Raport Białoruś

Białoruś rozważa dostawy ropy z USA przez terytorium Polski. "Rozmowy na różnych szczeblach"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 11:00
Dostawy amerykańskiej ropy przez terytorium Polski są możliwe – oświadczył w czwartek wicepremier Białorusi Dzmitryj Krutoj. Dodał, że Białoruś prowadzi rozmowy z Polską na ten temat na różnych szczeblach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

ku12.jpg
Analityk: Rosja chce przywiązać Białoruś na stałe, by nie stracić jej jak Ukrainy. Szereg specraportów o tym jest na biurku Putina

- Myślę, że kiedy w Polsce zostanie zdjęta kwarantanna, zaczniemy aktywniej omawiać ten temat – powiedział Krutoj, cytowany przez agencję informacyjną BiełTA.

Pytany o alternatywne wobec rosyjskich dostawy ropy, wiceminister odparł, że Mińsk prowadzi rozmowy ze wszystkimi krajami (potencjalnymi dostawcami), w tym z polskimi partnerami. - (Rozmowy toczą się - PAP) na szczeblu ministrów spraw zagranicznych, ministrów finansów, Biełnaftachimu (białoruski koncern naftowy) i podlegających mu struktur – powiedział Krutoj.

Wicepremier podkreślił, że Białoruś będzie kontynuować współpracę z dotychczasowymi alternatywnymi dostawcami, w tym z Norwegią i Azerbejdżanem, a także z USA i Arabią Saudyjską. 11 maja do portu w litewskiej Kłajpedzie ma przypłynąć tankowiec z pierwszą partią ropy od Saudi Aramco.

Czy będzie dywersyfikacja?

Wobec problemów z osiągnięciem porozumienia w sprawie zakupów ropy z Rosji Mińsk rozpoczął na początku roku aktywne poszukiwanie alternatywnych źródeł i tras dostaw. W kwietniu dostawy dużych ilości surowca z Rosji zostały wznowione, ale Białoruś – jak poinformowano – nie zrezygnowała z planów dywersyfikacji. Prowadzone są m.in. rozmowy ze stroną polską i przygotowania technicznych możliwości przyjmowania ropy z terytorium Polski rewersem, przy użyciu jednej z nitek rurociągu Przyjaźń.

Polski operator Przyjaźni PERN potwierdził w lutym, że chce przystosować rurociągi odcinka wschodniego magistrali Przyjaźń do tłoczenia ropy naftowej z bazy pod Płockiem do bazy w Adamowie przy granicy z Białorusią.

"Alternatywny” surowiec - dostarczany tankowcami - trafia obecnie na Białoruś dwoma trasami. Pierwsza prowadzi przez litewski port w Kłajpedzie, a następnie koleją ropa jest dostarczana do rafinerii w Nowopołocku.

Drugi szlak prowadzi przez Odessę. Z tego ukraińskiego portu rurociągiem Odessa-Brody, a następnie Brody-Mozyrz, surowiec jest przesyłany do tamtejszej rafinerii.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś wprowadziła podatek ekologiczny na transportowaną ropę

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 14:00
Białoruś dekretem prezydenta Aleksandra Łukaszenki wprowadziła ekologiczny podatek na ropę transportowaną przez jej terytorium. Podatek ma pokryć likwidację ewentualnych następstw awarii ropociągów i innych nieprzewidzianych sytuacji związanych z transportem ropy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Litwę dotarła norweska ropa dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 12:00
Na Litwę dotarła ropa naftowa, która trafi na Białoruś. Pochodzący z Norwegii surowiec ma być alternatywą dla wykorzystywanej do tej pory przez ten kraj ropy rosyjskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja i Białoruś uzgodniły cenę gazu, bez porozumienia ws. ropy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 14:00
Mińsk i Moskwa nie zdołały na razie uzgodnić stawki za tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś. Mińsk tymczasem – w piątek- wprowadził podatek ekologiczny za przesył surowca przez swoje terytorium. Wciąż nie ma umowy dwustronnej w sprawie dostaw ropy dla Białorusi na 2020 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biełnieftachim: dywersyfikacja importu ropy głównym zadaniem w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 11:00
Dywersyfikacja dostaw ropy i zaspokojenie potrzeb rynku wewnętrznego znalazły się na liście głównych zadań Biełnaftachimu na 2020 rok - poinformował w środę ten białoruski państwowy koncern naftowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: w marcu planowane dostawy 250 tys. ton ropy z Azerbejdżanu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 14:00
Azerbejdżański koncern Socar dostarczy w marcu na Białoruś 250 tys. ton ropy naftowej – poinformowało w piątek białoruskie przedsiębiorstwo Biełnaftachim. Pierwszy tankowiec już wypłynął z tureckiego portu Ceyhan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekretarz stanu USA rozmawiał z Mińskiem. Potwierdza gotowość dostaw ropy

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 19:00
Kwestie energetyczne zostały poruszone w trakcie rozmowy telefonicznej szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Białorusi. Sekretarz stanu Mike Pompeo potwierdził gotowość dostaw amerykańskiej ropy na Białoruś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk zatwierdził taryfy na tranzyt ropy z Polski rurociągiem Przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 14:00
- Stawki za tranzyt ropy z Polski rurociągiem Przyjaźń do rafinerii w Mozyrzu zatwierdziło ministerstwo ds. regulacji antymonopolowych i handlu (MART). Białoruś jest technicznie przygotowana do pobierania ropy z Polski – poinformowało źródło agencji Interfax-Zachód.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: w maju ponad milion ton ropy z Rosji, reszta z innych źródeł

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 15:00
Białoruś planuje w maju import ponad miliona ton ropy z Rosji, ale będzie kontynuować współpracę z alternatywnymi dostawcami – poinformował w środę koncern państwowy Biełnaftachim. W kwietniu Mińsk kupił 2 mln ton ropy, z czego z Rosji pochodziło 1,56 mln ton.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: nowy rurociąg połączy dwie rafinerie i umożliwi dywersyfikację dostaw

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 16:00
Aleksander Łukaszenka podpisał rozporządzenie dotyczące budowy ropociągu "Homel-Horki". Inwestycja ma na celu dywersyfikację dostaw ropy do białoruskich rafinerii i uniezależnienie się od surowca z Rosji.
rozwiń zwiń