X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś w recesji. PKB Białorusi to minus 3,3 procent w pierwszym półroczu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 22:34
Białoruś zanotowała w pierwszym półroczu tego roku recesję. PKB kraju spadł o 3,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego - poinformował w poniedziałek państwowy urząd statystyczny Biełstat.
Białoruś w recesji. PKB Białorusi to minus 3,3 procent w pierwszym półroczu
Foto: PolskieRadio.pl

Wyliczenia białoruskiego urzędu statystycznego (Biełstatu) potwierdzają pogłębianie się negatywnych tendencji w białoruskiej gospodarce. Białoruski rząd przewidywał, że w tym roku PKB wzrośnie mniej więcej o pół procent. Jednak najnowsze dane pokazują, że te prognozy trudno będzie zrealizować

PKB Białorusi w pierwszym półroczu wyniósł 404,5 mld rubli białoruskich (101,3 mld zł). W zeszłym roku PKB Białorusi zwiększył się o 1,6 proc. i władze prognozowały utrzymanie wzrostu także w roku bieżącym, choć w listopadzie obniżyły jego szacowaną wysokość z 2 proc. PKB do 0,2-0,7 proc. w związku ze spowolnieniem gospodarki Rosji.

Tymczasem międzynarodowe instytucje finansowe są zdania, że Białoruś zanotuje w całym bieżącym roku spadek gospodarczy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy sądzi, że wyniesie on 2,3 proc., a Bank Światowy, że będzie to 3,5 proc.

Coraz gorsza sytuacja gospodarcza w Rosji

W ostatnich latach Białoruś otrzymała od Rosji kredyty warte dziesiątki miliardów dolarów, korzystała też z rabatów na ceny energii, jakich udzielała jej Moskwa. Teraz jednak znaczące spowolnienie rosyjskiej gospodarki sprawia, że - jak powiedział były minister gospodarki Białorusi Mikałaj Snapkou - "musimy rozwiązać swoje problemy sami".

Z danych Biełstatu od 2000 r. wynika, że Białoruś nie zanotowała w tym czasie recesji. Najniższy wzrost w tym okresie wystąpił w 2009 r. (0,2 proc.), a najwyższy w 2004 r. - 11,4 proc.

Szef misji MFW na Białorusi David Hoffman mówił w marcu, że Fundusz przewiduje wprawdzie na Białorusi poprawę stanu gospodarki w 2016 r. po recesji w 2015 r., "ale przy braku głębokich zmian strukturalnych tempo wzrostu będzie niskie". Gdyby reformy były realizowane, wzrost mógłby wynosić 4-5 proc. - dodał.

Gazeta internetowa "Nawiny" zwraca uwagę, że w pierwszym półroczu tego roku produkcja przemysłowa zmniejszyła się o 7,4 procent. Szczególnie trudna sytuacja jest w przemyśle maszynowym. Produkcja samochodów ciężarowych spadła prawie o 60 procent, a autobusów o ponad 55 procent. Zmniejszenie produkcji jest wynikiem spadku popytu w Rosji - tradycyjnym rynku zbytu na te białoruskie wyroby.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: głęboki kryzys w przemyśle. Rosja pociągnęła gospodarkę w dół

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 06:00
Głęboki kryzys panuje w przemyśle na Białorusi, co wiąże się z problemami gospodarki rosyjskiej – napisała w piątek 15 maja niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: kara za przetrzymywanie alkoholu bez paragonu

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 13:00
Białoruskie służby porządkowe skonfiskowały u mieszkańca Homla 178 butelek wysokoprocentowych trunków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Europy: Białoruś nie zwalcza korupcji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 08:00
Rada Europy stwierdza, że Białoruś nie podejmuje działań mających zwalczać korupcję. Raport Grupy Państw przeciwko Korupcji GRECO na ten temat ma charakter poufny. Opublikowano jedynie konkluzje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: władze zabiegają o nowe kredyty na zachodzie i na wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 14:36
Władze Białorusi kontynuują intensywne rozmowy na temat nowych kredytów z Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz Funduszem Antykryzysowym Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) - poinformował w piątek portal tut.by.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś chciałaby 3,5 mld dolarów kredytu od MFW

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2015 20:00
Białoruś liczy na kredyt z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości około 3,5 mld dol. - powiedział dziennikarzom minister finansów Białorusi Uładzimir Amaryn. Mińsk złożył też wniosek o kredyt do funduszu unii eurazjatyckiej.
rozwiń zwiń