Raport Białoruś

Białoruś wnioskuje o 3,5 mld dolarów kredytu, ale nie bezpośrednio z budżetu Rosji

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 23:59
Białoruś zwróciła się nie bezpośrednio do Rosji, a do poradzieckiego Euroazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju o 3 miliardy dolarów kredytu - tak stwierdził wiceminister finansów Rosji, Siergiej Storczak.
Audio
  • Białoruś zwróciła się o kredyt do Rosji. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Amerykański bank centralny zdecydował o obniżce stóp procentowych.
Amerykański bank centralny zdecydował o obniżce stóp procentowych.Foto: Pixabay

Rosyjski wiceminister Storczak powiedział, że odbyła się już pierwsza tura rozmów. Ustalono, że eksperci Euroazjatyckiego Funduszu oraz Ministerstwa Finansów i Banku Narodowego Białorusi będą uzgadniać szczegóły wsparcia finansowego.

Jak pisze Interfax, Storczak powiedział, że Białoruś chce wznowić relacje z funduszem i uzgodnić nowy program. – O tym, by dostać (kredyt) bezpośrednio z budżetu (Federacji Rosyjskiej) nie mówiono – dodał rosyjski wiceminister.

Wcześniej o tym, że Białoruś zwraca się do Rosji o kredyt w wysokości 3 mld dolarów mówił minister finansów FR Anton Siluanow. Wtedy powiedzał, że sprawa będzie rozpatrywana z uwzględnieniem tego, jak wypełniono warunki poprzedniego programu.

Pod koniec czerwca minister finansów Białorusi Uładzimir Amaryn powiedział, że Białoruś chce też uzyskać kredyt z Międzynarodowego Funduszu Walutowego wysokości około 3,5 mld dol.

Zagraniczne kredyty są potrzebna Białorusi między innymi do zwiększenia rezerw walutowych i spłacenia w przyszłym roku zaciągniętych kredytów ocenianych na 3 miliardy 200 milionów dolarów. Problemy gospodarcze na Białorusi pogłębił kryzys w Rosji.

17 lipca rząd Rosji zaakceptował przyznanie Białorusi kredytu 760 mld dolarów w 2015 roku. Środki mają być dostarczone w rublach rosyjskich, według kursu banku centralnego – pisze rosyjska agencja RBK. Kredyt będzie przeznaczony na spłatę państwowego zadłużenia Białorusi względem Rosji i Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju.

Czym jest Europejski Fundusz Stabilności i Rozwoju?

Jak pisze rosyjska agencja RBK, w 2009 roku stworzono regionalny Fundusz Antykryzysowy Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, o wielkości 8 mld dolarów. Tworzyly go Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja, Tadżykistan. W 2015 roku przemianowano go na Eurazjatycki Fundusz Stabilizacji i Rozwoju – przy tym umożliwiono wykorzystanie jego środków nie tylko na kredytowanie inwestycji i kredyty finansowe, ale też na przekazywanie grantów jego członkom.

Fundusz nie ma samodzielnej osobowości prawnej, jego zasobami zarządza Eurazjatycki Bank Rozwoju. Największą sumę do funduszu wniosła Rosja – 7,5 mld dolarów (ok. 88 procent), Kazachstan około 1 mld dol., Białoruś 10 mln dol., a Armenia Kirgistan i Tadżykistan po 1 mln dolarów.

Jak pisze RBK, w 2011 roku fundusz wydzielił Białorusi kredyt 3 mld dolarów na 10 lat, na wsparcie programu stabilizacyjnego rządu białoruskiego, który miał skorygować bilans płatniczy i zasób rezerw.

IAR/Interfax.by/RBK/inne/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: głęboki kryzys w przemyśle. Rosja pociągnęła gospodarkę w dół

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 06:00
Głęboki kryzys panuje w przemyśle na Białorusi, co wiąże się z problemami gospodarki rosyjskiej – napisała w piątek 15 maja niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rada Europy: Białoruś nie zwalcza korupcji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 08:00
Rada Europy stwierdza, że Białoruś nie podejmuje działań mających zwalczać korupcję. Raport Grupy Państw przeciwko Korupcji GRECO na ten temat ma charakter poufny. Opublikowano jedynie konkluzje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: władze zabiegają o nowe kredyty na zachodzie i na wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 14:36
Władze Białorusi kontynuują intensywne rozmowy na temat nowych kredytów z Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz Funduszem Antykryzysowym Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) - poinformował w piątek portal tut.by.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja udzieli Białorusi kredytu wysokości 760 mln dolarów

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 06:30
Rząd Federacji Rosyjskiej oficjalnie zatwierdził przyznanie Białorusi kredytu wysokości 760 mln dol. - poinformowała w piątek agencja BiełTA, powołując się na rozporządzenie rosyjskiego rządu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś w recesji. PKB Białorusi to minus 3,3 procent w pierwszym półroczu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 22:34
Białoruś zanotowała w pierwszym półroczu tego roku recesję. PKB kraju spadł o 3,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego - poinformował w poniedziałek państwowy urząd statystyczny Biełstat.
rozwiń zwiń