Raport Białoruś

Putin proponuje unię walutową Białorusi i Kazachstanowi

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 23:56
Propozycji Władimira Putina przywódcy Białorusi i Kazachstanu jak dotąd publicznie nie skomentowali. Aleksander Łukaszenka powiedział, że następne spotkanie liderów trzech państw odbędzie się w Moskwie, 8 maja.
Nursułtan Nazarbajew, Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka
Nursułtan Nazarbajew, Władimir Putin i Aleksander ŁukaszenkaFoto: PAP/EPA/ALEXEI DRUGINYN / RIA NOVOSTI / MANDATORY CREDIT

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział przywódcom Białorusi i Kazachstanu, że ich trzy kraje powinny rozważyć utworzenie unii walutowej. Tego dnia w stolicy Kazachstanu Astanie omawiano m.in. integrację w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Szefowie trzech państw, Rosji, Białorusi i Kazachstanu - Putin, Aleksander Łukaszenka i Nursułtan Nazarbajew - spotkali się, by omówić problemy gospodarcze, przed którymi stoją ich kraje, które utworzyły Eurazjatycką Unię Gospodarczą (EUG) - polityczny i gospodarczy blok kilku byłych republik radzieckich.

- Sądzimy, że nadszedł czas, by porozmawiać o możliwości utworzenia w perspektywie unii walutowej - powiedział Putin po spotkaniu z Łukaszenką i Nazarbajewem.

- Gdy się pracuje ramię przy ramieniu, łatwiej jest reagować na zewnętrzne zagrożenia finansowe i gospodarcze, bronić wspólnego rynku - zaznaczył Putin. Prezydent Rosji nie podał szczegółów proponowanego rozwiązania.

Łukaszenka i Nazarbajew nie skomentowali publicznie propozycji Putina, której, zdaniem analityków, na jakich powołuje się Reuters, nie będzie łatwo zrealizować. Kazachstan - drugi po Rosji poradziecki producent ropy naftowej - chłodno odnosi się do pomysłu wprowadzenia wspólnej waluty; twierdzi, że najpierw trzy kraje powinny zsynchronizować swoją politykę monetarną.

Były gubernator Banku Narodowego Kazachstanu, reformator Grigorij Marczenko szacuje, że wprowadzanie wspólnej waluty nie mogłoby nastąpić wcześniej niż za 10-12 lat.

Spadek wartości rosyjskiego rubla, który wobec dolara stracił w ubiegłym roku ok. 40 proc., uderzył w dawnych radzieckich partnerów, w tym w Białoruś i Kazachstan.

Łukaszenka poinformował w piątek, że do kolejnego spotkania prezydentów Rosji, Białorusi i Kazachstanu dojdzie w Moskwie 8 maja. Powiedział, że omówią sprawy, które poruszono w piątek w Astanie, lecz wcześniej konkretami powinny zająć się rządy.

Eurazjatycka Unia Gospodarcza powstała na początku roku 2015 na bazie Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Obecnie, jak pisze TASS, w skład EUG wchodzą Rosja, Białoruś, Kazachstan i Armenia, wkrótce ma do nich dołączyć Kirgistan.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

 

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA przedłużyły sankcje wobec Białorusi. Władze w Mińsku: to metody siłowe

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 13:46
Władze w Mińsku są rozczarowane decyzją amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy o przedłużeniu na kolejny rok sankcji wobec Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE da na projekty nt. społeczeństwa obywatelskiego 8 mln euro

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 07:00
8 mln euro przeznaczy Unia Europejska do 2017 r. na realizację na Białorusi projektów w ramach programu "Organizacja społeczeństwa obywatelskiego i organy władzy lokalnej" - powiedziała koordynatorka projektów przedstawicielstwa UE w tym kraju Taru Kernisalo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo: Białoruś nie rozważa restrukturyzacji długu

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 11:21
Białoruś nie rozważa restrukturyzacji swoich długoterminowych zobowiązań, ale podejmuje działania na rzecz pozyskania środków na ich częściowe zrefinansowanie - poinformował w piątek przedstawiciel Ministerstwa Finansów kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA zniosły sankcje wobec koncernu Biełorusnieft

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 11:23
Sankcje na Biełorusnieft zdjęto w związku z tym, że firma nie zajmuje się już inwestycjami w Iranie – uzasadnił Waszyngton. MSZ Białorusi uznało tę decyzję USA za krok we właściwym kierunku
rozwiń zwiń