Raport Białoruś

Źródło: UE jest gotowa zawiesić sankcje wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 20:11
Unia Europejska - Państwa UE przygotowują zawieszenie sankcji wobec Białorusi w odpowiedzi na uwolnienie przez Aleksandra Łukaszenkę sześciu więźniów politycznych - podały źródła unijne. Ostateczna decyzja zapadnie po ocenie niedzielnych wyborów prezydenckich.
Audio
  • Byli więźniowie polityczni apelują o utrzymanie sankcji UE. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
  • Unia Europejska jest gotowa zawiesić sankcje. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Europarliament Audiovisual Service

Jak poinformowały w piątek PAP źródła unijne, "ogólne porozumienie" w sprawie ewentualnego czasowego zawieszenia większości sankcji wobec Białorusi osiągnęli ambasadorowie państw UE w Brukseli. Miałoby się to stać przed końcem października.

Według źródła w ciągu czterech miesięcy ma się odbyć przegląd wszystkich restrykcji wobec Mińska, a także ma zostać podjęta dalsza intensywna współpraca z Białorusią.

Reuters pisze, powołując się na unijnych dyplomatów, że w mocy pozostałoby embargo na broń, a zawieszenie sankcji dotyczyłoby ok. 140 osób. Sankcje będą nadal obowiązywać m.in. wobec czterech członków służb bezpieczeństwa Łukaszenki, podejrzewanych o udział w niewyjaśnionym zaginięciu politycznych przeciwników białoruskiego szefa państwa.
Porozumienie osiągnięte przez ambasadorów musi teraz zostać przełożone na język formalnej decyzji unijnej, ale jaka ona będzie ostatecznie - będzie zależało od przebiegu niedzielnych wyborów prezydenckich w tym kraju.

UE chce monitorować wybory w nadziei, że będą się one odbywały zgodnie z międzynarodowymi standardami. Jako dobry znak obierane jest w Brukseli umożliwienie - jak na razie bez przeszkód - pracy obserwatorom OBWE.

UE zdecyduje w sprawie sankcji do końca października

"UE zdecyduje w sprawie przyszłości sankcji wobec Białorusi do końca października. Przy podejmowaniu decyzji UE weźmie pod uwagę najnowsze wydarzenia, w szczególności uwolnienie pozostałych więźniów politycznych" - oświadczyła w piątek rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini, Maja Kocijanczicz.

W poniedziałek w Luksemburgu spotykają się unijni ministrowie spraw zagranicznych. Pragnący zachować anonimowość wysokiej rangi urzędnik przygotowujący to spotkanie mówił w piątek dziennikarzom, że ministrowie z pewnością nie podejmą wówczas decyzji o zawieszeniu sankcji. Pierwsze raporty o przebiegu wyborów planowane są na godziny popołudniowe w poniedziałek. Źródło dodało jednak, że choć w programie spotkania nie ma punktu dotyczącego Białorusi, temat ten z pewnością zostanie poruszony.

Opozycja apeluje o nieznoszenie sankcji

W Unii Europejskiej są państwa, które dążą do poprawy relacji z Białorusią, zwłaszcza po niedawnym ułaskawieniu sześciu więźniów politycznych. Ale jest też grupa krajów sceptycznych, w tym Polska, która uważa, że należy ostrożnie postępować z białoruskim reżimem. "Trudno uwierzyć, że białoruski prezydent stał się w ciągu jednej nocy demokratą" - powiedział Polskiemu Radiu jeden z unijnych dyplomatów. Tym bardziej, że Aleksander Łukaszenka w przeszłości próbował zbliżać się do Unii, a później były sfałszowane wybory, demonstracje, rozpędzanie ich siłą i areszty polityczne. Białoruscy opozycjoniści wiele razy apelowali do Unii, by nie zawieszała sankcji. Jeśli jednak kraje członkowskie się na to zdecydują, wtedy restrykcje będą zawieszone na 4 miesiące. Około 140.przedstawicieli białoruskiego reżimu zostanie wykreślonych z czarnej listy, a to oznacza zgodę na wjazd do Unii i odblokowanie aktywów w europejskich bankach. Z kolei ponad 20 białoruskich firm będzie mogło się ponownie ubiegać o kredyty z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Czytaj także
unia europejska 1200 free
Byli więźniowie apelują o nieznoszenie sankcji

Choć wynik niedzielnych białoruskich wyborów wydaje się przesądzony, UE obawia się podobnych jak przed pięcioma laty zatrzymań i wystąpień władz przeciwko opozycji.

