X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Łukaszenka: Białoruś nie stanie się nigdy częścią Rosji. "Nie będziemy północno-zachodnim krajem"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 23:14
Według białoruskiego przywódcy jego krajowi nie grożą jednak konflikty z wielkim sąsiadem, a ten nie dąży do odtworzenia imperium.
Audio
  • Aleksander Łukaszenki twierdzi, że Białoruś nigdy nie stanie się częścią Rosji. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Białoruś nigdy nie stanie się częścią Rosji, a rosyjskie władze nigdy nie podnosiły tej kwestii - oświadczył Aleksander Łukaszenka w wywiadzie dla agencji Bloomberg, którego fragmenty opublikowało w czwartek jego biuro prasowe.

Według Łukaszenki w Rosji jest wielu polityków, którzy "myślą imperialnie i patrzą w taki sposób, że Białoruś powinna być jakimś północno-zachodnim krajem" (w Federacji Rosyjskiej - PAP). - My udzielamy na to konkretnej odpowiedzi: nie będziemy północno-zachodnim krajem. Tak samo jak nigdy w moim przekonaniu nie będziemy mieć konfliktu z Rosją - oznajmił białoruski przywódca.

- I dziś kierownictwo Rosji nigdy nie podnosiło wprost kwestii, że Białoruś powinna znaleźć się w składzie Rosji. Były w przeszłości pewne aluzje, na co nastąpiła ostra reakcja z mojej strony. Byliśmy i jesteśmy suwerennym, niepodległym państwem i nim zostaniemy - oświadczył.

Łukaszenka zapewnił, że prezydent Rosji Władimir Putin nigdy proponował Białorusi, by została rosyjską "gubernią", a po raz ostatni temat niezależności Białorusi został poruszony rok po wyborach prezydenckich w Rosji.

- Spodobało mi się, jak powiedział (a było to jeszcze przed konfliktem w Ukrainie): „Nie jest nam potrzebne podporządkowywanie sobie, zajmowanie jakiegoś kraju, w tym Białorusi. To normalny, środkowoeuropejski kraj, rozwija się i jest z nami w przyjaznych stosunkach" - oświadczył Łukaszenka.

Jego zdaniem Rosja nie będzie walczyć przeciwko Białorusi, bo "nie ma powodów". Ostrzegł jednak, że gdyby ktokolwiek przyszedł do jego kraju z mieczem, "to od miecza zginie".

- Będziemy walczyć z Europejczykami, Amerykanami, Rosjanami - z każdym, kto postawi sobie za cel podbicie tego kawałka ziemi, na którym powinni żyć Białorusini - zaznaczył.

Łukaszenka ocenił, że na Zachodzie panuje przekonanie, iż Putin chce odrodzić imperium, ale "on jest w istocie innym człowiekiem, nie będzie dążyć do odrodzenia żadnego imperium".

- Jednak jeśli ktoś za bardzo się zaweźmie i zacznie kiwać palcem w stronę Rosji, a może i wymachiwać pałką, to (…) Rosja odpowie pałką. Dlatego z Rosją trzeba ostrożnie - dodał.

Nawiązując do propagowanej przez Rosję idei wprowadzenia wspólnej waluty w trzech krajach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej - Rosji, Białorusi i Kazachstanie, nie wykluczył, że kiedyś powstanie taki problem. - Ale to nie jest kwestia dnia dzisiejszego - podkreślił.

- To ostatni możliwy akt w naszej unii. Ale przed Eurazjatycką Unią Gospodarczą stoi jeszcze tak dużo problemów i wyzwań, że nawet nie wiadomo, czy dotrwamy to tej wspólnej waluty - dodał.

Zaznaczył, że mieszanie się w sprawy wewnętrzne sąsiednich państw można zarzucić nie tylko Rosji, ale i USA czy UE, czego przykładem są Libia czy Irak. - Takie zachowanie jest charakterystyczne dla wszystkich dużych państw. Z jakiegoś powodu uważają one, że aby pozostać gigantycznym państwem i promować gdzieś swoje interesy, koniecznie trzeba wywierać na kimś presję - ocenił.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA zniosły sankcje wobec koncernu Biełorusnieft

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 11:23
Sankcje na Biełorusnieft zdjęto w związku z tym, że firma nie zajmuje się już inwestycjami w Iranie – uzasadnił Waszyngton. MSZ Białorusi uznało tę decyzję USA za krok we właściwym kierunku
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś będzie reprezentować interesy Rosji w grupie ds. traktatu o broni konwencjonalnej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 14:00
Rosja ostatecznie wycofała się z układu o ograniczeniu sił konwencjonalnych (CFE) i poprosiła Mińsk o reprezentowanie interesów Moskwy w grupie konsultacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin proponuje unię walutową Białorusi i Kazachstanowi

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 23:56
Propozycji Władimira Putina przywódcy Białorusi i Kazachstanu jak dotąd publicznie nie skomentowali. Aleksander Łukaszenka powiedział, że następne spotkanie liderów trzech państw odbędzie się w Moskwie, 8 maja.
rozwiń zwiń