Raport Białoruś

Białoruś chciałaby 3,5 mld dolarów kredytu od MFW

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2015 20:00
Białoruś liczy na kredyt z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości około 3,5 mld dol. - powiedział dziennikarzom minister finansów Białorusi Uładzimir Amaryn. Mińsk złożył też wniosek o kredyt do funduszu unii eurazjatyckiej.
Białoruś chciałaby 3,5 mld dolarów kredytu od MFW
Foto: Pixabay

- Chcielibyśmy otrzymać mniej więcej w tych granicach", tj. poprzedniego kredytu MFW stand-by, który dostała Białoruś - oznajmił Amaryn.

Jak dodał, w lipcu oczekiwana jest na Białorusi misja Funduszu. - Będzie omawiana kwestia przygotowania nowego programu dla kraju - powiedział minister.

Oprócz tego w pierwszej połowie lipca Eurazjatycki Fundusz Stabilizacji i Rozwoju rozpatrzy wniosek Białorusi o przyznanie kredytu. - Nie zadecydowaliśmy jeszcze o sumie - oświadczył Amaryn. Fundusz Stabilizacji i Rozwoju to dawny Fundusz Antykryzysowy Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, obecnie tworzonej przez Rosję, Białoruś, Kazachstan, Armenię i Kirgistan.

31 marca tego roku Białoruś spłaciła ostatnią transzę poprzedniego kredytu stand-by MFW, wynoszącą 75,9 mln dol.

Szef misji MFW na Białorusi David Hoffman zastrzegł w marcu, że aby Białoruś mogła realizować nowy program MFW, powinna przeprowadzić szereg głębokich reform strukturalnych. Podkreślił, że powinny one obejmować przejście na elastyczny kurs wymiany rubla białoruskiego i wprowadzenie surowej polityki makroekonomicznej. Konieczna jest według niego liberalizacja cen, w tym plan szybkiego podniesienia cen usług komunalnych i transportu do poziomu, gdy będą w pełni pokrywać koszty tych usług, jak również prywatyzacja w sektorze przedsiębiorstw oraz bankowości.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: głęboki kryzys w przemyśle. Rosja pociągnęła gospodarkę w dół

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 06:00
Głęboki kryzys panuje w przemyśle na Białorusi, co wiąże się z problemami gospodarki rosyjskiej – napisała w piątek 15 maja niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: kara za przetrzymywanie alkoholu bez paragonu

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 13:00
Białoruskie służby porządkowe skonfiskowały u mieszkańca Homla 178 butelek wysokoprocentowych trunków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rada Europy: Białoruś nie zwalcza korupcji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 08:00
Rada Europy stwierdza, że Białoruś nie podejmuje działań mających zwalczać korupcję. Raport Grupy Państw przeciwko Korupcji GRECO na ten temat ma charakter poufny. Opublikowano jedynie konkluzje.
rozwiń zwiń