We wrześniu Parlament Europejski uchwalił rezolucję, w której wezwał Białoruś do rehabilitacji uwolnionych krótko wcześniej więźniów politycznych oraz przywrócenia im pełnych praw obywatelskich i politycznych. Wskazał, że mógłby to być pierwszy krok na drodze do poprawy stosunków Mińska z Brukselą.

Łukaszenka tłumaczył w sierpniu, że uwolnił więźniów politycznych, w tym byłego kandydata na prezydenta w wyborach z 2010 roku Mikołę Statkiewicza, kierując się "względami humanitarnymi". Niezależni białoruscy politolodzy ocenili, że wróży to odwilż w stosunkach z Zachodem na wzór tej z lat 2008-2010.

UE wprowadziła sankcje wobec przedstawicieli władz w Mińsku, w tym Łukaszenki, w związku z fałszowaniem wyników wyborów prezydenckich w 2006 roku oraz represjami wobec opozycji na Białorusi. Obejmowały one zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu na terytorium UE. Unia zawiesiła je w okresie ocieplenia stosunków między Brukselą a Mińskiem, ale po wyborach prezydenckich z 19 grudnia 2010 roku, rozbiciu opozycyjnej demonstracji w dniu głosowania i skazaniu jej uczestników, w tym byłych kandydatów opozycji, na pobyt w kolonii karnej, sankcje wznowiono, a następnie rozszerzono.
Choć listę osób objętych sankcjami od tego czasu skracano, nadal znajduje się na niej szef państwa i 174 inne osoby, m.in. szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jarmoszyna.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Robert Tyszkiewicz: Łukaszence trzeba powiedzieć "sprawdzam”

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 12:48
Samo zwolnienie więźniów politycznych nie jest powodem do zachwytu nad poziomem demokracji na Białorusi. Czas na następne kroki. Testem intencji Mińska mogą być rozmowy o małym ruchu granicznym z Polską – ocenił poseł Robert Tyszkiewicz w wywiadzie dla portalu PolskieRadio.pl. W jego opinii, Unia Europejska może poprzeć postulat opozycjonisty Mikoły Statkiewicza o powtórzeniu procedur wyborczych, tak by zagwarantować wszystkim startującym równe szanse.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Bućko: Zachód miał wiele traumatycznych przeżyć z Łukaszenką

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 18:00
Na Białorusi nie można uznać wyborów za uczciwe - przyczyna jest prosta, tam publicznie nie liczy się głosów. Jak pomóc Białorusinom? Powinniśmy wspomagać białoruskie wolne i niezależne media. Z drugiej strony istotny dla przyszłości regionu jest rozwój sytuacji na Ukrainie – o tym mówił były dyplomata Marek Bućko w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikoła Statkiewicz: będę walczyć o Białoruś, chcę być prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 23:45
Aleksander Łukaszenka wmawia Białorusinom, że wartości, demokracja i wolność są mrzonką, że to bzdura. Opozycja swoim życiem udowadnia im, że jest inaczej. Dlatego apelujemy do zachodnich polityków, by pozostali wierni ideałom i wartościom – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl wieloletni więzień polityczny, lider demokratycznej opozycji białoruskiej Mikoła Statkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: znanych liderów opozycji ukarano grzywnami za pikiety

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 15:45
Czterech znanych opozycjonistów białoruskich, w tym byli kandydaci na prezydenta z 2010 r. Mikoła Statkiewicz i Uładzimir Niaklajeu, a także lider Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka, zostało w środę ukaranych wysokimi grzywnami za organizowanie pikiet bez zezwolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zdrada narodu". Protest przeciw rosyjskiej bazie wojskowej na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 11:00
Kilkaset osób, w tym najbardziej znani białoruscy opozycjoniści, wzięło w niedzielę udział w zorganizowanym bez zgody władz wiecu w centrum Mińska przeciwko planom rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: Łukaszenka liczy na pełną normalizację stosunków z UE

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 17:00
Aleksander Łukaszenka wyraził w poniedziałek nadzieję, że występująca w ostatnim czasie "pozytywna dynamika w dialogu" z UE doprowadzi do pełnej normalizacji stosunków z jego krajem – podała państwowa agencja prasowa BiełTA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Grożono wyrzuceniem z akademika”. Białoruś: naruszenia w głosowaniu przedterminowym

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 12:57
Na Białorusi zaczęło się we wtorek przedterminowe głosowanie w wyborach prezydenckich, które potrwa pięć dni. Opozycja uważa je za pole do nadużyć wyborczych. Do głosowania skłania się studentów, pracowników budżetowych etc.
rozwiń zwiń