Raport Białoruś

Wyślij list w obronie więźnia Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 16:00
Opozycjonista białoruski Źmicier Bandarenka trafił do kolonii karnej. Kilka miesięcy temu przeszedł operację kręgosłupa i praca fizyczna w więzieniu grozi mu trwałym kalectwem.
Audio

Źmicier Bandarenka został skazany na dwa lata kolonii karnej w związku z demonstracją po wyborach 19 grudnia. Był szefem kampanii Europejska Białoruś i mężem zaufania Andreja Sannikaua, jednego z kandydatów na prezydenta. Opozycjonista przeszedł w lipcu operację usunięcia przepukliny dyskowej, a jego stan zdrowia nie pozwala na ciężką pracę fizyczną, schylanie się, przebywanie długo w jednej pozycji.  

Do tej pory Źmicier Bandarenka przebywał w oddziale medycznym przy więzieniu w Mohylewie. W poniedziałek powiadomił żonę, że został przeniesiony do kolonii karnej.

 - W tym momencie tylko masowy publiczny nacisk na władze białoruskie może uratować zdrowie i życie tego opozycjonisty -  zauważa europoseł Marek Migalski, który objął patronat nad Źmicierem Bandarenką w ramach programu fundacji Libereco. 

Europoseł zauważa, że zgodnie z opinią międzynarodowych obserwatorów, proces Źmiciera Bandarenki był motywowany politycznie i urągał wszelkim standardom demokratycznym.

Europoseł  apeluje do wszystkich o udział w akcji masowego wysyłania listów z protestami do Aleksandra Łukaszenki oraz do Ambasady Białorusi w Belgii i w Polsce.

 

 

Można wysłać list na adres kolonii w której przebywa Dzmitry Bandarenka:

Slavgorodskoye szosse

Ispravitelnaya kolonia no 15

Belarus 213105, Mohylew

----------------------------

Славгородское шоссе,

исправительная колония № 15

Беларусь 213105, г. Могилев

 

 

Mailem na adres Łukaszenki:

Aleksander Łukaszenka

ul. Karla Marxa 38 220016 Minsk,

BELARUS Fax : +375 17 226 06 10/+375 17 222 38 72

Email : contact@president.gov.by

 

Do Ambasady Republiki Białoruś

ul. Wiertnicza 58, 02-952 Warszawa Faks: 022 742 09 80

Email: poland@belembassy.org

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Protasiewicz: Bandarenka powinien być uwolniony

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 17:30
Jacek Protasiewicz, szef delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Białorusią wezwał do zwolnienia z więzienia białoruskiego opozycjonisty Źmiciera Bandarenki. Potępił postępowanie władz białoruskich wobec chorego opozycjonisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Protasiewicz: Bandarence grozi inwalidztwo

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 17:22
Na podstawie opinii niezależnego konsultanta będziemy domagać się od władz białoruskich zaniechania zamiaru wysłania Źmiciera Bandarenki do kolonii karnej – powiedział Raportowi Białoruś europoseł Jacek Protasiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neurochirurg: obóz pracy grozi Bandarence kalectwem

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 14:57
Źmicier Bandarenka, opozycjonista białoruski, po operacji kręgosłupa może decyzją białoruskich władz trafić do kolonii karnej. Polski konsultant ds. neurochirurgii Tomasz Trojanowski mówi w rozmowie z Raportem Białoruś, że pacjent z takim schorzeniem nie może w więzieniu ciężko pracować, pod groźbą inwalidztwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bandarenka na krótkiej liście do nagrody Sacharowa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 17:23
Opozycjonista białoruski Źmicier Bandarenka jest w gronie nominowanych do tegorocznej nagrody im. Andreja Sacharowa na rzecz wolności myśli, przyznawanej przez Parlament Europejski.
rozwiń zwiń