Raport Białoruś

Andrzej Poczobut pozostanie w grodzieńskim areszcie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 20:16
Miejscowa prokuratura nie zgodziła się na zmianę środka zapobiegawczego wobec polskiego aktywisty i dziennikarza z Białorusi Andrzeja Poczobuta.
Audio
  • Andrzej Poczobut pozostanie w grodzieńskim areszcie - relacja Włodzimierza Paca (IAR Mińsk)
Andrzej Poczobut, fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio
Andrzej Poczobut, fot. Włodzimierz Pac, Polskie RadioFoto: fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Adwokat Aleksander Biryłau zwrócił się z prośbą o wypuszczenie Poczobuta z aresztu. Jednak uzyskał odmowną odpowiedź. Odmowę zmiany środka zapobiegawczego podjął śledczy Arseni Nikolski. Nie zgodził się on na wypuszczenie dziennikarza z aresztu, mimo że około 40 osób gotowych było za niego poręczyć.

- Bedziemy nadal wszelkimi możliwymi sposobami starać się o wypuszczenie go z aresztu. Wydaje mi się, że nie ma potrzeby, aby on tam się znajdował - mówi mecenas Biryłau.

- Poczobut czuje się normalnie. Jest w bojowym nastroju. Jego stan zdrowia jest zadawalający. Czekamy na rozpoczęcie jakichś czynności w naszej sprawie karnej - dodaje adwokat.

Andrzej Poczobut jest oskarżony o obrazę prezydenta Aleksandra Łukaszenki w artykułach prasowych i internecie. 6 kwietnia został zatrzymany i osadzony w areszcie.

Poczobut wcześniej mówił, że jego artykuły były krytyczne, ale nie obraźliwe.

rokuratura obwodu grodzieńskiego postawiła Poczobutowi zarzuty o znieważenie prezydenta Białorusi, za co grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Działacz ZPB jest też podejrzany w sprawie o zniesławienie głowy państwa, za co najwyższa możliwa kara to cztery lata więzienia.

Sprawa o znieważenie dotyczy ośmiu artykułów Poczobuta w "Gazecie Wyborczej", jednego na opozycyjnym portalu internetowym Biełorusskij Partizan i jednego na prywatnym blogu. Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International uznała dziennikarza "GW" za więźnia sumienia.

Działacz ZPB był w minionych miesiącach trzykrotnie sądzony za udział w demonstracji opozycji 19 grudnia w Mińsku. Najpierw sąd nie wydał wyroku, potem orzekł karę grzywny, a po apelacji prokuratury - karę 15 dni aresztu. Poczobut argumentował, że na demonstracji był jako dziennikarz "GW". Po odbyciu kary wyszedł z aresztu 25 lutego.

Czytaj więcej w specjalnym serwisie: Raport Białoruś>>>

kkagkm

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Napisz list do Andrzeja Poczobuta, do aresztu w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2011 17:16
Andrzej Poczobut za wpisy na blogu i artykuły dostał zarzuty „znieważenia Aleksandra Łukaszenki”. Grożą mu 4 lata więzienia. We wtorek, 14 czerwca zaczął się jego proces.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fiskus białoruski chce od Poczobuta 2 tysiące dolarów

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 09:48
Jak poinformował rzecznik ZPB Igor Bancer, Andrzej Poczobut miał przedstawić białoruskiej inspekcji podatkowej zaświadczenia o zapłaceniu podatku w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut więźniem sumienia Amnesty International

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 16:43
Raport Białoruś wspiera akcję pisania listów do uwięzionego dziennikarza. Jest on oskarżony o zniesławienie Aleksandra Łukaszenki, za co na Białorusi grozi więzienie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut w areszcie rozmawiał z żoną. Wie już o akcjach poparcia

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 18:00
Aksana Poczobut mogła rozmawiać z mężem przez szybę, za pomocą specjalnych aparatów telefonicznych.
rozwiń zwiń