X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Aleś Bialacki: aparat represji jest w użyciu, Białorusinów kontroluje KGB, blokuje się protesty przeciw chińskim zakładom i elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 19:00
- Sytuacja praw człowieka na Białorusi nie jest dobra. KGB stara się wpływać na życie społeczne i blokować niezależne organizacje. Białorusini nie mogą wyrazić swojego zdania nawet w sprawie powstających chińskich fabryk chemicznych, zakładów produkcji akumulatorów czy elektrowni atomowej – powiedział Aleś Bialacki portalowi PolskieRadio24.pl i Raportowi Białoruś.
Aleś Bialacki
Aleś BialackiFoto: Agnieszka Kamińska

Czytaj także
Czaputowicz PAP 1200.jpg
Szef MSZ Polski udaje się z wizytą na Białoruś

Aleś Bialacki, przewodniczący Centrum Obrony Praw Człowika „Wiasna” powiedział portalowi PolskieRadio24.pl i Raportowi Białoruś, że sytuacja praw człowieka na Białorusi się nie poprawia. Nie można ulegać złudzeniom wynikającym ze statystyk bez kontekstu.

- W tym roku spadła aktywność społeczeństwa, dlatego statystycznie zatrzymań, grzywien i aresztów jest mniej. Jednak to o niczym nie świadczy. Tak jak prześladowano działaczy białoruskich w zeszłym roku – tak samo jest i teraz. Głośny był proces nad liderami związków i przeciwko niezależnego agencji BelaPAN. To wszystko razem z prześladowaniem demokratycznych działaczy łączy się w jeden obraz. Zatrzymano nawet ponadosiemdziesięcioletnią kobietę, która prowadziła jednoosobową pikietę na placu w Mińsku, trzymając transparent. To  wystarczyło, by ją zatrzymano i wszczęto sprawę administracyjną – powiedział Aleś Bialacki.

Władze boją się aktywności i obiegu informacji

Działacz dodał, że wszystkie instrumenty represji są wciąż do dyspozycji władz, a wypowiedzi Łukaszenki i szefa MSW świadczą o tym, że boją się oni aktywności społecznej.

Nasilone represje związane z obiegiem, rozpowszechnianiem informacji i procesy przeciw dziennikarzom to zdaniem Alesia Bialackiego sygnał dla dziennikarzy tuż przed początkiem kampanii wyborczych do parlamentu i na urząd prezydenta.

- Władze chcą zademonstrować dziennikarzom, że nikt ich nie obroni – zaznaczył.

Władze na Białorusi, jak mówił, nie chcą żadnego typu działalności społecznej na Białorusi, chce kontrolować obieg informacji. Przypomniał, że w kraju nie ma niezależnej telewizji – tylko z Polski nadaje Biełsat, a teraz jeszcze zmienia się prawo dotyczące Internetu, by komentarze na portalach były kontrolowane (użytkownicy będą mogli być zidentyfikowani).

- Próbuje się zniechęcić ludzi, by nie mówili o problemach, których na Białorusi jest wiele, nie tylko politycznych. Bo ludzi niepokoi budowa elektrowni atomowej, chińskich zakładów produkcji celulozy czy fabryki akumulatorów. Wielu mieszkańców jest przeciw tym projektom – jednak mieszkańcy Swietłahorska i Brześcia nie dostają pozwolenia na protesty – zaznaczył Aleś Bialacki.

Szef ”Wiasny” dodał, że wciąż są problemy z rejestracją niezależnych organizacji. Demokratyczna partia Białoruska Chrześcijańska Demokracja otrzymała odmowę już siódmy raz.

Kontrola nad życiem społecznym, obecność KGB, które starają się blokować społeczne i niezależne demokratyczne organizacje świadczą o tym, że rządzącu chcą za wszelką cenę utrzymać się przy władzy i nie zamierzają słuchać społeczeństwa w żadnych kwestiach – stwierdził Aleś Bialacki

Obrońcy praw człowieka milczeć nie będą i mają nadzieję, że Białorusini okażą tutaj aktywność, bo nikt nie rozwiąże problemów za Białorusinów, mogą to zrobić tylko oni sami – zadeklarował Aleś Bialacki.

Aleś Bialacki był gościem jesiennej konferencji OBWE w Warszawie, poświęconej obronie praw człowieka.

Z Alesiem Bialackim, byłym więźniem politycznym i przewodniczącym Centrum Obrony Praw Człowieka"Wiasna" rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl. 

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ24.pl >>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister Jacek Czaputowicz udaje się z wizytą na Białoruś 31 pażdziernika - 1 listopada

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 23:00
Udział w posiedzeniu Grupy Głównej Konferencji Monachijskiej, spotkanie z białoruskim ministrem spraw zagranicznych oraz odwiedzenie odnowionych polskich cmentarzy wojskowych – to najważniejsze punkty planowanej na 31 października - 1 listopada br. wizyty szefa polskiej dyplomacji na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja rozmieszcza zestaw do wojny elektronicznej na Białorusi, w Kaliningradzie i w wielu innych miejscach

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 16:00
Ministerstwo obrony Rosji opublikowało dokumenty, z których wynika, że na obiektach Floty Bałtyckiej w obwodzie kaliningradzkim rozmieszczane są najnowsze zestawy walki radioelektronicznej Samarkand. Zestawy są lub będą rozlokowane także na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried: bez polskiej kampanii i presji nie byłoby szans na Fort Trump; tu chodzi o kwestię artykułu 5.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 19:10
- Dzięki Polakom, polskiej inicjatywie, kampanii prowadzonej przez polski rząd, teraz rząd amerykański zastanawia się i rozważa różne warianty i możliwości w kwestii wzmocnienia sił USA w Polsce – mówił były ambasador Polski w USA i b. koordynator ds. sankcji i ds. regionu Eurazji i Europy, Daniel Fried, pytany przez PolskieRadio24.pl o Fort Trump.
rozwiń zwiń