Raport Białoruś

Białoruś odwiedza groby swoich bliskich. Radunica, Wielkanoc zmarłych

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2011 17:06
Na Białorusi wierni prawosławni obchodzą we wtorek Radunicę - dzień pamięci zmarłych, przypadający dziewięć dni po Wielkanocy.

Zgodnie z prawosławną tradycją, żyjący przynoszą wtedy zmarłym nowinę o zmartwychwstaniu Chrystusa. Obrządek wspominania zmarłych wywodzi się jednak jeszcze z czasów pogańskich, jako święto chrześcijańskie Radunica stała się "Wielkanocą zmarłych".

Radunica jest na Białorusi dniem wolnym od pracy. W cerkwiach odbywają się nabożeństwa żałobne. Miliony ludzi odwiedzają groby, wielu przychodzi na cmentarz z poczęstunkiem, w tym wódką, inni zostawiają wielkanocne pisanki. Tych zwyczajów nie pochwala Cerkiew, bo uczy, że zmarłych upamiętniać się powinno modlitwą.

Co roku około 50 tys. ludzi odwiedza na Radunicę groby w strefie zamkniętej po katastrofie czarnobylskiej. W tym roku od 30 kwietnia do 3 maja odwiedzający groby mogą wjeżdżać do strefy w uproszczonym trybie - bez przepustek, rejestrując się tylko w punktach kontrolnych.

Portal "Nasza Niwa" zauważa we wtorek, że obrzęd Dziadów na Wielkanoc jest identyczny z tradycjami z Litwy. Według jednej z teorii nazwa Radunica, nieznana na południe od Białorusi, wywodzi się od litewskiego "rauda" - to modlitwa połączona z lamentem.

PAP, agkm

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś odetchnie w czasie Wielkanocy (galerie)

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 23:09
- Ludzie na Białorusi potrzebują teraz otuchy, moralnego wsparcia, które może dać im religia i Wielkanoc – mówi Franciszak Wiaczorka, opozycjonista białoruski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś potrzebuje wielkanocnej otuchy, wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2011 04:03
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pielgrzymi z Białorusi jadą na beatyfikację Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 17:43
Do Watykanu uda się ponad 250 zorganizowanych białoruskich pielgrzymów. Wielu Białorusinów pojedzie na uroczystość indywidualnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Długi weekend na Białorusi: festyny, nie święto pracy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 10:00
Na Białorusi 1 maja jest tradycyjnie dniem mityngów organizowanych przez związki zawodowe, ale w Mińsku święto bardziej przypominało festyn niż wydarzenie polityczne.
rozwiń zwiń