Polskie Radio
Section05
średnia krajowa

"To najlepszy okres w całym 30-leciu". Prof. Modzelewski o sytuacji Polski pod rządami PiS

- Pewnie historycy zajmujący się najnowszą historią napiszą o tym za parę lat. Kiedy powstaną pierwsze prace o historii gospodarczej naszego 30-lecia, bezspornie lata 2015-2019 będą uznane za najlepszy okres w całym 30-leciu z perspektywy nie tylko tych dwóch wskaźników - średniego wynagrodzenia i poziomu bezrobocia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, prawnik i ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Witold Modzelewski POLSKA GOSPODARKA ekonomia bezrobocie średnia krajowa wynagrodzenia

Ile powinni zarabiać politycy?

- PiS postąpił tak, jakby nawiedził go duch Elżbiety Bieńkowskiej. (przyp. red. "za 6 tys. zł to pracuje złodziej albo idiota"). Tak nie można myśleć. Powinniśmy mieć poczucie, że ludzie, którzy zajmują ważne stanowiska kierują się służbą. Pieniądze są w drugim rzędzie - mówił w Jedynce Robert Walenciak z "Przeglądu".
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Osiecki Jacek Karnowski Marek Mądrzejewski Prawo i Sprawiedliwość średnia krajowa wynagradzanie

Mamy wysokie aspiracje i niskie pensje

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnia pensja w przedsiębiorstwach wyniosła w kwietniu 4123,26 zł brutto. To wzrost o 3,7 proc. rok do roku. Jednocześnie zatrudnienie wzrosło o 1,1 proc. To słabszy wynik, niż można było oczekiwać, a jednym z powodów mogą być trudności, jakie napotykają przedsiębiorcy w znalezieniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
Zobacz więcej na temat:  firmy NBP płaca minimalna płace praca średnia krajowa