka "Wiasna", które były niedostępne od czwartku wieczorem.
rozwiń zwiń