Raport Białoruś

USA zniosły sankcje wobec koncernu Biełorusnieft

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 11:23
Sankcje na Biełorusnieft zdjęto w związku z tym, że firma nie zajmuje się już inwestycjami w Iranie – uzasadnił Waszyngton. MSZ Białorusi uznało tę decyzję USA za krok we właściwym kierunku
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/cc

Departament Stanu USA zniósł sankcje wobec białoruskiego koncernu Biełorusnieft, nałożone w marcu 2011 r. za inwestowanie w irański sektor naftowy.

- Sekretarz stanu podjął decyzję o zdjęciu z republikańskiego przedsiębiorstwa unitarnego Biełorusnieft sankcji nałożonych na mocy ustawy o sankcjach wobec Iranu z 1996 r. w związku z tym, że firma nie zajmuje się już działalnością objętą sankcjami i otrzymano gwarancje, że nie będzie zajmować się podobną działalnością w przyszłości - informacja tej treści została opublikowana w poniedziałek w Rejestrze Federalnym USA.
Dodano, że sankcje przestały obowiązywać 25 lutego bieżącego roku.

MSZ Białorusi o dążeniu do poprawy relacji

- Decyzja Departamentu Stanu USA o zniesieniu sankcji wobec Biełorusnieftu jest krokiem w odpowiednim kierunku. Biełorusnieft przez długi czas nie miał związku z projektami w dziedzinie wydobycia ropy w Iranie, które są sprzeczne z ustawą USA o sankcjach wobec Iranu - skomentował tę decyzję rzecznik białoruskiego MSZ Dźmitry Mironczyk.

Dodał, że "decyzja strony amerykańskiej odpowiada również tworzącej się dzięki wysiłkom obu stron nowej atmosferze w stosunkach białorusko-amerykańskich".

Sankcje nałożone zostały 29 marca 2011 r. za kontrakt wysokości 500 mln dolarów, który białoruski koncern zawarł w 2007 roku z irańską firmą NaftIran Intertrade w związku z pracami nad wydobyciem ropy ze złoża Dżofejr (Jofair).

USA obejmują sankcjami firmy, które inwestują w irański sektor naftowy sumy powyżej 20 mln dolarów, gdyż Waszyngton uważa, że Teheran wykorzystuje dochody z tej sfery do rozwijania swojego programu nuklearnego.

Sankcje ograniczały możliwości pracy Biełorusnieftu na amerykańskim rynku. Obejmowały zakaz wsparcia eksportu przez Bank Eksportowo-Importowy Stanów Zjednoczonych, zakaz otrzymywania licencji na eksport od rządu USA, otrzymywania kredytu od prywatnego banku amerykańskiego na sumę powyżej 10 mln dolarów w ciągu roku oraz zakaz podpisywania kontraktów z rządem USA.

Zgodnie ze strategią rozwoju potencjału energetycznego kraju, zatwierdzoną przez rząd w Mińsku 2010 r., Białoruś planowała wydobycie w Iranie ponad 9 mln ton ropy w ciągu 10 lat.
W 2006 roku USA wprowadziły sankcje wobec innego białoruskiego koncernu - Biełnieftchim.

Wysoki urzędnik USA spotkał się z Łukaszenką

Pod koniec lutego doszło do wizyty w Mińsku zastępcy asystenta sekretarza stanu USA, Erica Rubina, który spotkał się m.in. z Aleksandrem Łukaszenką.

Oświadczył on, że sankcje wizowe, które USA wprowadziły przeciwko niektórym przedstawicielom władz Białorusi w związku z łamaniem praw człowieka, będą obowiązywać, "dopóki nie zostaną spełnione warunki umożliwiające ich zniesienie".

Jednocześnie zaznaczył w wywiadzie dla białoruskiej prasy, że "rozwój stosunków między USA i Białorusią, wspieranie niezależności i suwerenności Białorusi, wspieranie wzrostu gospodarczego, handlu i tworzenia miejsc pracy nie wchodzi w konflikt ze sferami, w których są różnice zdań".

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

USA przedłużyły sankcje wobec Białorusi. Władze w Mińsku: to metody siłowe

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 13:46
Władze w Mińsku są rozczarowane decyzją amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy o przedłużeniu na kolejny rok sankcji wobec Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

UE da na projekty nt. społeczeństwa obywatelskiego 8 mln euro

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 07:00
8 mln euro przeznaczy Unia Europejska do 2017 r. na realizację na Białorusi projektów w ramach programu "Organizacja społeczeństwa obywatelskiego i organy władzy lokalnej" - powiedziała koordynatorka projektów przedstawicielstwa UE w tym kraju Taru Kernisalo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ministerstwo: Białoruś nie rozważa restrukturyzacji długu

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 11:21
Białoruś nie rozważa restrukturyzacji swoich długoterminowych zobowiązań, ale podejmuje działania na rzecz pozyskania środków na ich częściowe zrefinansowanie - poinformował w piątek przedstawiciel Ministerstwa Finansów kraju.
rozwiń zwiń