Raport Białoruś

Stanisław Poczobut: Polacy nie mogą być ugodowi

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 15:30
Polacy na Białorusi muszą być aktywni– mówi Stanisław Poczobut, ojciec Andrzeja Poczobuta. - Jeżeli my, Polacy, będziemy ugodowi, to będzie jak na Litwie. O nich mówią, że byli skorumpowani, (powiązani) z komunizmem – dodaje.
Audio
  • Ze Stanisławem Poczobutem rozmawia Hanna Maria Giza

Stanisław Poczobut mieszka na Grodzieńszczyźnie. Jest ojcem dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi, Andrzeja Poczobuta, którego białoruskie władze oskarżyły o zniesławienie Aleksandra Łukaszenki. Po fali protestów w Polsce i innych krajach Zachodu sąd białoruski skazał Andrzeja Poczobuta „jedynie” na karę więzienia w zawieszeniu.

W rozmowie z Hanną Marią Gizą w radiowej „Dwójce” Stanisław Poczobut mówił, że Polacy na Białorusi, których jest 300-400 tysięcy, powinni aktywnie brać udział w życiu białoruskiego społeczeństwa. W przeciwnym razie będzie tak jak na Litwie, gdzie dawna opozycja doszła do władzy i wtedy wobec Polaków pojawiły się zarzuty. - Jeżeli my Polacy będziemy ugodowi, to będzie jak na Litwie. O Polakach na Litwie mówią, że byli skorumpowani,  z komunizmem. Tak samo o nas będą mówić - uważa Stanisław Poczobut.

 

„Aby przeżyć, aby dożyć”

 

Stanisław Poczobut ubolewa jednak, że aktywność nie jest mocną stroną Polaków mieszkających na Białorusi, nawet jeśli chodzi o poznawanie własnej historii. Dawne dzieje ziem białoruskich były często z przyczyn ideologicznych skrywane, ignorowane. Według niego mimo utrudnionego dostępu do archiwaliów Polacy wiedzieliby o swojej przeszłości więcej, gdyby tylko chcieli. Nie widać jednak takich chęci: - Zostali tacy, byle przeżyć, dożyć.

Tłumaczy, że po wojnie wyjechali najaktywniejsi, a innych wcześniej wywieziono na Syberię. - Taki Polak kresowy mało czym dziś różni się od Białorusina, każdy myśli tylko o tym, żeby przeżyć, żeby kupić coś taniej w sklepie. Emerytury i zarobki małe. Emerytura średnia nauczycielska to powiedzmy 850-820 tysięcy rubli białoruskich (ok. 340 zł, red.) – wyjaśnia. Dodaje, że na Białorusi można używać języka polskiego, ale w Grodnie nie sposób usłyszeć go w autobusie, na ulicy.

/

Na zdjeciu Andrzej Poczobut

 

W jego ocenie stosunkowo łagodną karę za swoją niepokorną postawę Andrzej Poczobut zawdzięcza pozycji Polski w świecie: - Jeżeliby była wciąż Polska ludowa, już siedziałby na Syberii. Dzięki temu, że Polska jest dzisiaj ważnym państwem, wszyscy liczą się z Polską, to nie udało się tego zrobić.

- Bardzo jestem dumny z syna, bo za młodych lat nie miałem takiego charakteru jak on – dodał Stanisław Poczobut.

 

Stanisław Poczobut jest znawcą historii Grodzieńszczyzny. Ubolewa, że architektura na tych terenach jest przeważnie zaniedbana i porzucona. Wydał kilka książek, a wśród nich  jest przewodnik po Grodzieńszczyźnie.

 

agkm

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Stanisław Poczobut: syn się nie złamał

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 22:50
Stanisław Poczobut, ojciec Andrzeja Poczobuta, jest dumny, że reżim nie złamał syna: - Trzyma się, patrzy w oczy, nie spuszcza głowy, nie uważa się za winnego - mówi w rozmowie z Raportem Białoruś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: Polacy odwiedzają groby powstańców i AK-owców

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2011 12:00
Polacy na Białorusi z okazji Wszystkich Świętych zapalą znicze na mogiłach powstańców styczniowych, żołnierzy 1920 i 1939 roku, Armii Krajowej, ofiar pacyfikacji hitlerowskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut laureatem Nagrody im. Woyciechowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 23:37
Nagroda przyznawana jest autorowi materiału dziennikarskiego, który istotnie wpłynął na świadomość Polaków.
rozwiń zwiń